Kedžo propustio šut za pobjedu, Zadru sjajni dalmatinski derbi

Košarkaši Zadra i Splita dalmatinskim su derbijem zatvorili  šesto kolo HT Premijer lige. Nakon odlične jučerašnje utakmice na Baldekinu i danas smo na Višnjiku gledali zaista sjajan i izrazito dramatičan susret. Splićani mogu biti zadovoljni što su napokon odigrali dobru utakmicu na gostovanju, ali ostaje žal za propuštenom pobjedom. S druge strane Zadrani nastavljuju s pobjedama na oba fronta.

Premijer liga, 6. kolo, 13. studeni

Zadar-Split 78:76  (24:19, 25:20, 11:17, 18:20)

ZADAR: Ivanov 15, Božić 10 (5as), Kraljević 6, Brzoja 16, Bašić 5, Špralja 2, Krajina 8, Vuković 1, Jelenković, Tomas, Knowles 15 (8sk)

SPLIT: Marčinković 27 (6sk), Širko 14, Kalajžić 7 (7as), Jukić 2, Filipović 6, Kedžo 6, Najev 7, Kanaet 7, Vručnić, Špaleta, Marić, Vrgoč

Splićani ulaze preimpresionirani u susret te promašuju nekoliko zicera što omogućuje domaćinu odlazak na devet koševa prednosti (13:4) nakon četiri i pol minute igre. Luka BožićIve Ivanov su održavali prednost, no danas vrlo raspoloženi Pavle Marčinković ne dopušta ozbiljnije odvajanje tako da kraj prvih deset minuta “Žuti” dočekuju sa relativno solidnih minus pet (24:19).

Druga dionica je bila izuzetno efikasna s obje strane, a Ivica Skelin pokušava šok terapijom promijeniti stvari na terenu. Za ovu utakmicu nije konkurirao prvi splitski playmaker Scott tako da su gosti u nekim trenucima igrali na parketu bez šutera i bez centra. U momčad se vratio kapetan Mateo Kedžo, a njegov utjecaj se odmah osjetio te su “Žuti” imali nekoliko napada za prelazak u vodstvo koje ipak nisu iskoristili. Zadrani se tiho odvajaju i iskorištavaju pogreške gostiju za odlazak na predah s visokih plus deset (49:39).

Otvaranje drugog poluvremena ponudilo nam je ludu treću četvrtinu u kojoj gosti ostaju bez koša kompletnih pet minuta igre, a domaćini odlaze na velikih plus 17 (56:39). Ipak, Splićani se napokon pokreću i rade veliku seriju 17-4 za uvod u dramatičnu završnicu.

Fantastični Marčinković tricama dovodi Split do potpunog preokreta, a sjajan doprinos je dao i Filip Najev s nekoliko impresivnih koševa. Na samome kraju Zadar se oslanja na Božića, a Split na Kedžu. Oboje su bili nerješive enigme dok Kedžo nije pogrješio u dodavanju 13 sekundi do kraja te doveo Zadar na korak do pobjede. No, Brzoja promašuje jedno slobodno bacanje i “Žuti” imaju napad za produžetak ili pobjedu. Lopta je stigla do Kedže na krilu koji je zamalo neprecizan i Split je ostao bez svoje prve pobjede na gostovanjima ove sezone.

Momčad Aramisa Naglića sada je na omjeru 5-1 te je slobodna u narednom kolu dok će Split posljednju utakmicu pred reprezentativnu pauzu odigrati na Gripama protiv Alkara.