Kasun solidan u porazu Siene, pobjede Chalona i Maccabija

Momčad Chalona jučer je uspješno otvorila euroligaško natjecanje. Na domaćem su parketu porazili poljski Asseco Prokom s 81:74, dok je drugi susret u skupini pripao Maccabiju, koji je na gostujućem parketu ostvario važnu pobjedu protiv Unicaje. U današnjem susretu je talijanska Siena našeg Marija Kasuna doživjela poraz protiv Albe.

Skupina B

[rezultat id=47]

I Chalon i Prokom možemo označiti kao autsajdere skupine B, stoga je ulog za obje momčadi u ovoj utakmici bio velik, a pobjeda donosi prednost u eventualnoj borbi za četvrto mjesto u skupini. U skladu s tim, za očekivati je bilo nervozno otvaranje utakmice, koje se i dogodilo. Prva četvrtina nije obitavala lijepom košarkom, a jedino vrijedno spomena u njoj je pogodak sa zvukom sirene igrača Prokoma Franka Robinsona, te četiri asistencije Jareda Blassingama u tom periodu. U drugoj četvrtini domaćini su podigli svoju napadačku igru, te do poluvremena digli svoju prednost na 5 poena (33:28).

U nastavku susreta gledamo sličnu košarku, u kojoj Chalon na krilima Briona Rusha u 26. minuti postavlja do tada najvećih +9 (49:40), a s istom razlikom otišlo se i na posljednji odmor. Očito ne želeći da susret ode u neizvjesne vode, domaći košarkaši još odlučnije ulaze u posljednju četvrtinu, ne dopustivši poljskim prvacima da se približe na manje od četiri poena zaostatka, te slobodnim bacanjima Schilba postavljaju konačnih 81:74.

Domaće su do pobjede predvodili Rush i Evtimov s po 17 poena, dok je odličan bio Steed Tchimbaud, koji je na 16 poena pridodao devet asistencija. Kod gostiju najučinkovitiji su bili Koszarek s 14, te Ponitka s 13 poena, a Jared Blassingame je uz sedam poena ubilježio odličnih 11 asistencija.

[rezultat id=48]

Utakmicu je bolje otvorila Unicaja koja je tricom i dvicom Earla Callowaya povela 5:0. Tih 5:0 i 8:3 bila je najveća prednost Unicaje, da bi nakon toga Maccabi zaigrao puno bolje i brže te izjednačava rezultat. U sljedećim minutama igra se koš na koš, a prvo vodstvo gostiju iz Tel Aviva bilježimo minutu i pol do kraja prve četvrtine kada Eliyahu polaže za 17:19. Nakon toga krade loptu, Gist radi nesportsku na njemu i pogađa jedno od dva bacanja, a u dodatnom napadu Lindesberg pogađa tricu za 17:23. Najveću prednost prvog perioda Maccabi dostiže u sljedećem napadu kada Malcolm Thomas zakucava za 17:25. Četvrtina završava tricom Urtasuna, koji je smanjio zaostatak Unicaje na 5 poena.

Odmah na početku druge četvrtine Thomas radi prekršaj u napadu, baš u trenutku kada njegov suigrač Eliyahu šutira i pogađa za dva poena. Bunio se trener Blatt kod sudaca što koš nije priznat, a nakon kratke konzultacije, suci su ipak priznali koš, na što je “poludio” Jasmin Repeša, ali i cijela dvorana. Puno bolji bio je Maccabi u drugoj četvrtini, a najveću njihovu prednost bilježimo pet i pol minuta do poluvremena kada je bilo +18 (25:43) za goste. Jedini minus bile su brze osobne pogreške Izraelaca jer su već u drugoj minuti četvrtine bili u bonusu, a to je i spasilo Unicaju čiji su igrači najviše zahvaljujući slobodnim bacanjima smanjili prednost na minus 11 do poluvremena.

