OI (Ž): Novi poraz Hrvatske, Francuska nakon produžetka

Drugi dan olimpijskog turnira u ženskoj košarci otvorile su igračice Hrvatske i Kine i ponovno je naša reprezentacija upisala uvjerljiv poraz. Najuzbudljiviju utakmicu dosadašnjeg dijela turnira odigrale su reprezentacije Australije i Francuske, a na kraju su Francuskinje slavile nakon jednog produžetka.

Skupina A

Hrvatska – Kina 58:83 (21:24, 31:39, 45:64)

Hrvatska: Mandir 22, Jelavić 11, Ivezić 7, Ivanković 6, Lelas 6, Vrsaljko 2, Mišura 2, Slišković 2
Kina: Chen N. 28, Miao L. 17, Gao 13, Chen X. 11, Ma Z. 9, Li S. 3, Zhao 2

Hrvatska nije iskoristila, kako su sami najavljivali, prvu “meč loptu” za prolazak u četvrtfinale na Olimpijskim igrama u Londonu. Poražene su od vrlo dobre Kine rezultatom 83:58.

Od samog početka Hrvatska nija našla rješenje za izvrsnu igru kineskih centara, posebno N. Chen, a trica kao oružje Bralićevih izabranica protiv Kine nije, osim kod Mandir u početku, dobro funkcionirala. Hrvatska je držala priključak u prvom poluvremenu, ali Kineskinje dobivaju treću četvrtinu rezultatom 25:14 te do kraja utakmice mirno održavaju svoju prednost.

Na koncu je Hrvatska od 18 gađanih trica pogodila samo 5, što je uz izvrstan skok Kineskinja, duplo više asistencija (25) i duplo manje izgubljenih lopti, bilo premalo za iznenaditi vrlo dobru ekipu Kine i tako zabilježiti povijesnu pobjedu – prvu na Olimpijskim igrama.

“Mora svatko biti spreman, trčati i boriti se od početka do kraja utakmice, a ne malo bi igrali obranu pa onda malo ne bi. Moramo se trgnuti da Olimpijske igre ne prođu pored nas”, kratak je komentar hrvatske igračice Ane Lelas na današnju utakmicu.

Najefikasnija igračica u Hrvatskoj bila je Mandir s 22 koša, a kod Kineskinja je za Hrvatice danas nerješiva zagonetka bila 197 centimetara visoki centar N. Chen s 28 postignutih koševa.

Nova utakmica Hrvatske je u srijedu (1. kolovoz) kada se sastaju s ekipom Češke.

Češka – Turska 57:61 (8:13, 21:33, 39:45)

Češka: Vesela 19, Viteckova 11, Elhotova 8, Bartonova 6, Horakova 5, Zohnova 4, Burgrova 2, Kulichova 2
Turska: Palazaoglu 11, Yilmaz 11, Caglar 11, Ivegin 9, Holingsvorth 8, Vardarli 5, Alben 4, Tuncluer 2

Mada je Čehinjama pobjeda protiv Turske bila imperativ, nisu je uspjele ostvariti. Svaka reprezentacija bila je bolja po jedno poluvrijeme, ali je konačni pobjednik Turska rezultatom 61:57.

Za Češku su bile kobne prve dvije četvrtine. Samo su jednom bile u vodstvu i to na samom startu utakmice (2:0) i kako je utakmica odmicala Turska je imala sve veću prednost. Dok su se Čehinje “budile” u prve dvije četvrtine, Turkinje su već na koncu poluvremena imale prednost od 33:21, koja će kasnije, unatoč tome što su treću i četvrtu četvrtinu dobile Čehinje, za njih biti ipak nedostižna.

Uspjele su se u trećoj četvrtini primaknuti na 37:40 i u četvrtoj na 53:57, ali Turkinje nisu dopustile da iznimno raspoložena Vesela razveseli Češku. Uspješno su utakmicu privele kraju i pobijedile 61:57.

Najbolje kod Češke bile su Vesela s 19 koševa i Viteckova s 11, a kod Turske svaka po 11 koševa postigle su Palazoglu, Yilmaz i Caglar.

