Medveščak posrnuo na Baldekinu, Splitu pobjeda u Zadru

Jolly JBS zasluženo je pobijedio ekipu Medveščaka i bez Luce Ivanković pa je tako šibenska ekipa prvi dio prvenstva završila na trećoj poziciji. Ambijent derbija pokvarili su ovom susretu nedorasli zadarski suci.

[rezultat zid=67]

Riječanke su na parketu kozalske dvorane u okviru 11. kola uvjerljivo poražene od ponajbolje hrvatske ekipe Gospića. Višestruki hrvatski prvak, na klupi kojega sjedi izbornik Hrvatske reprezentacije Stipe Bralić, bez većih je problema upisao očekivane bodove.

Nakon samo šest minuta igre gošće su pobjegle na više od deset poena razlike. Amerikanka Keith Chevon Evette položila je za 16:5, naznačivši u kojem će smjeru ići ostatak utakmice. Prednost Gospićanki je već do kraja prve četvrtine narasla na velikih 20 poena i utakmice je već tada otišla u revijalne vode.

Jedino pitanje bilo je s kolikom će prednošću gospićki stroj ostvariti pobjedu. Gošće su se na kraju zadovoljile s +44, najviše iz razloga što je trener Bralić pri kraju utakmice priliku pružio i igračicama koje inače imaju manju minutažu.

U redovima Pletera najbolji su optor pružile najiskusnije igračice Katarina Mrčela s 13 i Martina Gambiraža s 12 poena. Gospićanke su predvodile Monika Bosilj sa 16 te Emanuela Salopek i Keith sa po 13 poena.

[rezultat zid=63]

Omišanke su pobjedile u Gospinom polju rezultatom 57:53 pa su tako dubrovačke košarkašice prvi dio sezone zaključile s dvije pobjede. Ovo je bio deveti poraz Raguse, dok su Omišanke stigle do treće pobjede.

Dvije minute prije kraja rezultat je bio izjednačen, 52:52, a potom je Antonela Anić, centar Studenca, prvo ime utakmice (17 koševa i 8 skokova) nanizala pet koševa za 57:52 te osigurala uspjeh svojoj ekipi.

Ragusa je dobila prvu četvrtinu sa 16:14 (serijom 8:0 stigla do vodstva 11:5). Omišanke su izjednačile na početku druge četvrtine (16:16) te vodile 19:18. Tri minute prije kraja druge četvrtine je 22:21 za Ragusu, koja sa serijom 12:1 na odmor odlazi s 12 koševa viška (34:22).

U 25. minuti je 38:34 za Ragusu pa se u posljednju četvrtinu ulazi s košem prednosti za Studenac Omiš (46:45).

U pobjedničim redovima najbolje su bile već spomenuta Anić sa 17 poena i Ivana Šerić sa 13, dok je kod poraženih Emilija Babun postigla 16 koševa.

Trener domaćih Zdravko Kitin prokomentirao je ovako utakmicu: “Utakmica prošlog kola u Dubrovniku protiv Studenca-Omiš je bila naša najlošija odigrana utakmica u prvom dijelu sezone i sa samo dvije pobijede nismo zadovoljni ovom polusezonom tako da nas čeka težak posao u drugom po nama lakšem dijelu sezone. Prva dva kola igramo doma (Zadar i Split) a treće idemo zadnjem na tablici – Agramu, tako da tu tražimo šansu bijega sa začelja.”

[rezultat zid=62]

Iako se očekivala neizvjesna utakmcica na Višnjiku ona se nije dogodila. Zadarske igračice su otišle na božićne blagdane i prije posljednje utakmice te su ih Splićanke uvjerljivo porazile.

Od samog početka susreta bilo je vidljivo da će susret ići u jednom smjeru, onom pozitivnom za gošće. Već do kraja prve četvrtine su iskazale veću bobenost, požrtvovnost i želju za pobjedom dok su ih Zadranke samo promatrale. Tako je nakon prvih deset minuta igre bilo 24:13 za Split.

Druga četvrtina je pokazala dosta rastrganu igru s obje strane, no i u takvoj igri domaće nisu uspjevale ništa napraviti te je splitska prednost do poluvremena narasla na 38:24.

Drugo poluvrijeme je preslika prvog. Splićanke predvođene izvrsnima Teom Buzov i Ivanom Roje su iz minute u minutu gradile i povećavale svoju prednost. Nakon tog razdoblja bilo je 58:37.

Posljednjih deset minuta proteklo je u odrađivanju posla sa obje strane. Na kraju je konačan rezultat iznosio 85:56 i dva boda iz Zadra su otišla pravac Splita.

Kod pobjedniče ekipe Buzov je zabila 23, Roje 22 poena, dok kod poraženih nitko nije odigrao utakmicu vrijednu spomena, ali Balić je bila najefikasnija sa 16 poena.

Igračica Splita Josipa Zovko na kraju nije krila zadovoljstvo:  “Nije mala stvar pobijediti Zadar u gostima s tolikom razlikom. Znali smo da je obrana najjači segment  Zadranki, ali smo mi upravo odigrale još bolju obranu i pobijedile ih njihovim oružjem” – rekla je Josipa.