Odmah na početku treće četvrtine slijedi mini serija Maccabija za vodstvo 36:51, ali ne predaje se Unicaja i odmah uzvraća serijom 7-0 u kojoj Calloway postiže tricu, a Simon pogađa jedno od dva bacanja i dodaje tricu za zaostatak od 8 poena. Luka Žorić nakon dvije upitne osobne pogreške koje mu sude izlazi iz igre zbog 5 osobnih pogrešaka što je bio dodatni hendikep za Unicaju. Ipak, sljedeće minute potpuno pripadaju domaćima koji su podigli agresivnost u obrani i smanjili s minus 11 na samo 2 poena zaostatka, a onda je Lima napravio nesportsku pogrešku na Shermadiniju, Simonu se to nije svidjelo pa je protestirao kod sudaca na što je dobio tehničku. Shermadini je zabio sva 4 slobodna bacanja, a u sljedećem napadu Calloway radi osobnu na Pniniju kod šuta za tri poena za nova 3 slobodna bacanja od kojih pogađa 2 za bijeg na plus 8. Posljednje dvije minute treće četvrtine ipak su otišle na stranu Unicaje nošene bučnim navijanjem pune dvorane koja košem Callowaya poravnava rezultat, a Logan s dva pogođena bacanja odvodi Maccabi na 63:65 nakon 30 minuta igre.

Opet su igrači Maccabija bolje ušli u četvrtinu i lagano povećavali prednost koja je pet i pol minuta do kraja utakmice iznosila 12 poena. Nakratko su Simon i Calloway tricama smanjili prednost gostiju na 6 poena, ali odmah nakon toga po dva bacanja pogađaju Eliyahu i Hickman za novi bijeg na plus 10. Tricama Williamsa i Callowaya Unicaja je smanjila na minus 3, a do kraja su ostale 22 sekunde, a za to vrijeme Hickman pogađa 2 bacanja za plus 5 Maccabija dok na drugoj strani Calloway i Williams promašuju trice, a utakmica završava rezultatom 80:85.

Kod pobjednika četiri dvoznamenkasta igrača od kojih je Hickman zabio 16, a Logan 14 dok je kod poražene Unicaje najbolji bio Earl Calloway s 25 poena, a naš Krunoslav Simon je dodao 19, dok su potpuno zakazali naš Luka Žorić sa samo jednim košem i Vazquez koji je ostao bez ubačaja.

[rezultat id=49]

U posljednjem susretu skupine B Alba iz Berlina neočekivanom je lakoćom slavila protiv favoriziranog domaćina istaknuvši tako ozbiljnu kandidaturu za daljnji tijek natjecanja. Također smo imali priliku vidjeti kako promijenjen roster Montepaschija vođen novim trenerom Lucom Banchijem ne odaje dojam kako bi mogli ponoviti uspjehe iz prethodnih sezona.

Nakon boljeg otvaranja gostiju iz Albe, domaćin ovog susreta konsolidirao je svoje redove te smo gledali izjednačeno poluvrijeme na koju se otišlo s prednošću od tri poena za gostujući sastav. Ključni trenutci ove utakmice odigrani su u trećoj četvrtini kojeg su gosti osvojili rezultatom 20:27, te se time odlijepili na dvoznamenkastu prednost koju nisu ispuštali do kraja susreta. Pokušali su domaćini serijom trica vratit rezultatsku neizvjesnost, no suvereno je njemački predstavnik priveo susret kraju. Bolji postotak šuta za dva i tri poena, te previše ispucanih trica domaćina presudili su ovaj susret. Uz to Alba je prikupila i više skokova, dok domaćin nije dominirao niti u jednom segmentu igre.

U porazu domaćina najviše je pokazao David Moss sa 17 postignutih poena te 3 asista i isto toliko skokova. Uz njega solidnu partiju odigrao je naš Mario Kasun koji je za 17 min na terenu zabio 6 poena, te skupio 7 skokova i iznudio 7 osobnih pogrešaka. Nezahvalno je izdvojiti jednog pojedinca koji je nosio Albu do pobjede u ovom susretu. Timska igra u kojoj je svako odrađivao svoj dio posla rezultirala je s dosta pojedinaca koji zaslužuju biti spomenuti pa je tako Zach Morley zabio 8 no uz to prikupio 6 asista i skokova, Dashaun Wood ubacio 15, Vule Avdalović i Nihad Đedović po 14.