LZO: Križevci i Zabok do važnih pobjeda, u Dardi na rubu incidenta

Sinoćnjim utakmicama odigrano je treće kolo A1 Lige za ostanak. Važne pobjede uoči nastavka borbe za izbjegavanje pretposljednjeg mjesta ubilježile su momčadi Križevaca i Zaboka.

Vrijednosnice i Đuro Đaković su osigurali ostanak i sve je ukazivalo na njihovu mirnu utakmicu za prestiž. Međutim, bilo je sve samo ne to.

Križevci – Osječki sokol 86:77 (13:20; 33:38; 62:53)

Križevci: Krstanović 6, Prstec, Čušek, Fodor 5, Svoboda 22, Hrkač 6, Cvjetković 6, Ceranja 7, Zrnić 16, Maslić, Sertić 2, Rembert 16
Osječki sokol: Tucaković 2, Šarac 20, Mario Raič, Budimir 23, Ćosić 4, Marko Raič 9, D. Radoš 10, Tomeljak 9, Križanac, Kozić

U dvoboju dvije momčadi koje se bore za izbjegavanje mjesta koje vodi u doigravanje za ostanak u A1 ligi Križevci su sjajnom trećom četvrtinom slomili otpor gostiju i pobjedom im se približili na bod zaostatka.

Osječani su bolje otvorili susret i na krilima Veljka Budimira i Aljoše Šarca, koji su ubacili po sedam poena u prvih deset minuta, zaključili prvu četvrtinu vodstvom 13:20. Drugu dionicu otvorio je sa sedam uzastopnih poena Marin Zrnić, a sa pet se nadodao Goran Fodor za vodstvo domaćina 25:24, ali obrana Žabaca i dalje nema rješenja za Budimira i Šarca, pa se na poluvrijeme odlazi rezultatom 33:38.

Tada dolazi treća četvrtina u kojoj su domaćini odlučili stisnuti u obrani što je rezultiralo serijom 15:2 kojom su u 27. minuti otišli na 55:47. Do kraja susreta Križevčani su uspijevali odolijevati napadima Osječkog Sokola ne dopustivši im u nijednom trenutku da se približe na manje od šest koševa zaostatka.

Do konačnih 86:77 Križevce su predvodili Ivan Svoboda s 22 poena, te Patrick Rembert i Zrnić sa po 16, a valja istaknuti sjajan učinak Ivana Cvjetkovića od šest koševa i čak 18 skokova. Kod Osječkog Sokola Budimir je susret završio s 23 ubačaja, a Šarac je dodao tri manje.

Zabok – Dubrovnik 96:77 (24:15; 49:33; 70:52)

Zabok: Kuga 4, Pešut, Anzulović 8, Lež 19, Bundović 7, Vlaić 6, Črnjević 10, Marić 14, Mustapić 14, Tuđen, Papac 13, Tomas 3
Dubrovnik: Bogdanović, Soko, Režić 14, Jakoliš 10, Proleta 11, Lučić 22, Perić 20, Vasiljević, Mikulić, Dubelj

Zabok je prema očekivanjima lako svladao fenjeraša Dubrovnika te tako i dalje drži korak s Križevcima i Osječkim Sokolom u borbi za izbjegavanjem pretposljednjeg mjesta. Dubrovčanima u ovoj utakmici u prilog nije išla ni ozljeda njihovog ponajboljeg igrača Ivana Mikulića, koji je doputovao u Zagorje samo da popuni zapisnik.

Utakmica u Bedekovčini je praktički bila riješena već nakon prvih 20 minuta, kada su igrači Dragutina Črnjevića vodili s visokih 16 koševa razlike (49:33). Dubrovčanima je nada živjela do 25. minute kada Mislav Perić smanjuje na -9 (57:48), ali serijom 16:4 Zabočani tada odlaze na velikih +21 i odnose utakmicu u za njih mirnije vode.

Zabočane je do pobjede vodio Robert Lež s 19 koševa, dok su po 14 dodali Petar Marić i Jakov Mustapić. Kod Dubrovnika je Maro Lučić susret završio s 22 poena, a Perić s 20.

Vrijednosnice OS Darda – Đuro Đaković 68:61 (12:28; 31:37; 51:51)

Vrijednosnice OS Darda: Kujundžić, Tešija 5, Bičvić 20, Mandić, Hrkač, Hrnčić 19, Barišić, Pandurić 19, Turalija, Trepalovac 5
Đuro Đaković: Kljaić, Batina 8, Živković 4, Šarlija 6, Petani 12, Kolovrat 4, Mat. Karlović 15, Brnas 12, Mar. Karlović, Kristijan, Havić

U dvoboju momčadi koje ne bi trebale imati problema u osiguranju prvoligaškog opstanka, Darda je u svojoj dvorani sa 68:61 svladala Đuru Đakovića i prestigla ih na vodećem mjestu ljestvice. Utakmica nije prošla u mirnom ozračju.

Brođani su sjajno ušli u susret i nakon početnih deset minuta vodili s uvjerljivih 12:28. U nastavku su se kod domaćih probudili Antonio Bičvić i Mirza Hrnčić i Brokeri se osjetno približavaju. Neven Plantak, trener Đure Đakovića, podiže agresivnost svoje ekipe što rezultira podizanju tenzija na parketu. Mladi Matej Kljajić, nakon obostranog naguravanja s Lukom Pandurićem, udara šakom svog bivšeg suigrača i zarađuje isključenje. Prilikom napuštanja parketa gestikulacijama i neprimjernim vokabularom obračunava se i s navijačima, nakon toga se još dodatno podigla temperatura na tribinama.

Epilog svega je nesportska i isključenje Kljaića, nesportska Panduriću, isključenje zbog utrčavanja na teren Toni Brnasa i Antuna Hrkača te kažnjavanjem tehničkim greškama oba trenera. U svemu ovome najveći profit ostvariti će blagajna HKS-a.

Prvo izjednačenje na utakmici stiglo je u 26. minuti (41:41) slobodnim bacanjima Alena Trepalovca, a prvo vodstvo domaćina pet minuta prije kraja dvoboja tricom Hrnčića za 59:56. Domaćini su sačuvali mirnu ruku do kraja dvoboja i na kraju zasluženo slavili sa 68:61.

Bičvić je sa 20 poena (šest ukradenih lopti) bio najefikasniji igrač Darde, a s po 19 su ga pratili Hrnčić (devet skokova) i Luka Pandurić. Kod gostiju se istaknuo Matej Karlović ubacivši 15 koševa.