Zadarski inat za potpuni dalmatinski vikend

Dalmatinski vikend u ženskoj košarci zasjenile su cure Anđe Jelavić visokom pobjedom u Skopju. No, za sve koji redovito prate ženske košarku, ili čitaju tjedno naša zbivanja, vikend je bio prepun preokreta, iznenađenja i velikih pobjeda.

Dubrovčanke su pune samopouzdanja krenule put Zagreba gdje im je jedna pobjeda protiv posljednjeplasirane Dubrave donosila toliko željeni Final Four. Nije ni tajna, da organizaciju i domaćinstvo žele upravo u Dubrovniku.

Utakmica u kojoj su obje ekipe bile nekompletne, gošće za neigranje Josipe Zovko, dok je kod domaćih bila Perić pošteđena, dok Vojvodić nije imala pravo nastupa. Dubrava je postigla 9 trica u prvom dijelu, i povela već 19 poena! Da bi Ragusa do poluvremena došla svega na koš zaostatka, odnosno na odmor otišla s -6 (38:32). U trećoj četvrtini se utakmica praktički prelomila, Ragusa je napravila veliku seriju, a Dubrava s manjkom rotacije nemoćna da zadrži egal završnicu i poremeti planove ekipe Zdravka Kitina.

Dalmatinsku subotu su upotpunile i splitske Žute koje su ostvarile važnu gostujuću pobjedu protiv Podravca. Vrlo nizak rezultat nakon prvih dvadeset minuta (19:25). U drugom dijelu podigla se realizacija napada, Split je do kraja utakmice postigao 10 trica iz čak 30 pokušaja, na drugoj strani Podravac tek dvije. Splićanke su tako pobjedu ispred Podravca, trenutno na 4. mjestu, i s posebnim zanimanjem će se pratiti slijedeći vikend susret na Gripama protiv trećeplasirane Pule koja im bježi za jednu pobjedu.

Da ne bi bila dobra samo subota već cijeli vikend pobrinule se se košarkašice Šibenika, gdje je Stipe Bralić gostovao u »svom« Gospiću. Inače, drugoligašu kojem je ždrijeb omogućio tu četvrtfinalnu utakmicu, u tom trenutku nedostojan protivnik, visoka i uvjerljiva pobjeda Šibenika koji je takon prekao Podravca i Gospića došao do vrlo lijepog rezultata i u miru može čekati dolazeći ždrijeb završnice kupa Ružice Meglaj Rimac.

I za kraj dolazimo do utakmice večeri, vikenda, a možda i sezone. Za Zadranke sigurno. Uspjeh usporediv s prvenstvim finalnom od prije dvije sezone. S obzirom na polusezonu Trešnjevke malo tko je na glas vjerovao u iznenađenje na Višnjiku. No, ne i Zadrani koji su se okupili u lijepom broju u maloj dvorani na Višnjiku, ne i trenerica Marija Mazija, ne i cure. Gubile su i 18 poena (44:62), naizgled gotovo, da bi dvije minute prije kraja prvi put povele na utakmici.

Na kraju dodatnih pet minuta, produžetak na Višnjiku kojeg su dobile Zadranke, skinule skalp Trešnjevke, i izborile Final Four Kupa, treća dalmatinska ekipa (Ragusa, Šibenik i Medveščak), najvjerojatnije u Dalmaciji. Kadetska završnica će biti u Zagrebu, nije to odgovaralo Zadru, možda i dodatni inat za jučerašnju pobjedu, a nije ni nemoguće da se te dvije ekipe (Trešnjevka i Zadar) vide ovog vikenda u kadetskom finalu.

Kup Ružice Meglaj-Rimac, 10.veljače

Dubrava – Ragusa 66:73 (24:8, 14:24, 6:29, 19:6)

Dubrava: Perić 4, Boban, Bačić 28, Zovkić-Prepelić, Džafić 13, Karaga 2, Stipčić, Jerković, Galušić 5, Semeren 11.
Ragusa: Marin 15, Stojanović 6, Zarač 7, Tomičić, Haklička 26, Matijević 8, Erslan 4, Kalajžić 11, Pocrnjić, Zovko.

Zanimljiva utakmica odigrana je u Zagrebu. Domaćini su od početka nametnuli svoj ritam i nakon prve četvrtine semafor je pokazivao plus 16 te mirno odlaze na minutu odmora. Početkom druge četvrtine, imale su i +19 (29:10), da bi se na tu razliku gošće napokon počele buditi. Rade mini seriju 8:0, a do kraja smanjuju zaostatak na samo minus šest.

Drugi dio donosi potpuno razbuđivanje gošći koje uzimaju stvar “u svoje ruke”. Nakon tri minute igre u trećoj dionici, Ragusa ima vodstvo koje nismo ispuštala sve do kraja treće četvrtine. Upravo su najveću razliku i postigle prije samog kraja, plus 17 (61:44). Zadnjih deset minuta domaćini su pokušali nadoknaditi izgubljeno, ali bezuspješno. Ragusa je zasluženo slavila pri rezultatu 66:73.

Izdvojimo kako je u redovima pobjedničke ekipe najbolja bila Ana Haklička s ukupno 26 poena, pet asistencija i devet skokova.

