Zadar poražen od Partizana

Iako su vodili više od 33 minute u utakmici, igrači Zadra prosuli su sve lošom posljednjom četvrtinom u kojoj su postigli samo četiri poena i na kraju izgubili rezultatom 56:64. Zadar je ovim porazom zasjeo na posljednje mjesto na ljestvici i ovakvom igrom daleko su od ostanka u ligi.

Zadar – Partizan 56:64 (19:15, 35:26, 52:47)

Zadar: Batur 13, Sobin 11, Šutalo 11, Ramljak 5, Prostran 4, Kraljević 3, Lawrence 3, Đugum 2, Davis 2, Dijan 2, Ivanov, Bašić.

Partizan: Lauvergne 16, Kinsey 14, Bogdanović 11, Milosavljević 9, Tepić 7, Gagić 3, Milutinov 2, Musli 2, Dallo, Šalić, Andrić, Bezbradica.

Susret je dvicom otvorio Ivan Batur, a prvih pet minuta susret je bio izjednačen. Partizan je imao vodstvo 8:9, a Toni Dijan nezadovoljan sudačkom odlukom protestirao je kod sudaca i zaradio tehničku pogrešku nakon koje ga mijenja Bennet Davis. Dalekometnu tricu tada pogađa Andrew Lawrence, Zadar se uspješno brani, a Ante Đugum pogađa dva slobodna bacanja. Serija Zadra tu nije stala, Partizan i sljedeća dva napada ne realizira, a Batur dva puta pogađa dvicu za najveću prednost Zadra do tog trenutka, bilježimo 17:9. Uslijedile su bolje minute za Partizan koji poenima Tarencea Kinseya i Bogdana Bogdanovića radi mini seriju 6:2 do kraja prve četvrtine koja završava rezultatom 19:15 u korist Zadra.

Nakon što je Zadar na početku druge četvrtine poveo 21:15, uslijedila je serija Bogdanovića od 5:0 u kojoj je postigao tricu i dvicu. Uzvraća Zadar pogođenom tricom Marka Ramljaka, nakon njega uspješan je i Josip Sobin, a Ramljak krade loptu Partizanu i u kontri upošljava Marka Šutala koji polaže za 28:20.  Bili su to prvi poeni iz igre za Šutala u ovom susretu. Dvije trice tada postiže Partizan i smanjuje na 28:26. Problem za Zadar u tim trenucima bile su tri osobne Sobina i Lawrencea, a nakon izgubljene lopte Bogdanovića, trener Partizana protestira i dobiva tehničku, ali neraspoloženi Šutalo u ovom susretu promašuje slobodno bacanje, a onda i tricu. Nije niti Partizan puno uspješniji, a do kraja poluvremena ostali su bez poena dok Zadar s druge strane zaključuje drugu četvrtinu serijom 7:0 u kojoj Ramljak atraktivno zakucava, a batur postiže dvicu i tricu za 35:26. Tim se rezultatom otišlo na poluvrijeme.

Treću četvrtinu zadrani su uspješno održavali stečenu prednost iz prvog poluvremena, ali pod kraj perioda Partizan smanjuje na pet poena zaostatka. Nakon 30 minuta igre Zadar je imao vodstvo od 52:47, a onda je uslijedilo katastrofalnih posljednjih deset minuta što se domaćina tiče.

Odlično je početkom posljednjeg perioda igrao Milenko Tepić koji je svojim poenima doveo Partizan u vodstvo još tamo od prve četvrtine, a Zadar je izgledao neprepoznatljivo u odnosu na prvih 30 minuta. Iako im šut nije išao, igrači Zadra šutirali su iza linije za tri poena i promašivali. Prednjačio je danas potpuno indisponirani Šutalo koji je imao ukupni šut 2:12, od toga mu je trica bila 1:9. Gubile su se lopte, a Partizan je puno bolje skakao u posljednjoj dionici i zatvorio sve prilaze košu. Zadar je u posljednjoj četvrtini postigao samo četiri poena, izgubio utakmicu s osam poena razlike i tako zasjeo na posljednje mjesto ljestvice. Iako je i Partizan imao lošu šutersku večer (39 posto ukupnog šuta) i nije bio na onoj energetskoj razini na kojoj smo ih navikli gledati, dobili su susret zahvaljujući obrani, a ispucali su čak 40 slobodnih bacanja, pogodili 27. Zadar je s druge strane ispucao samo 13 slobodnih bacanja, a pogodio je 10.

Najbolji u redovima Zadra bio je Batur s 13 poena i dva skoka, Sobin je zabio 11 uz sedam uhvaćenih skokova. Kod Partizana najbolji Joffrey Lauvergne s 16 poena i sedam skokova, te Kinsey s 14 koševa, pet skokova, četiri ukradene lopte i dvije asistencije.

Prema nekim informacijama, trener Zadra, Hrvoje Vlašić nakon ovog susreta mogao bi postati bivši, a dodajmo tome i kako je sportski direktor Branko Skroče zajedno sa trenerom još jednom pogriješio oko pojačanja koje su doveli. Davis prema prikazanim igrama nije pojačanje, a na centarskim pozicijama igrača nije niti trebalo dovoditi jer ih ima dovoljno, a danas se u sastav vratio i kapetan Ive Ivanov. Zadru treba, sada je kristalno jasno, pojačanje na mjestu organizatora igre.