Od jeseni, u regionalnoj ABA ligi igrat će dovoljno NBA igrača za formiranje jedne posebne ekipe! Bit će ih, naime, deset.
U jednom trenutku se činilo da će ih biti čak dvanaest. Ali, u slučaju vijesti da će u Zadar doći Tony Wroten (ex Memphis, Philadelphia, pa opet Memphis, New York, nakon čega odlazi u Europu), a u Cibonu Quincy Miller (ex Denver, Brooklyn, Detroit i Sacramento), to je zvučalo predobro da bi uopće bilo moguće. Slijedio je povratak u realnost. Prizemljenje.
Naime, menadžer Wrotena, 25. picka na draftu 2012., obznanio je da ni on ni Tony uopće nisu niti pregovarali(!) sa Zadrom, dok je Miller pao na liječničkim pregledima, što njegovu na prvi pogled senzacionalnu odluku da netko tko je igrao Euroligu (Zvezda, Maccabi…) izabere baš Cibonu – čini puno jasnijom.
NBA iskustvo imaju i naš Damir Markota (igrao za Buckse) te Jacob Pullen iz Mornara (Philadelphia), Gani Lawal (Phoenix) iz Krke, blizu je bio i Partizanov Marcus Paige (55. pick na draftu 2016., nakon čega završava u razvojnoj ekipi Utaha), dok je Elgin Cook (s iskustvom igranja za Sacramento na ljetnoj ligi) u međuvremenu “odlepršao” iz Olimpije Cedevite put Rusije…
I dok se u ABA ligi iznosi transfera čuvaju kao najveća tajna (jer je dobar dio klubova financijski ovisan o gradskim budžetima i političkom financiranju), o plaćanju na višoj razini natjecanja se nešto ipak može saznati.
Još prošlog ljeta – prema specijaliziranom portalu eurohoops.net – Shane Larkin je, primjerice, sa 1,7 milijuna dolara bio u vrhu iznosa europskih transfera (dolazeći iz Boston Celticsa u Anadolu Efes), dok je Sergio Rodriguez dobio 2,55 milijuna dolara po godini prelazeći iz Sixersa u CSKA. Nick Calathes je “vezan” uz Panathinaikos za istu svotu, 2,55 milijuna dolara godišnje, a ispred njega je bio Nando De Colo (ex Toronto, Spurs) sa 2,78 milijuna dolara. Status najplaćenijeg košarkaša Europe imao je još jedan povratnik iz NBA, Aleksej Šved (ex Timberwolves, Sixers, Rockets, Knicks) s gotovo 4 milijuna dolara godišnje u Khimkiju.
No, ovoga je ljeta sve “eksplodiralo” – naravno, sigurno ste si promrsili u bradu, za nogometne rekorde ovo su sitni iznosi! – Larkinov ugovor skočio je na 2,8 milijuna dolara, a sve dosadašnje limite srušila je Barcelona, potpisujući Nikolu Mirotića za 5,4 milijuna dolara godišnje plaće, tijekom četiri godine ugovora!
Europa se od NBA još uvijek razlikuje i po tome što – objavljivanje visine ugovora nije obveza. No, nije tajna da je primjerice, Miloš Teodosić nakon svoje NBA avanture dolazi u Virtus iz Bologne za 6,5 milijuna eura neto (ugovor je potpisan na tri godine).
Grčki centar Kostas Koufos (ex Utah, Sacramento, Memphis, Denver) igrat će za prvake Europe, moskovski CSKA, za 1,9 milijuna dolara godišnje (tu je negdje po zaradi i njegov suigrač Will Clyburn). Šuter Jimmer Fredette (Knicks, Pelicans, Kings, Bulls, Suns) stigao je u Panathinaikos (i) zbog 1,65 milijuna dolara godišnje zarade… Pretpostavlja se da su Grci otprilike toliko ili malo više spremni iskreširati za Wesleya Johnsona (koji je igrao za Wizardse, kao i u oba kluba iz Los Angelesa)… Jacob Wiley (ex Nets, gdje je odigrao točno pet utakmica) nije im bio puno jeftiniji.
Kod nas se ulaganja nisu “korigirala”, čak niti nakon odlaska Cedevite iz Hrvatske.
Poduzetnika zaljubljenih u ovaj sport nekako i nema na javnoj sceni. I Josip Stojanović Jolly, koji je u Šibeniku svojedobno dočekan s jednakom dozom “dobrodošlice” i podmetanja kao i Emil Tedeschi u zagrebačkoj košarci, otišli su iz hrvatske košarke, a klubovi koje su njihovi projekti navodno blokirali, raspolažući pritom svojim novcem(!), nikako da se sada razmašu i opet postanu konkurentni izvan nacionalnih granica.
Istodobno, Crvena zvezda dovodi, primjerice, prekaljenog euroligaša Jamesa Gista iz Panathinaikosa (2010. igrao Ljetnu ligu za Spurse), a Igokea – kao klub-igračka Dodikovih – našeg Marka Tomasa, Dennisa Clifforda, centra iz berlinske Alba, koji ima iskustvo igranja u razvojnoj ligi NBA, baš kao i novo pojačanje Partizana Corey Walden, koji je na Ljetnoj ligi u dva navrata nastupao za Boston, a u ABA dolazi s imidžom MVP-a izraelske lige.
Mornar iz Bara je, osim našeg Markote i spomenutog Pullena, doveo i Dereka Needhama, Brandisa Raley-Rossa, iskusnog euroligaša Milka Bjelicu… Fuzionirana Cedevita Olimpija dovela je Codija Millera-McIntyrea, Ryana Boatrighta (obojica igrala u razvojnoj ligi), srpskog reprezentativca Marka Simonovića…
U međuvremenu, Zadar i Cibona su se, kao poznati neplatiše, klubovi ovisni o milosti gradskih proračuna, “tukli” tko će angažirati, primjerice Martina Junakovića i Ivana Siriščevića, koji sasvim sigurno ne spadaju u gornji kvalitativni dom regionalne lige.
Ni jedni ni drugi pritom nisu uspjeli prikupiti 60 tisuća eura, koliko Šibenčani traže za raskid ugovora s talentiranim Tonijem Nakićem, kojeg bi i Zadar i Cibona, kao uostalom i Split, rado doveli u svoje redove.
Možda i zato, Domagoj Bošnjak (lani u Cedeviti) između dvije spomenute opcije izabrao je – treću. Francusku drugu ligu. Rouen. Računa, barem ljudi plaćaju na vrijeme…
Cijeli članak pročitajte na: https://www.slobodnadalmacija.hr/sport/kosarka/clanak/id/620045/regija-prati-europski-trend-ove-sezone-u-aba-ligi-igrat-ce-cijela-jedna-nba-momcad