Euroliga je najjače klupsko košarkaško natjecanje u Europi, a na vječnim listama najboljim ima pregršt Hrvata. Nikola Vujčić je cijelu svoju karijeru proveo na europskim parketima i ostavio duboki trag. Splitski centar je u više kategorija u samom vrhu, ali osim Vujčića još je hrvatskih igrača dalo svoj obol u ovom natjecanju, a ovo je članak upravo o njima.
Kada se govori o statistici uglavnom se pita: Tko je koliko zabijao? Iako su važni i drugi segmenti, košarka se još uvijek igra zbog koševa. Španjolac Juan Carlos Navarro prvi je na ovoj ljestvici s 3305 postignutih poena u 243 utakmice. Igrač s najmanjim brojem utakmica, 54, a brojem koševa većim od tisuću (1200) je američki stroj za koševe Alphonso Ford.
Kada govorimo o regiji prvo ime koje se mora spomenuti je, Slovenac, Jaka Lakovič. Ovaj bek-šuter ubacio je 2524 peona, a na tome će vjerojatno i ostati jer se njegova karijera bliži kraju i nije realno za očekivati kako će ponovo igrati u euroligaškoj ekipi. U prvih dvadeset, svih vremena, još su: Nikola Vujčić, Igor Rakočević, Matjaž Smodiš i Erazem Lorbek.
Na visokom šezdesetom mjestu nalazi se Amerikanac Scoonie Penn koji je dobar dio svoje karijere proveo u Ciboni. Što se generalno tiče igrača koji su došli preko bare, njih u prvih sto ima dvadeset i četiri, gotovo jedna četvrtina. Najbolji tamnoputi strijelac je Marcus Brown koji je u bogatoj europskoj karijeri nastupao za ekipe poput: Žalgirisa, Maccabija, CSKA, Efesa te Unicaje, on je ukupno postigao 2739 koševa, a na toj brojci će i ostati jer je završio karijeru.
Prijeđimo sada na naše igrače koji su nam i najzanimljiviji. U prvih sto ima sedam naših igrača:
5. Nikola Vujčić – 2444 (Asvel, Maccabi, Olympiacos, Anadolu Efes)
25. Marko Popović – 1534 (Zadar, Valencia, Cibona Zagreb, Anadolu Efes, Žalgiris)
38. Zoran Planinić – 1408 (Cibona Zagreb, Laboral Kutxa, CSKA, Khimki, Anadolu Efes)
40. Nikša Prkačin – 1383 (Anadolu Efes, Panathinaikos, Cibona Zagreb)
78. Davor Kus – 1125 (AEK, Unicaja, Cibona Zagreb)
79. Roko Leni Ukić – 1101 (Laboral Kutxa, FC Barcelona, Virtus Roma, Fenerbahče Ülker, Panathinaikos)
96. Bojan Bogdanović – 1005 (Real Madrid, Cibona Zagreb, Fenerbahče Ülker)
U ostalim kategorijama također ima podosta naših igrača. Tako je Nikola Vujčić i peti skakač Eurolige s ukupno 1037 skokova, odnosno 5,4 po utakmici. Nikola Prkačin također je vrlo visoko, točnije na 24-tom mjestu sa 664 skoka iz 145 utakmica, od ostalih naši igrača, u prvih sto su još: Mate Skelin, Andrija Žižić, Ante Tomić koji s 5,40 skoka po utakmici ima perspektivu završiti jako visoko jednog dana, Stanko Barać i Zoran Planinić koji se za jednog beka naša poprilično visoko, popularni Zoka je na 73. mjestu.
Najviše igrača imamo u vrhu ovog natjecanja ako gledamo broj asistencija. Opet se u priči pojavljuje Nikola Vujčić koji je na jedanaestom mjestu, a odmah iza njega je Zoran Planinić. Od ostalih naših igrača na listi su još: Roko Ukić, Davor Kus, Marko Popović te Nikola Prkačin.
Najkorisniji igrač u povijesti ovoga natjecanja je Juan Carlos Navarro, a na iza njega, na drugoj poziciji, smjestio se, a tko drugi nego opet Nikola Vujčić. Naš centar ima samo sto jedinica manje od Španjolca, ali i pedeset i jednu utakmicu manje. U prvih petnaest igrača Splićanin ima najbolji prosjek, a on iznosi 15.87 po utakmici. Na ovoj listi, među prvih pedeset, također su: Nikola Prkačin, Zoran Planinić i Marko Popović.
Kada se ovako izvade brojke mnogi će reći kako one ne pokazuju pravu sliku i o tome se može raspravljati, ali ono što je sigurno je činjenica da ovi statistički podatci ipak mogu dati barem okvir te slike.