Angola – SAD 38:90 (12:22, 18:41, 29:69)

Angola: Guadalupe 11, Jorge 8, Camufal 6, Mauricio 4, Manuel 4, Tomas 2, Eusebio 2, Felix 1
SAD: Parker 14, Augustus 13, Moore 11, Mccoughtry 10, Whalen 9, Cash 8, Catchings 7, Taurasi 6, Charles 6, Bird 4, Jones 2

U zadnjem susretu drugog kola skupine A reprezentativke Sjedinjenih Američkih Država su očekivano došle do uvjerljive pobjede nad Angolom.

Od samog starta utakmice bila je vidljiva razlika u kvaliteti i sa svakom novom minutom prednost Amerikanki je rasla. Već do kraja prve četvrtine Angolske reprezentativke su zaostajale 10 poena da bi na poluvremenu bile u minusu od 23 poena. Drugo poluvrijeme je donijelo presliku prvog. Amerikanke su lepršavom igrom dotukle nedorasle protivnice. Na kraju susreta rezultat je bio 90:38. Plus 52 za najuvjerljiviju pobjedu u prva dva kola Olimpijskog turnira.

Kod ujednačenih Amerikanki koje su imale četiri igračice s dvoznamenkastim brojem pogodaka najefikasnija je bila Parker s 14 postignutih poena, dok je kod Angole najefikasnija bila Guadalupe s 11 poena.

Poredak: SAD 2-0 (+77), Kina 2-0 (+34), Turska 2-0 (+26), Češka 0-2 (-13), Hrvatska 0-2 (-50), Angola 0-2 (-74)

Skupina B

Francuska – Australija 74:70 (11:14, 28:27, 52:51, 65:65)

Francuska: Gomis 22, Dumerc 13, Gruda 11, Lawson-Wade 11, Yacoubu 10, Lepron 6, Godin 1
Australija: Batkovic 17, Jackson 13, Cambage 12, O’Hea 10, Snell 7, Harrower 7, Richards 4

U najizjednačenijem i najdramatičnijem susretu dosadašnjeg dijela Olimpijskog turnira košarkašice Francuske su nakon produžetka svladale Australiju rezultatom 74:70. Bio je to dvoboj dvije izjednačene ekipe i utakmica se i odvijala u tom smjeru.

Nakon početnog vodstva Australki od 6:0 i od 9:2 u petoj minuti prve četvrtine Francuskinje se počinju buditi i do kraja četvrtine dolaze na prihvatljivi minus. Rezultat je u tom trenutku pokazivao 14:11 za Australiju. U drugoj četvrtini izjednačena borba kroz svih 10 minuta. Tijekom pete minute druge četvrtine Francuskinje prvi puta na utakmici prelaze u vodstvo. Lepron je zabila dva slobodna bacanja za vodstvo od 19:18. Do poluvremena se igralo koš na koš i nakon dvadeset minuta igre semafor je pokazivao 28:27 za Francuskinje.

Treća četvrtina se igrala na mahove. Najprije bi reprezentativke Francuske otišle na malo osjetniju prednost (46:38 u 25. minuti ili 52:41 u 27. minuti) a zatim bi se Australke vraćale u susret da bi na kraju četvrtine rezultat bio 52:51 u korist Francuske. Zadnja četvrtina je bila izjednačena do krajnjih granica. Prednost niti jedne ekipe nije prelazila pet koševa razlike. I tad je uslijedila infarktna završnica.

Najprije je četiri sekunde do kraja pri rezultatu 64:61 za Francusku, australska reprezentativka Snell zabila jedno slobodno bacanje od dva, da bi samo sekundu nakon toga Yacoubu iz Francuske bila na crti slobodnih bacanja i prvo zabila a drugo promašila. I tad na scenu stupa Belinda Snell koja u Kecmanovom stilu sa svoje polovice pogađa tricu za rezultat 65:65 i odvodi utakmicu u produžetke.

U produžetku Francuskinje predvođene s Yacoubu i Gomis odvode svoje ekipu u lagano vodstvo da bi Celine Dumerc zabila dva bacanja pet sekundi do kraja i stavila točku na i jednog jako uzbudljivog i zanimljivog susreta.

