Skupina B: Gruzija iznenadila Litvu, Njemačka i Italija uvjerljivo

U Tel Aviv areni su odigrane i prve dvije utakmice skupine B europskog košarkaškog prvenstva. U prvoj utakmici Njemačka je uvjerljivim rezultatom 75:63 nadigrala Poljsku dok je Gruzija nakon sjajno odigranih pripremnih utakmica nadigrala jaku Litvu rezultatom 79 : 77 te još jednom pokazala kako su spremni nositi se sa svim ekipama na prvenstvu te probati uhvatiti medalju.

Skupina B, Tel Aviv, 1. kolo, 31. kolovoza:

Njemačka – Ukrajina 75 : 63 (9:16, 30:17, 19:14, 17:16)
(statistika)

Ukrajinci su bolje otvorili susret. Iskoristili su prve tri minute bez koša Nijemaca za vodstvo 6:0, a minutu kasnije imali su i 9:2. Njemački košarkaši nakon toga prikazuju nešto bolju igru te ne dopuštaju da im suparnici pobjegnu na veću razliku u ranoj fazi utakmice. Na isteku prve četvrtine rezultat je bio 16:9 u korist Ukrajine, ali u prve četiri minute druge dionice Dennis Schroder pokazuje svoje umijeće i s nekoliko vezanih koševa smanjuje na 22:18. Minutu i pol kasnije Nijemci su došli i do prvog vodstva (25:24) košem Robina Benzinga, nakon čega se igralo u egalu. Na veliki odmor otišlo se vodstvom Njemačke 39:33, a najzaslužniji za stvaranje prednosti bio je Schroder s čak 18 poena za samo 16 minuta igre.

Njemačka je u drugo poluvrijeme krenula u istom ritmu, što je rezultiralo prvim dvoznamenkastim vodstvom na utakmici (48:37) u 23. minuti susreta. Ukrajinci su se mučili u napadu, dok su njihovi suparnici brzim polu-kontrama lako dolazili do poena. Nijemci su nekoliko minuta kasnije imali i +16, no do isteka četvrtine ekipa Ukrajine smanjuje na 58:47. U posljednjih 10 minuta Ukrajinci su počeli igrati čvršće na obje strane terena, i nakon -15 smanjuju na 66:56 sredinom dionice. Iako su imali dovoljno prilika za približiti se suparnicama, to se nije dogodilo i Njemačka je upisala prvu pobjedu – 75:63.

Najbolji njemački igrač bio je Dennis Schroder s 32 koša, 5 skokova i 7 asistencija, a uz njega je odličan bio i Robin Benzing sa 17 koševa. U redovima Ukrajine najviše je zabio Olexandr Mishula – 12 poena.

Litva – Gruzija 77 : 79 (18:18, 21:16, 18:25, 20:20)

U drugoj utakmici skupine B imali smo priliku vidjeti pravu košarkašku poslasticu sa živim rezultatom do zadnje sekunde dvoboja. Nakon usporenog starta u kojoj smo vidjeli dosta grešaka i sa jedne i sa druge strane prva četvrtina završava neodlučenim rezultatom iako je Litva imala +6 sredinom iste. Nakon toga je usljedio blitzkrieg Litve koja uz vezanih 8 poena u samo minutu i pol odlazi na +8 a kasnije i na +12. U jednom trenutku se činilo da se Litva razigrala, ali malo opuštanje uz pravodoban timeout iskoristili su večeras sjajni Michael Dixon i Tornike Shengelia, te u zadnje 2 minute vraćaju rezultat na još uhvatljivih 39-34.

Nakon odmora Gruzija je krenula silovito te nakon samo 3 minute serijom 2-8 prelaze u vodstvo 40-44, no Litva odmah odgovara preko svojih zvijezda Valanciunasa i Maciulisa te uz dvije trice i 2 polaganja dolaze do ponovnog vodstva +6. Tada na scenu stupa stari lisac Pachulia te uz 3 obrambrena i 2 napadačka skoka 6 poena i uz pomoc odličnog Shengelia okreće rezultat u svoju korist i prvi put četvrtinu Gruzija završava sa rezultatskom prednošću od +2, koja će se kasnije ispostaviti dovoljnom.

