Kvalifikacije za Eurobasket: Mnogo iznenađenja

Iako su sve oči uprte u odigravanje prijateljskih pripremnih susreta za nadolazeće Svjetsko prvenstvo u Španjolskoj koje počinje za deset dana, u sjeni se igraju i kvalifikacije za Eurobasket 2015. godine, a mi Vam donosimo rezultate svih dosad odigranih susreta i stanje na ljestvicama.

Kvalifikacije se igraju u sedam skupina, pet skupina čine po četiri momčadi dok su u dvije skupine po tri sastava. Pobjednici skupina ostvaruju direktan plasman na Eurobasket 2015. godine, dok to pravo ostvaruje i šest najboljih drugoplasiranih momčadi. Pošto su u dvije skupine samo tri momčadi, na kraju odigranih kvalifikacija u skupinama gdje su četiri sastava brišu se svi rezultati protiv četvrtoplasiranih sastava kako bi se na pošten način dobilo šest drugoplasiranih sastava koji putuju na Eurobasket.

Do sada su reprezentacije odigrale četiri kola, a zabilježili smo dosta iznenađenja. Jedno od najvećih je sigurno pobjeda Nizozemske na gostovanju kod Crne Gore rezultatom 60:65. Iako je Crna Gora dobila tri četvrtine, poraza ih je koštala katastrofalna treća dionica koju su izgubili s nevjerojatnih 5:20.

Poraz Rusije od Švicarske također ulazi u rang najvećih iznenađenja. Švicarci su na domaćem terenu u posljednju četvrtinu ušli s ogromnih 19 poena razlike, ali su u posljednjoj dionici uspjeli prokockati tu prednost, Rusija je povela s dva razlike, ali su domaćini ostali prisebni i na kraju slavili rezultatom 79:77. Uzvratili su Rusi danas Švicarcima i to s kamatama jer su ih razbili na domaćem terenu s 45 poena razlike.

Spomenimo i 38 postignutih poena Portugala na susretu protiv Mađarske. Izgubili su rezultatom 38:58, a uspjeli su dobiti treću četvrtinu rezultatom 8:6. U njihovoj skupini su još Gruzija i Češka, a iako su Gruzijci slovili kao veliki favoriti ove skupine, uspjeli su izgubiti na gostovanju od Mađarske, a opasno su visjeli i u Portugalu gdje su na poluvremenu zaostajali čak 19 koševa razlike, ali su u drugom dijelu susreta stigli visoki zaostatak te slaviti nakon produžetka s minimalnih 90:91. Težak poraz doživjela je Gruzija jučer na gostovanju kod Češke. Česi su nadoknadili minus 11 iz prvog susreta pa će tako susret između Gruzije i Mađarske izravno odlučiti o drugom mjestu u skupini.

Iznenađenje je i poraz Poljske kod Austrije, ali Poljska ove kvalifikacije igra bez Marcina Gortata i Macieja Lampea. Samo su tri reprezentacije bez poraza, a jedna od njih su i naši susjedi iz Bosne i Hercegovine koji su slavili na gostovanju kod Velike Britanije, a doma su bili bolji od Islanda. Italija ima dvije pobjede iz dva susreta, a Latvija je slavila u sva četiri susreta, mada su jučer opasno visjeli na domaćem terenu protiv Švedske koju su dobili nakon sretno izborenih produžetaka.

Eurobasket opasno visi Gruziji, Crnoj Gori, Njemačkoj i Rusiji koja je za sada na samo četiri boda, a ima za odigrati još jednu utakmicu na gostovanju kod snažne Italije i teško je očekivati njihovu pobjedu u tom susretu, ali pričekajmo do kraja dok se svi susreti ne odigraju. Ostala su još dva kola do kraja koja se igraju 24. i 27. kolovoza.

Kompletne sastave i strijelce svih utakmica možete pogledati na ovom linku.