Noćas u jedan sat iza ponoći počinje dugo očekivani NBA draft koji bi mogao promjeniti puno stvari u ligi. Draft se održava od 1947. godine i on je praktički uvod u novu sezonu, koja bi sudeći po zanimljivom ljetu koje nas očekuje, mogla biti vrlo neizvjesna. Već bi se tijekom večeri mogli početi redati tradeovi kako pickova tako i igrača. Ovogodišnja draft generacija jedna je od boljih unazad par godina te je vrlo duboka, što znači da bi i momčadi koje biraju kasnije pickove mogli pronaći solidne rotacijske igrače. A neke od onih najboljih moći ćete malo detaljnije upoznati u ovom pregledu.
Luka Dončić
200 cm visoki Slovenac već duže vrijeme kotira kao prvi izbor ovogodišnjeg drafta, prvi europski pick nakon nezaboravnog Andree Bargnania. Iako mu u zadnjih par tjedana DeAndre Ayton opasno konkurira može se reći kako Dončić donosi puno više toga na parket. A tu je njegov IQ i razumijevanje igre najveći adut. Sjajno čitanje igre, osjećaj za asistenciju i pobjednički mentalitet obilježili su njegov početni dio karijere, od kada ga je Pablo Laso postavio za startnog razigravača madridskog Reala sa samo 17 godina. Brojke u euroligi govore za sebe, u prosjeku zabija 16 poena, hvata malo manje od 5 skokova i dijeli nešto više od 4 asistencije u 25 minuta po utakmici. Bez problema se može prilagoditi u više sustava igre i biti nositelj istoga. Osim na poziciji jedinice mnogi ga vide i na poziciji šutera ili pak na boku zbog svojih odličnih tehničkih vještina i sposobnosti spuštanja lopte na parket i stvaranjem viška koje će okruniti idealnim dodavanjem ili poentiranjem. Sjajan je pick and roll igrač koji će, kada malo uvježba šut, biti vrlo neugodan za obrane u tom segmentu. Od nedostataka mogu se izdvojiti atlecizam i fizičke predispozicije koje nisu najbolje. Iako ima odličnu visinu za razigravača, nedostatak eksplozivnosti u nogama i na prvom koraku mogao bi predstavljati problem protiv atletskih čuda u NBA. S tim je imao problema i u Europi te je više uzimao šutove s poludistance nego završavao na obruču. Uz napadačku stranu, atlecizam bi mu mogao biti problem i u obrani, gdje će teško pratiti brže bekove od sebe. Upravo zbog tih razloga Dončić sve više pada po draft ljestvicama u zadnje vrijeme te se, nakon perioda kada je bio neprikosnoveni prvi izbor, sad povezuje i s franšizama koje imaju niže izbore tipa Dallas ili Atlanta. Ukoliko Sunsi odluče svoj prvi prvi izbor drafta u povijesti franšize iskoristiti na Dončića sigurno neće pogriješiti. Uostalom, vidjeli smo kako je kombinacija njega i Igora Kokoškova sjajno funkcionirala na eurobasketu,
DeAndre Ayton
Glavni konkurent Dončiću za prvi izbor bit će 2.16 cm visoki centar s Bahama DeAndre Ayton koji je gotovo sigurno prvi izbor, prema riječima NBA analitičara. Freshman s Arizone ljubimac je publike u Phoenixu i praktički je već od srednje škole velika želja Sunsa, dok on sam ne želi odraditi predraft workout s nijednom drugom franšizom osim Phoenixa. Fizikalno vrlo moćan igrač koji voli igrati leđima prema košu, a uz to ima i mekanu ruku. Bez problema bi mogao biti budućnost na poziciji centra u bilo kojoj franšizi. Osim fizikalija, prednost mu je igra u napadu gdje nije pretjerano raznovrstan kao neki drugi prospekti, ali ono što radi radi na vrlo visokoj razini. Vrlo dobar finišer oko obruča zahvaljujući upravo visini i snazi, a uz to je i odličan skakač ne toliko zbog atlecizma koliko zbog svoje dužine. Sjajan dodavač pogotovo iz posta gdje bez problema prepoznaje situacije i pronalazi slobodne suigrače. Ako uspije ubrzo dodati tomu i šut za tri bit će vrlo opasan za čuvanje. Problemi nastaju na drugoj strani parketa gdje Ayton nije dovoljno dobar obrambeni igrač, kako individualno tako i timski. Ne može pratiti brže igrače od sebe, njegovo čitanje igre u obrani nije najbolje i ono što je za centra najgore nije zaštitnik obruča. Može on na račun fizičkih predispozicija “zalijepiti” par blokada, ali neće to raditi konstantno i na višoj razini. Baš zbog toga bi ga trebalo podrediti u takav sustav igre gdje bi njegove napadačke vrline dolazile na vidjelo, a obrambene mane se skrivale, za razliku od Dončića kroz kojeg možeš vrtjeti sustav. Međutim, razvije li Ayton obrambeni dio igre zasigurno će dominirati dugi niz godina.
