Nakon dva produžetka Španjolska u finalu SP-a!

Nakon 50 minuta borbe u Pekingu do pobjede je stigla Španjolska koja je nakon dva produžetka svladala Australiju rezultatom 95:88…

Sjajno je bilo prvo polufinale između Španjolske i Australije, a nakon dva produžetka do pobjede je stigla Furija koja je ipak u završnici imala više snage od protivnika. U konačnici je slavila sa 95:88.

Australija je imala vodstvo većim dijelom utakmice. U završnim sekundama regularnog dijela i dva slobodna bacanja na poenu zaostatka te dva poena viška osam sekundi prije kraja prvog produžetka, no ipak ju nije uspjela privesti prema kraju.

Prvo poluvrijeme donijelo je jako lijepu igru na obje strane, nešto što nismo mogli toliko vidjeti od Španjolaca u ranijoj fazi turnira. O tome dovoljno govori i podatak da je u prvom poluvremenu izvedeno ukupno osam slobodnih bacanja.

Kao što se i moglo očekivati, sve je bilo izjednačeno u prvih deset minuta, a u svome stilu četvrtinu je ubačajem zaključio Sergio Llull za minimalno vodstvo Španjolaca (22:21). Druga četvrtina nije bila tako efikasna.

Španjolska je prilično loše šutirala izvana (4/17), a Australci su do poluvremena okrenuli i na odmor otišli s pet poena viška (37:32) na krilima raspoloženog Pattyja Millsa. Isti je igrač sjajno krenuo i u drugo poluvrijeme, nastavio je puniti protivnički koš, a Australija imala sedam poena prednosti (46:39).

Polovicom igre u trećoj dionici Australci su stigli i do dvoznamenkaste (50:39), a njihovi protivnici nisu imali pravog odgovora. Činilo se kako su se vratili Španjolci kada su stigli na minus četiri (55:51), ali bliže od toga nije išlo još neko vrijeme.

Nešto manje od četiri minute prije kraja Španjolci smanjuju na dva koša minusa (67:65). Ušlo se u jako neizvjesnu završnicu, obje momčadi uputile se neke nerezonske šuteve. Prvo je nakon dvojbenog prekršaja Marc Gasol donio vodstvo svojoj momčadi 71:70, a nakon toga, četiri sekunde prije kraja, na liniju slobodnih bacanja stao je Patty Mills koji je pogodio samo jedno.

I nije bio kraj niti nakon prvog produžetka, a ovoga puta uloge su bile zamijenjene. Ovoga puta Mills je zabio slobodna bacanja za vodstvo 80:78, a nakon toga Gasol poravnao na isti način (80:80) četiri sekunde prije kraja.

I onda na krilima Sergija Llulla Španjolska je uspjela prelomiti utakmicu u svoju korist. Većim dijelom susreta nije ga bilo, a onda je pogodio dvije trice, doveo svoju momčad na osam koševa viška (90:82) dvije minute prije kraja.

Sjajni Marc Gasol predvodio je Španjolsku s 33 poena i šest skokova, Ricky Rubio dodao je 19 koševa, sedam skokova i 12 asistencija, a Sergio Llull 17 poena i šest asistencija.

Patty Mills s 32 poena te Nic Kay s 18 koševa i 11 skokova bili su najbolji kod Australije.