Ukić poražen protiv Reala, Olimpija iznenadila Cantu

Sjajnu utakmicu su u četvrtak odigrali košarkaši turskog Fenerbahčea, te na krilima sjajnih Preldžića i McCalebba, ali i fantastičnih navijača slavili protiv jakog Khimkija 92:80. U isto vrijeme odigrala se utakmica Union Olimpije i talijanskog Cantua u kojoj su Slovenci upisali vrijednu, i pomalo iznenađujuću, pobjedu. Noćas su u preostalom trećem susretu prvog kola skupine A slavili košarkaši Real Madrida protiv grčkog Panatanaikosa.

Skupina A

[rezultat id=44]

Odličnu košarkašku predstavu pružili su nam večeras u Istanbulu košarkaši Fenerbahče Ulkera i Khimkija. Više raspoloženih igrača, uz sjajne Preldžića i McCalebba imali su domaćini, te zasluženo odnose pobjedu u derbiju prvoga dana Eurolige.

Već sam početak utakmice dao je naznačiti da će ovaj dvoboj otići na veliki broj poena. Nakon pet minuta igre već je postignuto 25 koševa (13:12), a broj se udvostručio do kraja četvrtine koja završava s miroljubivih 25:25. Početkom druge četvrtine na parketu su istovremeno bila sva trojica hrvatskih košarkaša, Bojan Bogdanović kod Fenera te Zoran Planinić i Krešimir Lončar kod gostiju. Slobodnim bacanjem Riversa za 29:30 Khimki posljednji put vodi na utakmici, a poenima Preldžića domaćin tada ulazi u seriju 17-6 kojom zaključuju prvo poluvrijeme s visokih +10 (46:36).

U trećoj četvrtini raspoloženom Preldžiću pridružili su se McCalebb i Sato, dok su Ruse u igri držali naši Planinić i Lončar. Ipak, njih dvojica nisu bili dovoljni da se razlika smanji na ispod osam poena zaostatka na kraju četvrtine (62:54). Odlična igra Fenera nastavila se i u posljednjoj četvrtini, kada gostima nisu dopustili da smanje zaostatak, a svoje vodstvo u dva su navrata povećavali na najviših +16, te su uz nekoliko atraktivnih akcija uspješno priveli utakmicu kraju, za konačnih 92:80.

U pobjedničkim redovima najviše su se istaknuli Preldžić (valorizacija 31) s 20, McCalebb sa 17, te Omer Onan s 15 poena, dok je Bojan Bogdanović za nešto manje od 14 minuta postigao četiri poena, uz tri skoka i jednu asistenciju. Kod Khimkija je najbolji bio hrvatski dvojac Planinić-Lončar. Zoki je u valorizaciju 31 ugradio 17 poena, šest skokova, osam asistencija i dvije osvojene lopte za 33 minute provedene u igri, dok je Lončar za nešto više od 23 minute upisao 11 poena, po tri skoka i blokade, te jednu asistenciju.

[rezultat id=46]

Veliko slavlje među ljubiteljima slovenske košarke priredili su košarkaši ljubljanske Union Olimpije. Nakon sedam uzastopnih poraza u Euroligi, nakon deset godina gostujućeg otvaranja u Euroligi porazom, Ljubljančani su došli do iznimno važne i zaslužene pobjede koja će im biti dodatan vjetar u leđa za susret protiv Zadra u ponedjeljak na Višnjiku.

No vratimo se na večerašnju utakmicu. Najveća borba vođena je pod obručima, i to doslovno pod obručima, ali rješana izvana, i to ubačajima za tri poena. Talijanski sastav koji se kvalificirao u Euroligu zahvaljujući tri pobjede na domaćem terenu danas je djelovalo potpuno nemoćno, ali ponajviše u obrambenom dijelu, pod koševima.

Svih 20 poena u uvodnoj četvrtini postigao je visoki trojac PageBaynesBubnić, po 7 poena Amerikanca i Australca te Bubnićevih 6 poena. Vratili su se domaći igrači u utakmicu, no budi se Olimpija, budi se i Jaka Blažić, trenutno najbolji igrač Olimpije koji je u susret krenuo, blago rečeno, grozno. S tri izgubljene lopte, promašenim polaganjem i bez samopouzdanja. Imala je Olimpija blagu inicijativu, no rezultat je bio izjednačen. U posljednjim sekundama prvog poluvremena Sasu Salin zabija za minimalno vodstvo 40:41.

Pred kraj treće četvrtine Olimpija vrhunskom obranom, i ubačajima s crte slobodnih bacanja odlazi na tada lijepih šest poena prednosti, ali u ulasku u posljednju četvrtinu mladi Alen Omić loše reagira na obje strane i daje mogućnost priključka ekipi Cantua u susret što su naravno domaći košarkaši i iskoristili. No, u zadnjim minutama susreta Olimpija nizom trica rješava današnju utakmicu. Prvo je zabio za tri poena Dylan Page, što je Aron Baynes potvrdio s dva slobodna bacanja za 66:71, da bi u sljedećem napadu mladi Klemen Prepelić s velike udaljenosti praktički riješio susret. S dvije uzastopne trice Sasu Salin samo je dodatno potvrdio danas veliku, uvjerljivu i zasluženu pobjedu.

[rezultat id=45]

Jedan od derbija europske košarke odigran je danas u Madridu. Snage su odmjerili Real i PAO u vrlo zanimljivoj utakmici koja je vukla prema egal završnici koje nije bilo. Slavio je domaćin uz fantastičnu igru povratnika na europske parkete Rudya Fernandeza.

