LeBron prejak za Bogdanovića i društvo

Još jedan dan u NBA ligi donio nam je četiri playoff serije u kojima su se stvari malo zakomplicirale. Sve domaće momčadi osim Indiane upisale su pobjedu dok Pacersi nisu uspjeli ponoviti prošlu utakmicu i doći do vrijedne 3-1 prednosti. Spursi su malo odužili seriju pobjedom nad Golden State Warriorsima dok su Wizardsi i Bucksi uspjeli izjednačiti na 2-2. Naravno, Bojan Bogdanović standardno je startao za Indianu, nažalost ne tako uspješno kao prošlu utakmicu.

Bila je ovo utakmica u kojoj je velik pritisak bio na strani gostiju iz Clevelanda budući da bi eventualnom pobjedom Pacersi došli na 3-1 vodstvo i domaći teren u 6. utakmici kada bi mogli zakucati zadnji čavao u lijes Cavsa. Znali su to oni vrlo dobro i ovakva iskusna momčad se pripremila na to. Nisu mogli računati na nominalno startnog razigravača Georgea Hilla zbog problema s leđima (startao iskusni Jose Calderon), dok su domaćini bili kompletni i zadržali svoju standardnu petorku. Utakmica je počela u visokom ritmu s obje strane uz puno trke i šutova. Gosti su ovu utakmicu ipak bolje zatvarali Bogdanovića, imajući više opreza na njega dok su domaći igrali na njega svjesni da im treba njegov impuls žele li pobijediti. Krajem prve četvrtine J.R. Smith zabija tricu sa svoje polovice sekundu prije sirene za 24:30 vodstvo Clevelanda. Drugu četvrtinu LeBron ostaje na parketu s rezervama, dok s druge strane Indiana isto šalje postavu s četiri igrača s klupe i Babom kao starterom. Ipak, Nate McMillan brzo je morao vratiti udarne igrače jer su gosti otišli na dvoznamenkastu prednost (28:40) koja se manje više održavala duž cijele druge četvrtine. Na veliki odmor otišlo se rezultatom 50:60 u korist Clevelanda. Domaćini se vračaju u utakmicu u trećoj četvrtini zahvaljujući pick igrom Collisona Turnera ciljajući Calderona i Kevina Lovea kao slabije karike u obrani Cavsa. Tako je Collison namjestio par zicera Turneru, zabio preko Calderona, Bogdanović stavio ulaz i tricu i utakmica je u egalu pri rezultatu 65:67. Turner opet ima problema s osobnim greškama i mora van, a na teren ulazi sinoć dobro raspoloženi Sabonis. Upravo on i Young drže Pacerse na samo par razlike svojim skokovima u napadu i pospremanjem zicera (Kevin Love ne može sam skakati i čuvati obruč) i prednost Cavaliersa se istopila na samo 78:80 krajem treće četvrtine. Početak četvrte znak je za ulazak igrača s klupe i oba trenera koriste iste postave kao i početkom druge četvrtine. Indiana ipak brzo vraća Oladipa koji je imao užasnu šutersku večer (5/20 iz igre) želeći ga probuditi jer bez njega i njegovih poena jako teško mogu doći do pobjede. Bila je to dobra odluka jer samim prisustvom Oladipa Pacersi igraju bolje u oba smjera i uspijevaju povesti na 6 minuta do kraja rezultatom 89:92. Nažalost po njih ukazali su se LeBron sa svojim ulazima i izolacijama i Kyle Korver s par trica Pacersima kroz uši. Oladipo pokušava održati svoju momčad u igri no bezuspješno. Konačni rezultat bio je 100:104 za goste koji mogu biti zadovoljni znajući da su pobijedili unatoč dva raspoložena igrača, Jamesa koji je ponovno bio blizu triple doublea (32 poena, 13 skokova, 7 dodavanja) i Korvera koji je ubacio 18 poena od čega četiri trice. Što se domaćina tiče ostaje žal za propuštenom prilikom i bit će pravi izazov iduća utakmica u gostima gdje im sigurno neće biti nimalo lako. Predvodio ih je Sabonis s 19 poena i 6 skokova, a pridružili su mu se Turner sa 17 i Oladipo također sa 17. Babo je utakmicu završio s 10 poena (4/13 iz igre, 2/8 za tri) dodavši tome 6 skokova, 2 dodavanja i izgubljenu loptu. Bolje su ga zatvarali gosti znajući da im prijeti opasnost pogotovo što se trice tiče. U obrani ponovno nije imao lagan zadatak čuvati Jamesa onoliko koliko je to moguće. Ante Žižić nažalost nije dobio priliku u ovoj utakmici (iako bi mogao jer Cavsima fali obrana oko obruča, a Žižić se ako ništa drugo barem trudi). Serija je sada izjednačena na 2:2 i seli se u Cleveland, Ohio. Vidjet ćemo hoće li u idućoj utakmici Indiana posegnuti možda za drugim rješenjem u obrani na lopti i hoće li napadački udarna postava ući u bolji ritam nego ovu utakmicu. Cavsi pak moraju nešto izvući od ostatka momčadi, koji se ne prezivaju James ili Korver ,žele li proći dalje i iduća utakmica bi mogla biti super zanimljiva, a na rasporedu je u noći sa srijede na četvrtak.

