Kadetkinje slavljem protiv Litve otvorile FIBA Challeneger u Španjolskoj

Hrvatska ženska kadetska reprezentacija nastup na FIBA European Challengeru u Španjolskoj započela je pobjedom nad Litvom rezultatom (77:73). Bio je to susret sa dva potpuno različita poluvremena. Naše su djevojke ušle vrlo odlučno i koncentrirano u ovaj dvoboj te su se nametnule u svakom segmentu igre.

Čvrstom obranom  Hrvatska je odmakla suparnice od koša i maksimalno im otežala svaki pokušaj postizanja poena, što je rezultiralo velikim brojem nerealiziranih napada i izgubljenih lopti Litve koje su naše reprezentativke brzom tranzicijom i kvalitetnim šutem iz izrađenih pozicija pretvarale u lake poene u napadu, pa su već do konca prvog poluvremena stekle značajnu prednost od +22 (49:27) i u tim trenucima se činilo kako će drugo poluvrijeme biti samo rutinsko privođenje posla kraju i lagana pobjeda Hrvatske na startu turnira, no nije bilo baš tako.

U nastavku susreta kao da su dva tima zamijenila uloge, Litva je postala znatno čvršća, organiziranija, pokretnija i sa jasnijom idejom u napadu, dok sa druge strane Hrvatska nije bila ni sjena one reprezentacije iz prvog dijela ovog dvoboja. Izabranice Željka Ciglara ušle su u niz pogrešaka, ishitrenih poteza, koje su Litvanke uspješno kažnjavale i malo po malo smanjivale zaostatak. Do kraja treće četvrtine prišle su na samo 4 poena zaostatka (55:59), a kada su nakon nešto manje od 3 i pol minute igre u posljednjoj četvrtini Litvanke stigle do izjednačenja (62:62), činilo se kako Hrvatskoj u potpunosti klizi utakmica iz ruku.

Ipak to izjednačenje kao da je bio alarm za buđenje našim reprezentativkama koje su nakon toga pronašle ponovno svoj ritam igre i pokazale čvrst karakter te su u sljedećih nekoliko minuta napravile seriju (13:2) i na 2 minute i 19 sekundi do kraja otišla na pokazat će se nedostižnih +11 (64:75). Reprezentacija Litve nije se predavala i do kraja susreta uspjela je prići na (77:73) a  imala je i otvoren šut za tri i potencijalni prilazak na samo poen zaostatka, kojeg su srećom promašile nakon čega je Lana Bešlić uhvatila skok i slavlje naših djevojaka moglo je početi.

Lana Bešlić bila je i najefikasnija u našim redovima sa 26 poena, 11 skokova i 5 asistencija, a dvocifrene su još bile Marija Smiljanić sa 13 poena i Nina Novak koja je postigla 12 poena.

Kod Litve prvo ime bila je Sintija Aukštikalnytė sa 25 postignutih poena 5 skokova i 3 asistencije.

Litva – Hrvatska 73:77 (11:28, 16:21, 28:10, 18:18)

STATISTIKA

U drugom kolu skupine B sutra će se sastati Hrvatska i Ukrajina. Susret je na rasporedu u 17:30 sati a možete ga pogledati OVDJE