Real je odlično otvorio utakmicu pred prepunom dvoranom; poveli su tako domaćini 8:0 uz dvije vezane trice Rudya Fernandeza i od samog starta se postavili vrlo autoritativno na terenu. Panatanaikos se nije dobro snašao u uvodu utakmice te su proigrali tek ulaskom Sofoklisa Schortsanitisa koji je položio za 8:2. Odmah se vidjelo da neće centarska linija domaćina izlaziti lako na kraj s korpulentnim Grkom, a to se pokazalo i točnim. Unatoč tome što je PAO došao do daha, Real je nastavio torpedirati koš gostiju iz svih pozicija na terenu, a igrom je dirigirao Sergio Lull koji je u petoj minuti fantastično pronašao u zraku letećeg Rudya koji zakucava preko centra gostiju. Svoju dobru igru Lull je potvrdio tricom od tablu za najveću prednost Reala od plus 13. U tom trenutku rezultat na semaforu bio je 19:6 za Madrižane koji su igrali izvrsnu košarku, kao da su letjeli po terenu; brze kontre, izrađeni šutevi, zakucavanja. U igru je u šestoj minutu ušao naš Roko Ukić i kao da je s njegovim ulaskom igra PAO-a dobila smisla. Ipak, kreator povratka je bio Diamantidis koji s dvije vezane trice smanjuje zaostatak na sedam poena, a serija 12:0 zaustavlja se poenima Reyesa. Prva četvrtina završila je sigurno razočaravajuće za Real koji je na prvi odmor otišao sa svega dva poena prednosti i nije uspio kapitalizirati odličnu igru koju je imao tokom većine prve četvrtine.

Druga četvrtina počela je prvim poenima Roka Ukića u zelenom dresu; stavio je Roko jedan šut iz koraka i donio prvo vodstvo na utakmici za PAO. Rezultat je u tom trenutku bio 24:26. Tada je na scenu stupio Sofoklis koji je dominirao na parketu i centri Reala nisu imali odgovor na konstantno guranje lopte pod koš. Panatanaikos je sporije ušao u utakmicu, ali su zato u drugoj četvrtini zamjenili uloge s Madrižanima. Imali su igru ispod koša, a na vanjskim linijama dobro su djelovali Ukić i Diamantidis. Prvo veće vodstvo došlo je s tricom Tsartsarisa koji je odveo goste na plus 6. Atmosfera se malo zakuhala nakon jednog promašenog slobodnog bacanja Schortsanitisa; suci su prvo loptu dali Realu da bi nakon protesta gostiju promijenili svoju odluku. Takav čin razljutio je domaćine i dosuđena im je tehnička pogreška, koju gosti kapitaliziraju s dva zabijena slobodna bacanja. Zadnji napad je školski odrađen od Diamantidisa koji je držao loptu do posljednjih trenutaka, krenuo u prodor, napravio dribling, naskočio na tricu i stavio svoje nove poena gotovo sa zvukom sirene. To je gostima omogućilo da odu na najveću prednost i druga četvrtina je završena rezultatom 35:44.

Bilo je gotovo nevjerojatno kako je Real potonuo nakon onako sjajne igre u prvoj četvrtini i veliki odmor im je dobro došao. Nakon njega ponovo su počeli igrati kao i na početku utakmice, a u igru se uključio i Nikola Mirotić koji je bio glavni kreator velike Realove serije 13:2 u trećoj četvrtini. Sofo je imao tri faula, ali malo je nejasno bilo njegovo sjedenje na klupi tokom gotovo cijele treće četvrtine, kada se vidjelo da PAO jednostavno izgleda loše bez njega. Loše su stajali i u defanzivi, a napadi su im bili vrlo bezlični i bezidejni. Kad je ušao na teren, odmah je zaigrao kao u prvom poluvremenu i vezao četiri poena u nizu te tako prekinuo Realov nalet. Valja spomenuti i „našeg“ Drapera koji je bio vrlo korektan u obrani i  tokom treće četvrtine imao čak pet ukradenih lopti. Poenima Sofoklisa od table završava i treća četvrtina rezultatom 59:60 za goste.

Opet je posljednju četvrtinu otvorio tamnoputi Grk svojim zakucavanjem no to nije spriječilo Real u njihovom naletu te su košem Lulla došli na najvećih plus četiri. Odličnu utakmicu Nikola Mirotić je začinio važnim košem, šutem s poludistance uz prekršaj i podigao razinu temperature u dvorani. Pojačao je u tom trenutku Real i svoju obranu koja je konstantno bila na granici faula. Pomogla im četvrta osobna grčkog centra pa su i u segmentu obrane malo došli do daha, a s druge strane su u napadu  Jaycee Carol i Rudy Fernandez pogodili neke teške šuteve i tako osigurali Realu lijepu prednost u zadnje dvije minute. Bramos je promašio dvije ključne trice za goste i tada je bilo jasno da će domaćin ostati neporažen u ovom susretu. Utakmica je zahvaljujući nepreciznosti gostiju izbjegla infarktnu završnicu, naravno, na žalost nas gledatelja, i završila rezultatom 85:78. Roko Ukić je odigrao 30 minuta u gostujućem sastavu i ubilježio 6 poena, jedan skok i jednu asistenciju – sigurno utakmica koju neće dugo pamtiti.

Real može svakako biti zadovoljan dobrim otvaranjem eurolige, a Panatanaikosu ostaje žaljenje jer su sigurno mogli i do pobjede u ovoj utakmici da su malo bolje odigrali neke minute u ovoj utakmici. Sljedeće kolo Real putuje u Moskvu Khimkyu, a Panatanikos traži svoju prvu pobjedu protiv Cantua na domaćem terenu.