Gospić – Šibenik 38:96 (11:28, 10:22, 7:26, 10:20)

Gospić: Devčić 7, Ojurović-Čačić 2, Jamičić, Romac 2, Došen 10, Strilić 8, Prpić 1, Rendulić 3, Rosandić 2, Mataija A. 3, Mataija N., Brkljačić.
Šibenik: Periša 11, Ivančević 12, Vukšić 19, Tošić 6, Borič 15, Strize 11, Mrdalj 11, Pavičić 2, Rončević 9, Dujić.

Izabranice Stipe Bralića napravile su rutinski posao na gostujućem terenu. Za konačni Final Four Kupa Ružice Meglaj-Rimac svladale su uspješno nekadašnjeg velikog rivala, Gospić. Već u prvoj četvrtini vidjela se velika doza motivacije i energije, pa odmah na početku stvaraju dvoznamenkastu razliku, plus 17. Ni u drugoj četvrtini, domaćini nemaju rješenje za izrazito dobru igru Šibenčanki koje na poluvremenu odlaze s prednošću od plus 29.

U trećoj dionici, Šibenčanke ubacaju u još jednu brzinu više, a domaćini ne pružaju gotovo nikakav otpor, jer je nakon 30 minuta igre semafor pokazivao visokih plus 48. Do kraja utakmice, ni u jednom trenu svoju zasluženu prednost nisu dovele pod upitnik. Na koncu svega, pobijedile su s plus 58, odnosno 38:96.

Treba istaknuti mladu Miu Vukšić koja je zabibla 19 poena, a tome je dodala i devet skokova te pet asistencija. Unatoč porazu, kod domaćina Adrijana Došen postigla je dvoznamenkasti broj koševa, 10. Osim toga zabilježila je i šest skokova i tri aistencije.

Zadar – Trešnjevka 85:82 (18:25, 22:22, 19:18, 21:15, 5:2)

Zadar: Jelenković 9, Oštrić 3, Dujić 14, Vrsaljko 23, Mandić 6, Dedić 20, Žugić, Perica, Gardijan, Šolić, Prenđa, Nikpalj 10.
Trešnjevka: Katavić 19, Erjavec 29, Mühl 21, Pavić 6, Kostić, Galić Marta 3, Galić Marija 4, Zadro, Savić, Ujević.

Zadnja utakmica ujedno je i proglašena i najzanimljivijom dosada. Iako se, prilikom početka utakmice, davala prednost Trešnjevci, Zadranke se s time nisu složile. Nametnuti ritam u prvoj četvrtini, gdje Trešnjevka do minute odmora stvara plus sedam, nije uspjelo demotivirati domaćine. Narednih deset minuta Trešnjice su pokušavale stići i do dvoznamenkaste prednosti, ali neuspješno. Na semaforu se nakon dvadeset minuta igre pisala prednost gošći plus sedam, 40:47. Imale su Zagrepčanke i najvećih plus 18, no u drugom poluvremenu uslijedio je potpuni preokret.

U trećoj četvrtini Zadar dolazi na -6 (56:62), gdje promašuju otvorenu tricu, a Trešnjevka na drugoj strani zabija za njihovih +9.. Zadnjih deset minuta cure Marija Mazije uspjevaju preuzeti vodstvo nakon serije 7:0. Naredni minuta naizmjenice se mijenjala prednost ekipa, da bi se na koncu zviždaljka za kraj oglasila pri rezultatu 80:80.

Produžetak su pametnije i čvršće odigrali domaćni te su na kraju zasluženo slavili rezultatom 85:82.

Najbolje pod vodstvom Marije Mazije bile su Ana Vrsaljko s 23 poena, tri skoka i tri asistencije i Nina Dedić, koja je postigla double-double učinka, 20 poena, 17 skokova i četiri asistencije. Trešnjice su predvodile Karla Erjavec s 29 poena, četiri skoka i tri asistencije te Anđela Katavić s 19 poena, sedam skokova i tri asistencije.

Podsjetimo, zanimljiv detalj utakmice je gubitak Perice koja nije imala pravo na igru zbog dva namjerna prekršaja. Također, Zadranke su imali i gromoglasnu podršku s tribina od strane pripadnika Tornada koji se navijanjem zagrijavaju za završnicu Kupa Krešimir Ćosić koji se održava od 14. do 17. veljače u istoimenoj dvorani.

Prva ženska liga, 10. veljače

Podravac Gigant – Split 49:73 (11:16, 8:9, 10:22, 20:26)

Podravac Gigant: Senjan 2, V. Šimunić 4, Hrastić 2, P. Šimunić 13, Ćurić 7, Krstanović -, Vinković 1, Mihalić 0, Dan. Bukovčan 10, Dij. Bukovčan 9, Triplat 1, Cik 0.

Split: K. Puljić 8, Miše 5, M. Puljić 11, Silov 15, Salopek 0, Barać 2, Brnas 0, Chiabov 8, Mamić 10, Škaro 14.

Boran Grgin, trener Splita: “Očekivao sam da će se dugo putovanje na dan utakmice odraziti u našoj igri i to se vidjelo u prvom poluvremenu, pogotovo u realizaciji. Sreća da smo igrali odličnu obranu i zadržali protivnika na samo 19 poena. Kad nam se otvorio šut u nastavku, otišli smo na dvoznamenkastu razliku i uspješno je sačuvali do kraja. Ovo je važna pobjeda na teškom gostovanju, ali još nas čeka puno posla do kraja.”