Eurobasket: Litva prvi favorit najslabije skupine

Redakcije vašeg najdražeg košarkaškog portala intenzivno će pratiti zbivanja na ovogodišnjem Europskom prvenstvu, a kao zagrijavanje i uvod u samo prvenstvo objavljivat ćemo preglede svih skupina, s posebnim naglaskom na našu skupinu C koju ćemo ostaviti za kraj.

Danas Vam predstavljamo kvalitativno vjerojatno najslabiju skupinu ovogodišnjeg Eurobasketa, skupinu D. Unatoč nedostatku jakih reprezentacija, ova skupina sigurno će obilovati zanimljivim utakmicama, jer osim favorizirane Litve, ostalih pet reprezentacija ulazi u relativno ravnopravnu borbu za prolazak skupine. Iako domaćin Latvija i Češka posjeduju kvalitetu za osminu finala, do nje će se sigurno pomučiti protiv Belgije, Estonije i Ukrajine, između kojih bi trebali tražiti četvrtog putnika u drugi krug.

Utakmice će se igrati u latvijskoj prijestolnici Rigi, u velebnom zdanju Arena Riga kapaciteta 11.200 sjedećih mjesta.

Nama će ova skupina biti posebno zanimljiva, budući da se s njom naša reprezentacija križa u drugom krugu u slučaju prolaska svoje skupine C.

Belgija

Belgija je reprezentacija koju bi, da je smještena u neku od preostalih triju skupina, svakako svrstali među autsajdere ovog natjecanja. Ali, oni u Latviju dolaze po prolaz u osminu finala i s pravom se u to mogu nadati.

Prva zvijezda reprezentacije svakako je naturalizirani Amerikanac Matt Lojeski, šuter grčkog velikana Olympiacosa. Čak sedmorica belgijskih reprezentativaca prošlu je sezonu provelo igrajući u matičnoj domovini, a uz već spomenutog Lojeskog, glavne uzdanice izbornika Eddya Casteelsa biti će dvojac iz španjolske ACB lige – Axel Hervelle i Sam van Rossom. Valja napomenuti kako su u sastavu Belgije tek četvorica igrača viša od dva metra, te da je jedini pravi centar Kevin Tumba iz Spirou Charleroija. To će sigurno značiti da će većinu vremena na parketu provoditi lažne petica i četvorka, što su Belgijanci i demonstrirali u pripremnom razdoblju.

Izbornik Casteels već je deset godina na čelu reprezentacije, a u karijeri je vodio belgijske klubove Antwerp, Ieper, Oostende, Verviers-Pepinster i Charleroi, uz sadašnji angažman u nizozemskom Liedenu. Ima osvojena tri naslova prvaka Belgije uz jedan nacionalni Kup, a u tri je navrata proglašavan i trenerom godine u matičnoj domovini.

Belgija je od kraja Drugog svjetskog rata pa do sredine 60-ih godina prošlog stoljeća imala solidnu reprezentaciju, koja je bila redoviti sudionika prvenstava Europe, a dvaput u tom razdoblju i triput ukupno nastupili su na Olimpijskim igrama. Najveći uspjeh ostvarili su 1947. godine, kada su na prvenstvu odigranom u Čehoslovačkoj osvojili četvrto mjesto na Starom kontinentu. Prije četiri godine u Litvi pojavili su se nakon 18 godina izbivanja i zauzeli pretposljednje, 23. mjesto. U Sloveniji su prije dvije godine znatno popravili svoj plasman i završili Eurobasket na desetom mjestu – nešto čemu se nadaju i sada.

Češka

Česi u Latviju dolaze s momčadi u kojoj je izbornik Ronen Ginzburg izmiješao mladost i iskustvo i kojoj bi eventualni neprolazak u osminu finala, gledajući po imenima igrača, bio veliki neuspjeh.