Kod Australki najbolje su bile Batkovic sa 17, Jackson s 13 i Cambage s 12 postignutih poena dok su u pobjedničkoj ekipi najbolje bile Gomis s 22, Dumerc s 13 te Lawson-Wade i Gruda sa po 11 poena.

Rusija – Brazil 69:59 (19:18, 31:26, 49:43)

Rusija: Belyakova 14, Osipova 13, Kuzina 11, Grishaeva 9, Arteshina 7, Zhedik 7, Hammon 4, Danilochina 2, Vieru 2
Brazil: Souza 15, Ferreira 12, Costa 11, Santos 7, Dantas 7, Rodrigues 3, Colhado 2, Nascimento 2

U drugom susretu drugog dana skupine B sastale su se ekipe Rusije i Brazila. Od samog starta susreta Ruskinje su pokušavale nametati svoj ritam i svoju igru čvrstim Brazilkama no to im u prvoj četvrtini nije pošlo za rukom. No u drugoj četvrtini druga priča, Ruskinje su podigle nivo igre i vrlo brzo otišle na 9 poena prednosti. Valja istaknuti kako je ovo bila šuterski očajna četvrtina jer ni jedna ni druga ekipa nije mogla gotovo ništa pogoditi. Na poluvremenu je semafor pokazivao rezultat 31:26 za Ruskinje koje su u drugoj četvrtini zabile samo 12 poena, dok su Brazilke bile još i lošije s 8 poena u 10 minuta.

Drugo poluvrijeme je započelo približavanjem Brazilki i čestim izmjenama vodstva. Pri kraju četvrtine Ruskinje još jednom ubacuju u brzinu više i stvaraju sebi zalihu od šest poena prednosti pred početak posljednje četvrtine. U zadnjoj dionici igre agresivnim startom od početka Ruskinje su pokazale Brazilkama da tu nemaju što tražiti i lagano i bez većih stresova privele utakmicu kraju. Na kraju je semafor pokazivao deset koševa prednost i lagano slavlje u dvorani je moglo početi.

Kod pobjedničke ekipe najefikasnije Belyakova s 14 i Osipova s 13 postignutih poena, dok je kod poraženih daleko najbolja bila Erica Souza s 15 poena i 18 skokova.

Velika Britanija – Kanada 65:73 (15:19, 32:36, 53:55)

Velika Britanija: Stafford 15, Leedham 15, Page 8, Anderson 6, Fagbenle 6, Wade-Fray 5, Butler 4, Stewart 4, Collins 2
Kanada: Thorburn 18, Pilypaitis 11, Smith 11, Murphy 9, Phillips 6, Aubry 6, Gabriele 4, Achonwa 4, Tatham 4

U dvoboju dvije poražene ekipe iz prvog kola bolje se snašla Kanada i na kraju sasvim zasluženo slavila protiv domaćina Igara Velike Britanije. Od samog početka susreta se vidjelo da su Kanađanke kvalitetniji suparnik ali nikako nisu uspijevale prelomiti susret.

Kroz prve tri četvrtine se stalno odvijao isti scenarij. Kanađanke su stalno vodile između četiti i sedam razlike ali uporne Britanke su stalno bile tu negdje. No onda u četvrtoj se situacija na terenu malo zakomplicirala. U prve četiri minute zadnje četvrtine domaće cure rade seriju od 9:2 i prelaze u vodstvo 61:57. I kad su svi očekivali da će tad Britanke prelomiti susret Kanađanke se bude i u idućih sedam minuta ostavljaju domaćine na samo 3 postignuta poena.

Na kraju susreta rezultat je bio 73:65 za ekipu iz Kanade i s ovom pobjedom su barem malo isprale gorak okus poraza iz prvog kola.

Najbolja u pobjedničkim redovima je bila Thorburn s 18 a njoj uz bok su još bile i Pilypaitis te Smith s 11 postignutih poena dok su kod poraženih najbolje bile Stafford i Leedham s po 15 poena.

Poredak: Francuska 2-0 (+19), Rusija 2-0 (+15), Australija 1-1 (+12), Kanada 1-1 (+3), V. Britanija 0-2 (-24), Brazil 0-2 (-25)