Junaković zabio za pobjedu

U petoj utakmici U19 svjetskog prvenstva naši košarkaši svladali su Litvu. Repriza je to prošlogodišnjeg finala europskog prvenstva gdje su naši igrači također bili bolji i okitili se zlatom. Utakmica je 30 minuta djelovala jednosmjerno no borbeni Litvanci su odlično odigrali zadnju dionicu te utakmicu doveli u neizvjesnu završnicu.

Hrvatska – Litva 91:90 (25:20; 59:39; 76:60)

Hrvatska: Junaković 27, Gabrić 14, Gulam, Mustapić 11, Demo, Šarić 14 (12 skokova), Brzoja 17 (9 skokova), Mavra 2, Bošnjak, Bender, Marić 6, Jurković.

Litva: Gustys 2, Tamulis 3, Raupys 1, Gintvainis 2, Lekavicius 7, Dimsa 12, Staselis 8, Jankaitis 14, Krestinin 6, Gringonis 31, Geben 4, Tarolis.

Nakon početnog ispitivanja snaga i vodstva Litve od 7:6 naši rade veliku seriju. Pokreće ju Martin Junaković tricom, a nakon toga u strijelce se upisuje i Marin Marić. Litvanci postižu koš, a s dvije nove trice, Junakovića i Jakova Mustapića, odlazimo na najveću prednost od osam poena. Rezultat je u tom trenutku bio 20:12.

U tim trenutcima događa se pad koncentracije i Litvanci preko Krestinina i Gebena u manje od dvije minute dolaze na samo minus jedan. Naši vrlo brzo uzvraćaju te prvu dionicu igre završavamo s prednošću 25:20.
Zanimljivo je da su Dario Šarić i Mislav Brzoja u tom trenutku bili vrlo neefikasni, a prednjačili su Junaković i Mustapić, svaki s po 9 koševa.

Na početku druge četvrtine proradila je šibenska veza. Prvo je već spominjani playmaker postigao tricu, a priključio mu se i Dario Šarić. Hrvatska je napravila 5:0 i otišla na lijepih deset poena razlike. Litvanci nakratko prekidaju seriju košem Jankaitisa, ali to nije poremetilo raspoloženu Hrvatsku. Junaković u sljedećem napadu zabija novu tricu, a priključuje se i Tomislav Gabrić koji zakucava za najvećih plus trinaest. Prednost je nastavila rasti, a nakon koševa kapetana Brzoje i Šarića popela se na velikih osamnaest poena.

Naši su nastavili odlično igrati, a pet vezanih poena Brzoje odvelo nas je na dvadeset i četiri poena razlike. Poluvrijeme je završilo rezultatom 59:39 nakon promašene trice Gabrića u našem posljednjem napadu. Odlično su naši reprezentativci šutirali za tri poena. Od ček dvadeset i jednog pokušaja zabili smo deset trica. Junaković je na poluvremenu na kontu imao 20 poena(6 trica).

U trećoj dionici igralo se koš za koš. Naši su nastavili smireno i nisu dopuštali da Litvanci spuste prednost. Ritam utakmice je malo pao, ali to je bilo i za očekivati s obzirom na naše veliko vodstvo. Mislav Brzoja bio je raspoložen u nastavku te smo preko njega održavali razliku od dvadeset poena. Četiri minute prije kraja treće dionice igre rezultat je bio 70:51, a Brajković je tada u igru uveo Josipa Gulama. Do tog trenutka parket su “okusila” samo sedmorica naših igrača. Spustili su se Litvanci ispod dvadeset razlike dvije minute prije kraja, ali mjesta za paniku nije bilo. Na ulasku u posljednju četvrtinu rezultat je bio 76:60, a Brajković je opet u igru stavio Šarića.

Osam minuta prije kraja Litvanci serijom 8:2 dolaze na neugodnih minus deset. Brajković je primoran zvati minutu odmora, ali naši niti nakon toga ne reagiraju dobro. Tricom Grigonisa dolaze na malih 78:71. Junaković postiže važne koševe i nakratko prekida seriju protivničke momčadi, ali samo nakratko jer Grigonis zabija još jednu tricu i dovodi svoju momčad na svega šest koševa minusa, a isti igrač zabije i dva slobodna bacanja u napadu poslije, nakon što je za nas Dominik Mavra promašio tricu.

U posljednjih pet minuta ušlo se s rezultatom 82:78 za naše. Litvanski trener je puno rotirao i našao najbolju petorku. Za nas Brzoja pogađa jedno bacanje, a Litvanci dvicu i tricu te poravnavaju rezultat. Nakon treće minute i prvog i jedinog vodstva 7:6, Litvanci tri minute prije kraja koševima nezaustavljivog Grigonisa dolaze na plus jedan. U sljedećem napadu Šarić stavlja oba bacanja, ali Litvanci ponovo vode brzim koševima Jankaitisa. Strahoviti pad koncentracije u završnici dogodio se našim igračima.

U samom finišu utakmice Junaković promašuje šut za dva poena, a zatim je i Mavra izgubio loptu. Litvanski trener pozvao je time-out 44 sekunde do kraja. Grigonis gubi loptu, a Šarić na suprotnoj strani zakucava. Dimsa zabija novu tricu i Litvanci vode. Rezultat je bio 90:88. Junaković je na kraju postao i pravi junak utakmice. U posljednjem našem napadu stavio je tricu na asistenciju Mavre za konačnih 91:90, a na drugoj strani Dimsa promašuje za pobjedu.

Najbolji u našim redovima bio je upravo Martin Junaković s 27 poena, Brzoja je na kraju skupio 17, a i Šarić je ponovo bio na double-double učinku od 14 koševa i 12 skokova. Naši sutra igraju zadnju utakmicu protiv Irana, a susret će početi u 15.30 sati.