Euroliga: Laboral i Fenerbahče na Final Fouru, Barca povela

Sinoć su odigrane tri utakmice četvrtfinala Eurolige. Laboral Kutxa hrvatskog trenera Velimira Perasovića i Fenerbahče su u gostima dovršili posao protiv Panathinaikosa i Real Madrida, dok je Barcelona kod kuće povela 2:1 u seriji protiv ruskog Lokomotiv Kubana.

Panathinaikos – Laboral Kutxa 75:84 (0:3)

Panathinaikos je u svojoj OAKA areni pred 18.000 fanatičnih navijača tražio prvu pobjedu u seriji i smanjenje rezultata na 2:1, dok je Kutxa ušla u susret s namjerom da gostujućom pobjedom kompletira “metlu” i s rezultatom od 3:0 prođe na svoj prvi Final Four od 2008. godine.

U prvom poluvremenu gledali smo uzbudljivu košarku na obje strane. Nakon prve četvrtine, koja je završila laganim vodstvom Kutxe od 20:17, košarkaši Velimira Perasovića u drugoj četvrtini bježe na prvu opipljiviju prednost od 10 razlike. Ipak, serijom 5:0 domaćini su ipak uspjeli uhvatiti priključak te se na odmor otišlo s rezultatom 37:42 za goste.

U nastavku je momčad Aleksandra Đorđevića zaigrala čvrstu obranu ostavivši u tom periodu momčad Kutxe na samo 14 postignutih poena pa se u posljednjoj četvrtinu ušlo s minimalnih pola koša za goste, 55:56. U četvrtoj četvrtini Laboral ipak uspijeva prelomiti utakmicu te dovršiti posao. Na samom startu rade prednost od 8 razlike te takvu zalihu ne ispuštaju do samog kraja i pobjede od 75:84 te prolaska na završni turnir u Berlinu.

Laboral je s 24 poena (9/18), od toga 14 u posljednjoj četvrtini, predvodio Darius Adams uz najboljeg strijelca ovogodišnjeg play-offa Mikea Jamesa koji je ubacio 20 poena uz 6 skokova. Hrvatski košarkaš Darko Planinić ostvario je 8 poena uz 5 skokova za nešto manje od 14 minuta igre. Kod domaćina najbolji Raduljica s 13 poena uz 8 skokova te Amerikanci Elliot Williams i James Gist s po 11 koševa.

Aleksandru Đorđeviću je nakon ovog poraza uprava trofejnog grčkog kluba uručila otkaz.

Real Madrid – Fenerbahče 63:75 (0:3)

Slično kao i u Ateni, gosti iz Turske su u Madrid došli tražeći svoj drugi uzastopni Final Four, a domaća momčad Pabla Lasa pokušala je spasiti što se iz ove serije spasiti dalo. Ipak, igrači najtrofejnijeg europskog trenera Željka Obradovića obavili su svoj dio zadatka te tako branitelje naslova zaustavili već u četvrtfinalu.

Prvi dio utakmice je protekao u dosta čvrstom tonu za razliku od napadački bogate druge utakmice pa je tako Fenerbahče na odmor otišao s prednošću od 30:27, uz podatak da su obje ekipe imale šut iz igre ispod 35%. Za istaknuti je zapažena rola Nikole Kalinića koji je povezao 7 poena te tako pomogao svojoj ekipi u ostvarivanju blage prednosti na poluvremenu.

U trećoj četvrtini Fenerbahče se raspucao te je pobjegao na čak 14 razlike uz ubačenih 24 poena u tih 10 minuta igre. Prednost je narasla i do najvećih +17 u posljednjoj četvrtini. Real je ipak serijom 9:0 nagovijestio mogući povratak u utakmicu ali sve je ostalo samo na ublažavanju poraza. Branitelj naslova tako je svoju europsku sezonu završio konačnim porazom od 63:75.

Najbolji kod Fenerbahčea je bio ovosezonsko pojačanje iz NBA Ekpe Udoh s 15 poena, 12 skokova, 4 asistencije i dvije blokade za ukupnu valorizaciju 33. Srpski košarkaš Bogdan Bogdanović ubacio je 17 poena. Kod domaćina su se istaknuli meksički centar Gustavo Ayon s 14 koševa uz isto toliko skokova te Sergio Rodriguez s 15 ubačaja.

FC Barcelona – Lokomotiv Kuban 82:70 (2:1)

Barcelona je nakon gostujuće pobjede u Krasnodaru željela potvrditi “break” u svojoj Palau Blaugrani, a ruska momčad bi gostujućom pobjedom vratila prednost domaćeg terena na svoju stranu te tako nastavila svoj iznenađujuć put prema završnoj četvorci u Berlinu.

Lokomotiv je iskoristio mlak ulazak domaćina u utakmicu i prvu četvrtinu dobio s rezultatom od 23:19. Ipak, drugu četvrtinu je Barcelona zahvaljujući dobroj obrani dobila s 10 razlike pa se na veliki odmor otišlo s +6 za domaće, 42:36. Barcelonu je u tim trenucima vukao Abrines s čak 4 trice za 18 poena.

U drugom poluvremenu Abrines nastavlja gdje je stao te odvodi Barcelonu na prednost od 13 razlike, a potom i na najvećih +20 u posljednjoj četvrtini. Ekipa grčkog stručnjaka Georgiosa Bartzokasa do kraja je uspjela razliku svesti na prihvatljivih -12.

Najbolji u redovima Barcelone bio je Abrines s 25 poena, dok je hrvatski centar Ante Tomić ubacio 7 poena uz šut iz igre 3/4. Kod gostiju prvo ime je bio Randolph sa 16 poena I 6 skokova.

Laboral Kutxa i Fenerbahče su se tako pridružili CSKA Moskvi u F4. CSKA je svoje mjesto na završnom turniru osigurala dan ranije. U beogradskoj Kombank Areni bili su bolji od Crvene zvezde 78:71, pomevši tako beogradski sastav 3-0.