Kaštelani slavili vrijednu pobjedu nad Vrijednosnicama

Vrlo važnu pobjedu ostvarili su košarkaši Ribola Kaštele u 17. kolu A1 lige. Oni su u dvorani Sokolana u Kaštel Sućurcu svladali Vrijednosnice Osijek, izravnog konkurenta u borbi za ostanak u Ligi i tako došli do sedme, možda i najvažnije pobjede u sezoni.

Važnost ovog dvoboja očitavala se u nekoliko elemenata. S jedne strane, Kaštelanima će u Ligi za ostanak, radi apsurdnosti propozicija prvoligaškog natjecanja, samo tri, od ukupno šest, dosadašnjih pobjeda u konačnici nešto značiti (Jolly, dva puta Split) pa je pobjeda nad Osječanima večeras bila imperativ. Pored toga, mnogo upitnika je od Nove godine visilo nad momčadi Stipe Bralića. Koliko zapravo u drugom dijelu natjecanja može ekipa koja je ostala bez Damira Rančića i Ante Mašića, dvojca koji je najzaslužniji za kaštelanske jesenske pobjede?

Vrijednosnice su pak, s druge strane, u Kaštel Sućurac doputovali nakon tri uzastopna poraza, no i sa samo dvije „relevantne“ pobjede na kontu u provizornoj podjeli bodova u Ligi za ostanak (Jolly, Kaštela). Ipak, domaće slavlje s deset koševa razlike upravo nad Kaštelanima (85:75) trebalo je, kao primarni cilj, biti obranjeno u Sokolani. Na kraju, konačnih plus 11 Ribole znači mnogo, bar što se međusobnih omjera ovih dviju ekipa tiče.

Koliko je pobjeda Kaštele zaslužena, govori i činjenica da su Bralićevi izabranici imali rezultatsku prednost tijekom cijelog susreta. Prvo ozbiljnije odvajanje zabilježili su u 6. minuti za 12:4, da bi ubačajem Klarice u 17. minuti njihovo vodstvo prvi put bilo dvoznamenkasto (39:28). No, završnica prvog dijela pripala je gostima koji su, nakon trice Meznarića i ubačaja Kujundžića, Bičvića i Šarca, uspjeli prepoloviti zaostatak i na odmor otići s minus šest (41:47).

Nakon polaganje Ćubele u 24. minuti, prednost Ribola Kaštele ponovno je dvoznamenkasta (57:46), razmišljalo se zacijelo i o osječkih minus 10, no Vrijednosnice nisu posustale te su se, koševima Tončinića i novom tricom Meznarića u 34. minuti, uspjeli sasvim vratiti u utakmicu (67:70).

Međutim, nakon minute odmora, Kaštelani su ponovno ubacili u brzinu više i serijom koševa 13:2 osigurati vrijednu pobjedu. Meznarić je, s istekom vremena, pokušao tricom spustiti svoju momčad ispod minus 10, no nije uspio pa će tako Vrijednosnice, vrlo je izgledno, u neizvjesnoj borbi do posljednjeg kola Lige za ostanak pokušati izbjeći posljednje mjesto koje, s obzirom na odustajanje Slavonskog Broda, vodi u dodatne kvalifikacije za popunu A1 lige sljedeće sezone.

Uvjerljivo prvo ime susreta i junak Ribola Kaštele bio je Dino Šipić koji je večeras ubacio 25 koševa (šut 10/12) uz 15 skokova, dva dodavanja i tri osvojene lopte (valorizacija 43). Sjajni su bili i Ivan Ćubela s 21-im (7sk, 4as, 5ol, 5il), Nikola Došen s 15 i Ivan Jukić s 14 ubačaja. Goste iz Osijeka je s double-double učinkom predvodio Filip Tončinić (20koš, 11sk). Robert Kujundžić je dodao 19 poena uz šest skokova, a Dejan Meznarić 13 koševa uz šest dodavanja.

U sljedećem kolu Kaštelani će na Baldekinu biti gosti Jollyja, dok će Vrijednosnice, u još jednoj utakmici biti ili ne biti, dočekati momčad Splita.