Grčka svladala Litvu u europskom klasiku

Utakmicom Litve i Grčke zaključen je prvi dan osmine finala Eurobasketa. Litva jest ušla u utakmicu kao favorit s obzirom na prikazano dosada, no Grci su večeras napokon pokazali zajedništvo i igru kakva ih karakterizira. Ono što smo rekli u analizi utakmica se i potvrdilo – najbitnije i najbolje dolazi sada i neka vas ne varaju pozicije nakon grupne faze. Grčka je to večeras demonstrirala i upisala uvjerljivu pobjedu protiv velike Litve.

Osmina finala, 9. rujna:

Litva – Grčka 64:77 (17:25, 13:12, 18:24, 16:16)
(statistika)

Obje momčadi imaju veliku klasu na poziciji playa i tu smo gledali sjajan okršaj Calathesa i Kalnietisa. Grčka je ušla sjajno u utakmicu i nakon alley-oopa Calathesa i Papagiannisa odlaze na +6. Litva reagira minutom odmora, no osim velikog Valanciunasa nitko se nije mogao izdvojiti. Problema sa šutom imao je Maciulis, dok je Gudaitis izgubio mnogobrojne lopte u napadu. Na kraju prve četvrtine Litva je mogla biti i zadovoljna sa samo 17:25.

Na scenu u drugoj dionici stupa Kuzminskas i zabija šest poena u nizu za podizanje samopouzdanja. Grčka u tim trenucima igra bez Calathesa te izgleda bezidejno što ih tjera na timeout kada Valanciunas smanjuje na samo -3 (27:30). Kada se činilo da će Grčka krenuti silaznom putanjom napokon nešto ubacuje i Fenerov Sloukas koji veže pet poena u nizu, iako je dotada imao katastrofalnih šuteva. Na poluvrijeme zadovoljnija odlazi Grčka s prednošću 30:37.

Treća dionica otvorena je relativno mirno sve do paljbe sredinom iste. Sjajno zakucavanje Valanciunasa i učinkovita akcija na relaciji Maciulis – Kalnietis poništeni su sa dvije trice Sloukasa koje tjeraju Litvu na timeout, a Grčkoj donose najveću prednost do tada (36:47). Znate onaj osjećaj kada se velike utakmice lome. Eto takav se mogao osjetiti u zraku nakon tog timeouta, jer je Sloukas ubacio i treću tricu zaredom, a da stvar bude gora Grigonis je zaradio nesportsku, pa Grci odlaze na velikih +16. Uoči sudbonosnih 10 minuta Litva se malo oporavila, no ne previše jer snažni Bourousis predvodi Grčku do 48:61.

Litva se strpljivo vraćala te polovicom posljednje četvrtine dolazi do pet poena u jednom napadu tricom Grigonisa, uz bacanja Ulanovasa. Prednost Grčke se istopila i iznosi samo četiri poena prednosti uz isto toliko minuta do kraja. Ali Grčka još jednom pokazuje karakter i neko novo lice u nokaut fazi. Thanasis Antetokounmpo kojeg nije bilo cijelu utakmicu i još jednom Sloukas ubacuju trice za kraj priče u Istanbulu.

Kod poraženih za utjehu ostaju sjajne brojke Kuzminskasa koji je ubacio 20, dok je Valanciunas uz 13 poena ugradio i 15 skokova. Pobjednike su predvodili inspirativni Sloukas s 21 poenom te Nick Calathes s 14 poena i 6 asistencija.