Marvin Bagley III
Još jedan visoki igrač za kojeg se uvjerljivo smatra da će biti top 3 izbor na draftu. Jedna sezona na Dukeu pokazala je kako dečko ima talenta i da je već u toj jednoj sezoni izdominirao konkurenciju. 21 poen i 11 skokova u prosjeku lijepe su brojke uz isto tako dobre postotke šuta iz igre za big mana (ukupni FG 63%, 40% za 3). Međutim, gole brojke neće pokazati ono što je njegov najveći problem, a to je što još nije razvio niti jednu elitnu vještinu za NBA ligu osim kupljenja napadačkih skokova i zabijanja otpadaka oko obruča. Sjajnog je atlecizma i vertikalnog odraza međutim fizički će morati malo poraditi na masi jer se neće moći nositi s fizički jačim igračima. U NCAA to nije problem zbog konkurencije, ali u NBA bi mogao postati. U napadu funkcionira isključivo kao egzekutor, ako ga stavite u poziciju gdje treba završiti na koš on će to bez problema odraditi. Pa ipak nije kreator, ni za sebe, a kamoli za druge te će tu morati raditi na razumijevanju igre i kretnji u napadu i obrani. Tehnički nije loš za visokog igrača, iako ne najbolji, te bi tu i na šutu mogao poraditi i razviti još jednu dimenziju u svojoj igri. Isto tako kao lijevak obično se namješta na lijevu ruku te tu zna dodatno zakomplicirati poziciju i izgubiti loptu, umjesto da jednostavno šutne svojom slabijom, desnom rukom. Uz to nema neku igru leđima, a iako igra centra nije klasični visoki jer ,kao i Ayton, nije zaštitnik obruča unatoč atlecizmu. Ipak mnoge momčadi u njemu vide buduću zvijezdu i visokog na kojeg mogu računati u budućnosti. Sve više ga se povezuje sa Sacramento Kingsima koji biraju drugi i vidjet ćemo hoće li se već na drugom izboru odlučiti za njega.
