Lupice do prve pobjede u ovogodišnjoj Euroligi

Novi Zagreb je konačno došao do prve pobjede u ovogodišnjem izdanju elitnog europskog klupskog natjecanja Eurolige.

Novi Zagreb – Kibirkstis-Vici Vilnius 70-67 (25:14, 38:37, 57:57)

Novi Zagreb: Cigić, Ciglar 5, Trebec, Komplet 8, Dojkić, Karčić 4, Jurić , Bosilj, Ivanković 17, Raksányi 9, Bura, Dabović 27
Kibirkstis-Vici Vilnius: Kvederaviciute 9, Mershon 15, E.Sniokaite, G.Sniokaite 4, Valentiene 5, Aleksandravicius 13, Pikciute 4, Kuktiene 12, Alminaite, Simkute, Krastina 5

Ostvarena je na krilima raspoložene Milice Dabović koja je svojim izdanjem protiv Litvanki još jednom pokazala s koliko se odvažnosti i srčanosti bori za boje svoga kluba i u tom smislu može mnogima poslužiti kao primjer. Njezinih 27 koševa, pet asistencija, isto toliko skokova i čak šest protivnicama ukradenih lopti, najbolja su potvrda njezine angažirane igre, upornosti i požrtvovnosti, odlučnosti da u kritičnim trenucima, kojih je bilo i sinoć, preuzme lidersku ulogu i riješi situaciju u korist svoje ekipe.

Njezina najbolja suradnica na utakmici protiv Vicija bila je Luca Ivanković, koja je, unatoč visokim Litvankama, ipak dominirala u reketu pa je šteta što ju se na toj poziciji još više nije koristilo. Ostvarila je double-double (12 skokova i 17 koševa) i svaki put kad bi dobila loptu na svojoj prirodnoj poziciji, bila je nezaustavljiva.

Na krilima ovih dvaju igračica, uz odlične početne role Eve Komplet i Krisztine Raksanyi, Lupice su došle do pobjede koja nije ostvarena tako lako. Mada je nakon prve četvrtine izgledalo da će biti tako, Vici je drugu i treću četvrtinu riješio u svoju korist i u četvrtu se ušlo s neriješenim rezultatom 57:57. Šest minuta prije kraja Vici je vodio šest koševa (65:59), ali su onda stvar u svoje ruke u neizvjesnoj završnici, u kojoj je trebalo imati i odlučnosti i sreće, uzele u ruke Milica Dabović i Luca Ivanković i riješile utakmicu na sveopće zadovoljstvo u Trnskom.

Ekipa iz Vilniusa izgleda sasvim solidno, ali previše izgubljenih lopti (čak 23 u odnosu na 13 Novog Zagreba) pokvario im je opći dojam. Najbolje su im bile Amerikanka Hollie Mershon s 15 postignutih koševa te Sofija Aleksandravicius sa 6 skokova i 13 koševa. Ona je se puno bolje nosila u duelima s Lucom Ivaković nego li Lina Pikciute.

Jurgita Streimikyte – Virbickiene, trenerica gošći: ”Znali smo da će to biti vrlo teška utakmica jer je Novi Zagreb vrlo dobra ekipa. Imali smo puno uspona i padova i puno izgubljenih lopti. Nismo mogli zaustaviti Milicu Dabović.”

Najbolja košarkašica u večerašnjoj predstavi u Trnskom Milica Dabović bila je zadovoljna svojom izvedbom ali i prvom pobjedom: “Bila je to teška utakmica, a ova pobjeda me čini vrlo sretnom. Prošli tjedan sam bila MVP i to mi je dalo puno samopouzdanja. Ova pobjeda je veliki korak za našu ekipu u ovom natjecanju.”

Vladimir Ivanković trener Novog Zagreba
Počeli smo vrlo dobro, ali smo se našli u teškoj poziciji zbog izrazito dobre šuterske večeri ekipe iz Vilniusa No, na kraju smo pronašli način da obranimo njihovu tranziciju i ostvarili smo pobijedu Čestitam svim mojim igračicama. Ostavile su svoje srce na parketu večeras. “