Tomaš Satoransky, Jan Vesely, Ondrej Balvin, David Jelinek jamac su mladosti i talenta, a dašak iskustva Česima daju Luboš Barton, Jiri Welsch, Pavel Pumprla i naturalizirani Amerikanac Blake Schilb, koji, za razliku od velike većine ostalih stranaca, ima poveznicu s reprezentacijom za koju nastupa, pošto mu je supruga Čehinja. Ostatak sastava većinom čine igrači njihovog 12-erostrukog uzastopnog osvajača naslova prvaka CEZ Nymburka. Iskusnim igračima ovo je jedna od posljednjih prilika da sa svojom zemljom ostvare veliki rezultat, a na mladima je, poglavito Satoranskom i Veselyju, da pokažu da će u budućnosti biti nositelji igre svoje reprezentacije.

Izraelac na češkoj klupi Ronen Ginzburg karijeru je počeo graditi u svojoj domovini, gdje je vodio Bnei Hertzeliyu, Hasharon i Givat Shmuel, a klupu reprezentacije Češke zaslužio je uspješno vodeći CEZ Nymburk, na čiju se klupu vratio ovog ljeta.

Estonija

Estonija je reprezentacija koja će svoju igru bazirati uglavnom na puno trčanja i šutiranja, a nedostatak centimetara pokušat će nadoknaditi agresivnošću. Reprezentacija je to koja je, ako ima dobar šuterski dan i ako ju podcijenite, u stanju gotovo svakome zagorčati život. Prednost će im biti i ta šta od njihovog glavnog grada Tallina do dvorane Arena Riga ima svega 300 kilometara i očekuje se velika navala estonskih navijača.

Izbornik reprezentacije je Tiit Sokk, puno uspješniji kao trener nego kao igrač. Bio je stalni član reprezentacije bivšeg Sovjetskog saveza, s kojom je 1988. osvojio zlato na Olimpijadi u Seoulu, uz dva svjetska srebra i jednu europsku broncu. Kao trener vodio je estonske klubove Nybit, Audentese i TTU, a na klupi reprezentacije je od 2009. godine. Ovo je Estoncima peti nastupa na smotrama najboljih europskih reprezentacija, a prvi nakon 14 godina. Najveći uspjeh ostvarili su dalekih 1937. i 1939. godine s dva osvojena peta mjesta.

Njegovi sinovi Sten-Timmu i Tanel biti će jedni od glavnih uzdanica estonske reprezentacije. Vrijedi izdvojiti još i Kristjana Kangura i Siim-Sander Venea, dvojicu igrača koji su prošlu sezonu odradili u inozemstvu, dok je ostatak momčadi igrao po domaćim klubovima.

Estonci su jedna od najmlađih, ali i najnižih reprezentacija Eurobasketa i upravo će ta njihova poletnost i solidan šuterski potencijal biti najveće prijetnje protivničkim ekipama. Ipak, ne bi začudilo ni da skupinu završe bez ijedne pobjede, s obzirom da realno imaju najslabiji roster od svih šest reprezentacija.

Latvija

Domaćini ove skupine svakako su, uz Litvu i Češku, glavni kandidati za prolazak u osminu finala. I da nisu domaćini o njima bi pisali kao o solidnoj reprezentaciji koja bi u ovakvoj skupini trebala osvojiti minimalno treće mjesto.

Iako im nedostaje prva zvijezda i četvrti izbor ovogodišnjeg NBA Drafta Kristaps Porzingis, kao i vrlo dobri Davis Bertans, Latvijci su okupili dobru momčad. Predvodit će ih s vanjskih pozicija Janis Strelnieks, Janis Blums i Kristaps Janicenoks, dok će pod košem ordinirati dvojac iz ruskih klubova Kaspars Berzins i Rolands Freimanis. Svoju igru uglavnom baziraju na pokušajima brze tranzicije i velikom broju ispucanih trica, a najbolji pokazatelj toga je da su u kvalifikacijama za ovo natjecanje u prosjeku ispucali gotovo 27 trica po utakmici.