Mohamed Bamba
Ovogodišnji draft vrvi perspektivnim krilima i visokim igračima. Takav je i Mohamed Bamba 216 cm visoki centar sa sveučilišta Texas. Sjajnih predispozicija poput raspona ruku od 239 cm Bamba je prototip modernog visokog koji štiti reket i zabija u napadu. Sjajno se kreće na terenu i dosta je brz za centra i odličan u ulazima pod koš. U napadačkoj igri može se razviti u vrlo raznovrsnog napadača koji može ući pod koš, igrati bez lopte pa čak i šutnuti, iako će se u tom segmentu morati poboljšati, pogotovo za tricu (28% za tri na Texasu). Uz to posjeduje solidni IQ i razumijevanje igre te zna pronaći otvorenog suigrača u boljoj poziciji. Igra u postu mu nije najjača strana, ali posjeduje solidni rad nogu i ima nekoliko poteza iz kojih zna poentirati. Pravi potencijal može ostvariti u obrani gdje bi trebao od prvog dana već donositi određenu razliku, pogotovo u čuvanju obruča i kontroli reketa (4 blokade na 40 minuta po utakmici u karijeri). Brzina mu pomaže pri čuvanju bržih bekova i mogao bi bez problema preuzimati niže igrače. Uz sve to odličan je skakač zbog izuzetnog raspona ruku i kombinacije s atleticizmom (16 skokova na 40 minuta u prosjeku). Pa ipak, Bamba je dosta krhke građe i trebao bi nabiti par kilograma mišića kako bi se nosio s NBA centrima. Uz to pojavljuje se i pitanje volje jer nekad zna izgledati nezainteresirano i lijeno, te bi trebao igrati s više želje kako bi maksimizirao potencijal. Problem motivacije bi se u NBA mogao bez problema riješiti, ali Bamba nije najbolji finisher kroz gužvu i izbjegava kontakt što će morati popraviti. Mnogo momčadi zagrizlo je za ovog mladog prospekta, spominju se čak i neki tradeovi za pickove kako bi se momčadi dočepali Bambe, ali sigurno je samo da tko god ga izabere i bude imao strpljenja s njim sigurno neće pogriješiti.
Trae Young
Za kraj evo i jednog razigravača. Trae Young je, uz Collina Sextona zasigurno najbolji razigravač ove generacije. Sjajno je počeo prvi dio NCAA sezone sa svojom Oklahomom s 30 poena i 9 asistencija u prosjeku te su se mnogi pitali zašto ovaj momak ne bi bio prvi pick. Kombinacija Curryjevog šuterskog raspona i završavanja oko obruča osigurava mu sigurne poene čak i na NBA razini. Momak poteže sa svih pozicija, iz spot-upa, iz driblinga, ili istrčavanja, a nije mu mrsko ni sjuriti se prema košu iako je slabijih fizičkih predispozicija (samo 188 cm) i nije elitni atleta. Uz trpanje koševa sjajan je i u asistiranju i bez problema pronalazi svoje suigrače i stavljajući ih u bolju poziciju kako iz tranzicije tako i u postavljenim napadima. Odličan je pick and roll igrač, prepoznaje situacije i može efikasno završiti (uz kontakt ili bez) ili potvrditi rollera (u jedinoj NCCA sezoni bilježio je 8,7 asista), ne forsira i ima sjajan osjećaj za igru. Osim fizičkih predispozicija, Young je imao problema s velikim brojem izgubljenih lopti, što je i za očekivati za ovakvog igrača, s obzirom da baca dosta riskantnih dodavanja. Što se obrane tiče i tu bi mogao imati problema s obzirom na tjelesnu konstituciju i manjak brzine kojom bi sustizao brže bekove. Vjerojatno neće nikada postati relevantan na obrambenom dijelu parketa osim ako se ne pretvori u sjajnog kradljivca lopti. Stoga će morati naći idealnu ekipu koja će moći živjeti od njegovih napadačkih odluka, a da pritom bude podnošljiv u obrani (ili da ga suigrači izvlače). Predviđa mu se lutrijski izbor (ne i top 3) te bi tu moglo biti momčadi kojima bi revolveraš poput Younga dobro došao.
Još neki od budućih NBA igrača koji nisu spomenuti:
Jaren Jackson Jr. 18 g. 211 cm, 110 kg, 224 cm raspon ruku, Michigan State, centar
Michael Porter Jr. 19 g. 211cm, 96 kg, 213 cm raspon ruku, Universty of Missouri, krilo
Kevin Knox 18 g. 206 cm, 98 kg, Kentucky, krilo
Wendell Carter 19 g. 208 cm, 117 kg, Duke, centar
Mikal Bridges 21 g. 201 cm, 95 kg, 215 cm raspon ruku, Villanova, šuter/krilo
Miles Bridges 20 g. 201 cm, 104 kg, 204 cm raspon ruku, Michigan State, krilo