[rezultat zid=65]

Trener Jollyja JBS Edi Dželalija utakmicu je započeo Medveščakovom taktikom. Odmah je krenuo presingom po cijelom terenu i iznenadio gošće iz Zagreba koje se nisu najbolje snašle na početku utakmice. Njihovim stilom igranja riješio je prvu četvrtinu u svoju korist 25:19.

Kad su se igračice Medveščaka prilagodile na takvu igru, krenule su puno odlučnije i drugu četvrtinu riješile u svoju korist 23:14 te je prvo poluvrijeme završilo prednošću 42:39 za gošće.

Sve je ukazivalo na neizvjestan i dramatičan nastavak u kojem su igračice Medveščaka imale priliku povećati rezultat, ali pet napada zaredom nisu poentirale. U poprilično oštroj, na momente i gruboj igri, treću četvrtinu dobila je domaća ekipa i završila s prednošću od pet koševa (57:52).

Četvrta četvrtina bila je pravi fajt. Završila je izjednačeno 18:18.

Medveščak je doživio poraz jer nije uspio u pravom trenutku odvesti utakmicu na veću razliku i nije smio ući u završnicu u rezultatskom egalu pogotovo jer je zadarska sudačka trojka, na čelu s Tomislavom Hordovim, očito nedorasla jednoj ovakvoj utakmici, u odlučujućim završnim minutama Medveščaku sudili nepostojeće namjerne i tehničke pogreške, bili slijepi na očite faulove i na jednoj i na drugoj strani, te tako ukupan dojam jedne dinamične i neizvjesne utakmice pokvarili.

Pobjeda Jollyja zaslužena je i bez ikakve mrlje, a kakav je sudački kriterij bio najbolje pokazuje podatak da je jedna igračica Jollyja sama izvela 17 slobodnih bacanja, a cijela ekipa Medveščaka 18.

Najbolja igračica susreta s 27 postignutih koševa bila je Antonija Mišura, koja je i MVP ovog kola, a dvoznamenkaste u redovima šibenske ekipe još su bile Ana Semren 20, Ivana Dujić 11 i Kristina Benić 10.

U redovima Medveščaka s double-double učinkom opet je bila odlična Nina Premasunac (24 koša i 14 skokova), a dvoznamenkaste su još bile Ana-Marija Begić s 11 i Iva Borović s isto toliko postignutih koševa.

Edi Dželalija, trener Šibenčanki, ovako je prokomentirao susret: “Iako smo pred utakmicu s Medveščakom imali poteškoća u pripremi, prvenstveno gubitak samopouzdanja zbog dva poraza, nešto lošije sportske forme, nedostatak naše Luce, skupili smo dovoljno hrabrosti i vjere da se ova utakmica može odigrati na način kakav je jedino preostao, a to je fanatična borbenost i smatram da je iz mojih cura izvučen maksimum kako bi se pobijedio veliki i respektabilni protivnik. Chiabov je sjajno odmjenila Lucu, dok je Dujić briljantno kontrolirala prenos lopte i nosila se s odličnim pritiskom Medveščaka a zajedno sa Stojanović, Cigić, Periša uveliko pomogle udarnom trojcu Semren, Benić i fantastičnoj Mišuri u velikoj pobijedi.”

[rezultat zid=66]

U posljednjem ovogodišnjem susretu košarkašice Rockwool Pule dočekale su na domaćem parketu momčad Novog Zagreba, lidera i jedinu neporaženu momčad u dosadašnjem dijelu prvenstva. Iako su gošće u Pulu doputovale bez svoje ponajbolje igračice Sandre Mandir, razlika u kvaliteti ipak je bila izražena kroz svih 40 minuta, što je u konačnici rezultiralo pobjedom Novog Zagreba od 26 poena.

Samo otvaranje utakmice prošlo je u znaku domaćih igračica, jer su prvo tricom Tee Đikić povele 3:2, a u četvrtoj minuti košem Đikić i povećali prednost na 10:6.

U drugoj dionici susreta Puljanke su pokušale parirati zonskom obranom, ali unatoč tome Latoya Willams se nekoliko puta našla sama pod obručem i tako održavala prednost svoje ekipe.

Dominacija gostujuće momčadi popustila je početkom treće četvrtine, što se osjetilo na postotku njihove efikasnosti, ali rockwoolice to nisu iskoristile na pravi način, pa je protivničko vodstvo ostalo netaknuto uoči završnih 10 minuta. Tada je gostujući trener dodatno izrotirao momčad, a rezerve željne igre iskoristile su umor domaćih igračica te podigle prednost na konačnih plus 26.

[rezultat zid=64]

U zagrebačkom susretu nije bilo nikakve neizvjesnosti. Ekipa Trešnjevke rutinskom je igrom pobijedila Agram ZG koji je na taj način došao u vrlo neizvjesnu prvoligašku poziciju. Prvi dio prvenstva završio je bez pobjede.

Najefikasnije kod Agrama po tradiciji su bile veteranke Branka Vukičević s 18 i Iva Mežnarić s 15, a kod Trešnjevke odlično je odigrala mlada kadetska reprezentativka Hrvatske Anita Kelava koja je postigla 16 koševa i imala 13 skokova (double-double), zatim Anja Škara 17, Irena Čunčić 13 i Sara Plavljanin 12 koševa.