Nekompletna Cedevita doživjela poraz u Pioniru

Peti poraz u skupini A euroligaškog Topa 16 upisala je Cedevita u Beogradu.

Crvena zvezda je pred šest i pol tisuća ljudi svladala zagrebački sastav rezultatom 94:74 čime je samo potvrdila svoju ulogu favorita u ovome dvoboju. Veljko Mršić došao je u Beograd po treću uzastopnu pobjedu nad Zvezdom u sezoni u kojoj ih je već dvaput pobjeđivao u ABA ligi, ali bez tri vrlo važna igrača. Nije bilo Luke Babića, imenjaka mu Žorića, ali ni Marka Arapovića pa je ‘četvorka’ bila poprilično tanka pozicija koju su morali popunjavati korektni Henry Walker i vrlo nedorečeni Karlo Žganec koji se pored beogradskih tornjeva nije najbolje snašao.

Ako su navijači Cedevite ugasili TV-prijemnike u šestoj minuti, onda kad je domaći sastav vodio 18:2, propustili su dobru središnju dionicu utakmice svojih pulena. Uz sve probleme koji more Vitamine, dogodilo im se i dvanaest primljenih trica u tijeku utakmice, ali i prevelika razlika u skoku na poluvremenu.

Zonska obrana do tada nije polučila baš nikakvoga rezultata, a podatak o tome kako je jedinu Cedevitinu tricu u početnoj fazi utakmice zabio Pullen iz sedmog pokušaja također dovoljno govori o odnosu snaga na parketu. Susret je sa šest poena otvorio Quincy Miller, po pet poena dali su Vasilije Micić i Nemanja Dangubić, a jednom je zakucao Maik Zirbes. Drugim riječima, svi su zabijali iz Zvezdine petorke u trenucima dok je Cedevita bila u početnom grogu. Ništa nije štimalo – ni šut, ni obrana koju je Mršić mijenjao već nakon tri i pol minute igre.

U problemima s prekršajima vrlo su brzo bili Pilepić s jedne odnosno Zirbes s druge strane. Cedevitinog je Riječanina koštala strana pomoći nakon ispadanja Walkera ili Žganeca, a Zirbes se u početku nije mogao nositi s Bilanom. Na kraju prve četvrtine samo zbog spomenute Pullenove trice rezultatski je zaostatak bio ispod petnaest poena, ali moglo je brinuti gotovo trideset primljenih poena.

Pridigla se Cedevita s poda dvorane u Beogradu početkom druge četvrtine. Do trinaeste minute Mršićev sastav radi seriju 11:2 utemeljenu na poenima Bilana, Pullena i Whitea, većinom u borbi pod koševima kad već trica nije funkcionirala. Ipak, sve je ekspresno stigao uprskati Žganec koji je faulirao Simonovića u trenutku dok je ovaj zabijao tricu.

Stigla je Zvezda potom ponovo pobjeći, a da stvar još bude gora stigao je i Pilepićev treći prekršaj u sedamnaestoj minuti koji ga je morao udaljiti s parketa do kasne faze trećeg perioda. Ipak, Walkerovom tricom Zagrepčani održavaju zaostatak na razini od desetak poena koju je dodatno smanjio Walker (41:32).

Uslijedila je prilika za priključak koju Cedevita početkom drugog poluvremena nije znala iskoristiti. Nakon domaćih 5:0 u uvodu treće četvrtine gosti smanjuju na 50:42 u dvadeset i četvrtoj minuti preko Whitea koji je nešto ranije pogodio novu, tada tek četvrtu Cedevitinu tricu. Jedan od ključnih trenutaka dogodio se na dvije minute od kraja trećeg perioda. Tada je tricu za odlazak na 57:48 stavio Micić, a prethodno je rezultat priključiti na tek četiri koša zaostatka iz klasičnog zakucavanja propustio Walker.

Već u nepune dvije minute Beograđani stižu napraviti seriju 8:1 bacanjima Millera i Gudurića, a Cedeviti do kraja treće četvrtine nije pomogla ni njihova serija 0:7 kao niti četvrti Zirbesov prekršaj koji ga je u značajnijoj mjeri limitirao kroz posljednju četvrtinu.

Ništa zato, Zvezda je u tricaški raspoloženoj posljednjoj četvrtini i bez Zirbesovog učinka stigla pospremiti trideset i dva poena. Zabijali su Gudurić, Lazić i Miller, za Cedevitu je stigao izvana pogoditi Pilepić, ali gosti su dali premalo da bi se održala blaga neizvjesnost s početka posljednje četvrtine.

Jedina dobra vijest osim učinka trojca Pullen – White – Bilan koji je zajedno postigao 55 poena jest ta da je Cedevita zapravo odigrala psihološki vrlo laganu utakmicu u kojoj zapravo nije imala što izgubiti. To joj može biti od velike pomoći u europskom uzvratu u Zagrebu, ali i u jednoj od završnih serija ABA lige – vjerojatno polufinalnoj. Odigrana su tri susreta između ova dva suparnika u dosadašnjem dijelu sezone, bit će ih još barem toliko…

Cedevita do završnog turnira Kupa Krešimira Ćosića i polufinalne utakmice s Kvarnerom 2010 još ima odigrati domaći dvoboj s Metalcem u nedjelju od 19 sati. Sljedeći europski ispit na redu je za četrnaest dana kada snage Veljka Mršića gostuju kod Lokomotiv Kubana.

Crvena zvezda – Cedevita 94:74 (26:12, 17:20, 19:24, 32:18)

Crvena zvezda: Kinsey 4, Rebić 2, Dangubić 9, Lazić 5, Mičić 14, Tejić 2, Simonović 7, Gudurić 13, Jović, Miller 22, Zirbes 10, Štimac 6

Cedevita: Pullen 20, White 18, Katić, Pilepić 9, Žganec 1, Walker 8, Musa, Bilan 17, Mazalin, Gordić 1