U ostalim utakmicama također je bilo uzbudljivo. Bucksi su izjednačili na 2-2 seriju protiv Bostona sjajnom utakmicom cijele ekipe naročito u obrani. Držali su Celticse na 41% ubačaja iz igre dok su oni nekako uspijevali naći način kako zabijati cijelu utakmicu. Konačni rezultat bio je 102:104. Pokušao se Boston vratiti u utakmicu, pogodili su par teških šutova, ali dalje od toga nisu mogli i serija sada seli u njihovu dvoranu za petu utakmicu. Najbolji u redovima domaćih bio je Giannis Antetotokunmpo s 27 poena dok je Middleton dodao 23. Kod Bostona odličnu je utakmicu odigrao Jaylen Brown zabivši 34 poena, a Tatum je dodao 21. San Antonio Spursi uspjeli su produljiti seriju i izvući pobjedu protiv aktualnih prvaka GSW. Iako bi ova serija bila vrlo zanimljiva da su okolnosti drugačije (tj, da nema drame s Leonardom u San Antoniju), možda je ovo znak da su se Spursi ipak malo probudili (manje vjerojatno) ili je ovo jednostavno bio loš dan Warriorsa (više vjerojatno). Pa ipak igrali su domaćini zavidno dobru obranu dozvolivši samo sedam trica gostima kroz cijelu utakmicu. Razliku je napravila klupa Spursa predvođena nekoć velikim i odličnim igračima Pauom GasolomTonyjem Parkerom Manuom Ginobilijem koja iako ne baš pokretna može naći način kako zabiti poen više. Tu prednost Spursi nisu ispustili iako su se gosti opasno približili u zadnjoj četvrtini. Međutim Aldridge, a pogotovo neumorni Ginobili zabijaju vrlo bitne poene u završnici i pobjeda ostaje u San Antoniju rezultatom 103:90. Kod Spursa Aldridge standardno najbolji u poenima zabivši njih 22 uz 10 skokova dok je Manu dodao 16 i 5 asistencija. Kod poraženih Warriorsa Kevin Durant je ubacio 34 poena uz 13 skokova, dok je Draymon Green zabio 9 uz 18 skokova i 9 asistencija. Iduća utakmica igra se u Oaklandu u noći s utorka na srijedu. Slično kao i Bucksi, Washington Wizardsi našli su se u deficitu dvije utakmice prije nego je serija preseljena u DC. Nakon toga pobjeđuju u trećoj utakmici i nadaju se to ponoviti u četvrtoj. Međutim stvari nisu krenule baš kako su željeli i veći dio poluvremena Toronto vodi igrajući svoju igru kroz DeRozana. Doduše ovaj put ih klupa nije čupala (kao većinu sezone) i Wizardsi tu imaju sreće što prednost nije bila i veća nego 11 razlike (40:51). I onda Washington ubacuje 40 poena u trećoj četvrtini (Bradley Beal ubacuje od toga 12 dok Otto Porter dodaje 10) i dolaze na rezultat 80:80. Toronto ne može prelomiti utakmicu i to im se odbija o glavu u završnici kada domaćini rade seriju 24:8 i izjednačuju na 2-2. Odlični Beal na kraju je završio s 31 poenom i 5 pogođenih trica, a pratio ga je John Wall (koji izgleda sve bolje nakon duge pauze prije doigravanja) s 27 poena i 14 asistencija. Kod Toronta DeRozan je ubacio 35 uz po 6 skokova i dodavanja, dok je Kyle Lowry dodao 19 uz 7 skokova. Sljedeća utakmica igra se također sa srijede na četvrtak u Air Canada Centru u Torontu.