Izbornik Ainars Bagatskis bivše je reprezentativno nisko krilo, koje je za matičnu zemlju nastupilo na četiri Eurobasketa. Svoju solidnu igračku karijeru je 2005. godine zamijenio onom trenerskom, preuzevši Barons iz Rige. Nakon toga sa Žalgirisom osvaja prvenstvo Litve i Baltičku ligu, te potom vodi Valmieru, ruski Yenisey Krasnoyarsk, gruzijski Sokhumi, ukrajinske Kryvbasbasket i Budivelnyk, s kojim osvaja dva naslova prvaka, a od prošle je sezone na klupi ruskog Nizhny Novgoroda. Reprezentaciju Latvije vodi od 2010. godine, uz osvojena 21. i 11. mjesto na prvenstvima Europe.

Litva

Uvijek opasni Litvanci i na ovome će natjecanju loviti jednu od medalja. Iako na natjecanje dolaze bez Linasa Kleize, Donatasa Motiejunasa, braće Darjuša i Kšyštofa Lavrinoviča, Simasa Jasaitisa i Martynasa Počiusa, izbornik Jonas Kazlauskas i dalje ima široku lepezu igrača spremnih na borbu za postolje.

Glavna uzdanica im je igrač Toronto Raptorsa Jonas Valančiunas, a vrlo dobru vanjsku liniju predvode Mantas Kalnietis, Jonas Mačiulis i Renaldas Seibutis. Klupa Litve dovoljno je široka da pokrije eventualni lošiji dan nekoga iz prve petorke i upravo je ta širina i podjednaka kvaliteta kadra jedna od prednosti ove baltičke momčadi. U pripremama su igrali u ritmu toplo-hladno, ali sigurno će prave stvari pokazati kada bude najpotrebnije. Skupina im je dovoljno prolazna i najbitnije će im biti da se nitko ne ozlijedi za osminu finala.

Izbornik Kazlauskas smatra se za jednog od najboljih europskih trenera, a u prilog tomu stoji šest osvojenih naslova Litve, jedna osvojena Euroliga i Saporta kup, osvojeno prvenstvo Azije s reprezentacijom Kine, te olimpijska i europska bronca s Litvom. Osim reprezentacija Kine i Litve, u karijeri je vodio Žalgiris, Lietuvos rytas, Olympiacos, CSKA i kineski Guangdong.

Ukrajina

Reprezentaciju u najboljim godinama složio je ukrajinski izbornik Yevgen Murzin, budući da nitko od njegovih igrača nije stariji od 29 niti mlađi od 23 godine. Prvotno izabrani kao organizatori ovog natjecanja, u ožujku prošle godine zbog teške političke situacije u državi gube domaćinstvo. Upravo do te krize ukrajinska je košarka bila u konstantnom usponu, čemu je najbolji dokaz osvojeno šesto mjesto prije dvije godine u Sloveniji pod ravnanjem Mike Fratella, iako u pet dotadašnjih nastupa nikada nisu bili bolji od 13. pozicije. Izbornik Murzin tek je prije šest godina dobio prvu pravu priliku voditi momčad u najjačem rangu ukrajinske košarke, a Goverla je klub na čijem kormilu i danas plovi ukrajinskom Superligom.

Glavni nosioci igre Ukrajine trebali bi biti centri ruskog Lokomotiva Kyrylo Fesenko i španjolskog Obradoira Artem Pustovyi te naturalizirani američki razigravač s bogatim iskustvom igranja uglavnom po turskim klubovima Jerome Randle. Na njihovu žalost nema centra Phoenix Sunsa Alexa Lena, kao ni krilnog igrača s inozemnim iskustvom Sergiya Gladyra. Ostatak momčadi čine uglavnom igrači iz domaće lige, a šestorica igrača iz ovog sastava nastupala su na prošlogodišnjem svjetskom prvenstvu u Španjolskoj.

Ukrajinci svakako imaju momčad s kojom se mogu potući sa svakim u skupini, momčad koja bi se s Belgijom i Estonijom trebala potući za prolazak skupine. Imaju igrače u najboljim igračkim godinama, puni su snage i samopouzdanja, a na pripremama su pobijedili solidne reprezentacije Finske i Izraela, kao i Talijane koje su preokrenuli nakon zaostatka od 26 koševa.

Related Articles