Ulaskom u zadnju četvrtinu dosad viđenim smo mogli očekivati napetu završnicu. Igralo se tvrdo prve 2 minute dok Litva ponovno ne odlazi na +4, a tada iskusni donedavni trener Podgoričanske Budućnosti Grk Ilias Zouros zadnjih 7 minuta na teren baca najbolju petorku i tada kreće show Shengelia koji veže 11 poena za redom te dovodi utakmicu u egal završnicu 74-74 samo 2 i pol minute prije kraja. Ali to nije sve. Kod rezultata 74-74 prvo Pachulia hvata još jedan deseti skok večeras odvodi ih na +2 a, nakon toga i Shengelia krade loptu iz ruku Maciulisa te Dixon lagano odovodi Gruziju na +4 samo 30 sekundi prije kraja. Kada smo mislili da je kraj samo 8 sekundi prije kraja Shengelia skoro postaje tragičar utakmice jer radi bespotreban faul za 3 slobodna bacanja nad Kuzminskasom koji realizira samo jedno, ali Maciulis hvata napadački skok i zakucava za 77-78. Nakon posljednjeg timeouta na utakmici Dixon dobiva dva slobodna bacanja od kojih uspjeva iskoristiti samo jedno te 5 sekundi prije kraja ostavlja rezultat na 77-79 koji su nakon očajničkog pokušaja pod blokom za tricu Maciulisa ostali i završnim rezultatom ove napete utakmice.

Najbolji igrač Gruzije i same utakmice je bio tko ako ne Tornike Shengelia sa sjajnih 29 poena 2 asistencije i 2 skoka no treba napomenuti i sjajnog Pachuliu koji je uhvatio 10 skokova sa 8 poena te Michaela Dixona sa 12 poena 7 asistencija i 3 skoka, dok u redovima Litve treba izdvojiti Kuzminskasa sa 18 poena i 7 skokova te Kalnietisa sa 15 poena i 4 asistencije.

Italija – Izrael 69:48 (21:15, 15:17, 15:9, 18:7)

U posljednjoj utakmici prvog dana eurobasketa u skupini B Italija je u jednoj neefikasnoj utakmici iznenađujuće lako pobijedila Izrael. Već u 4. minuti utakmice Italija dolazi do +8, no serijom 8:0 Izraelci se 3 minute prije kraja prve četvrtine vračaju u utakmicu, ali na Izraelsku seriju od 8:0 jednakom mjerom odgovara i Italija te na samom kraju četvrtine ponovno dolazi do +8 da bi na kraju prva četvrtina završila rezultatom 21:15 za Italiju. U drugoj četvrtini Italija održava svoju prednost te 4 minute prije kraja prvog poluvremena dolaze i do najvećih +10, ali Izrael se ne želi predati te ponovno radi seriju od 8:0 da bi na poluvremenu rezultat glasio 36:32 za Italiju.

Italija je u drugo poluvrijeme krenula jednako kao i u prvo i brzo se odvajaju na +8, ali ovoga puta ne dopuštaju Izraelu novi povratak u utakmicu i pola minute prije kraja treće četvrtine dolaze do +12 te sa rezultatom 51:41 odlaze u posljednju četvrtinu. U zadnjoj četvrtini Italija je održavala svoju prednost da bi 3 minute prije kraja i definitivno prelomila utakmicu otišavši na +15. Utakmica je završila rezultatom 69:48, dovoljno o katastrofalnoj utakmici Izraela govori podatak da su u drugom poluvremenu dali tek 16 poena te da im je postotak šuta na utakmici bio tek 26%.

Italiju su do pobijede prevodili Belinelli sa 18 poena te Datome sa 16 poena i 8 skokova dok je kod Izraela jedini dvocifreni igrač bio Casspi sa 18 poena i 9 skokova.