Odlična Hrvatska ostala prekratka u završnici

Hrvatska košarkaška reprezentacija odigrala je odličnu utakmicu protiv Španjolske, daleko najbolju u dosadašnjem dijelu natjecanja, iako je “dala” Španjolcima 20 skokova u napadu. Naši košarkaši igrali su vrlo čvrsto i kompaktno u obrani te su tijekom cijelog susreta bili u egalu. Nažalost, na kraju susreta presudila je individualna kvaliteta i Hrvatska je ostala bez pobjede, ali je pokazala da se može nositi s najboljim momčadima na ovome prvenstvu.

Hrvatska – Španjolska 73:79 (20:21, 12:17, 22:15, 19:26)
(statistika)

Hrvatska je odlično otvorila utakmicu. U prvih pet minuta naši su košarkaši napravili 10:1 seriju i natjerali španjolsku klupu na pozivanje timeouta. Bender se u tim trenucima pokazao kao dobro rješenje u prvoj petorci i tada je već imao četiri poena te jednu lijepu blokadu. Minutu kasnije odabranici Ace Petrovića dolaze do dvoznamenkaste prednosti (13:3), ali europski prvaci počinju redati trice (Rubio, San Emeterio dvaput) i u iduće tri minute smanjuju na samo 18:16. U zadnjem hrvatskom napadu prve četvrtine, naši olako gube loptu i Španjolska na mini-predah odlazi s vodstvom 21:20.

U drugoj četvrtini igralo se dosta tvrdo. U obrani su obje ekipe bile čvrste pa se sve teže dolazilo do koševa. Igralo se u egalu do polovine dionice, kada su Španjolci počeli lagano odmicati. Pau Gasol je započeo i zaključio španjolsku seriju 10:0 za 38:28, a Hrvatska je tri i pol minute bila bez koša. U tim trenucima nedostajao je učinak Bojana Bogdanovića, koji je poluvrijeme zaključio bez poena i šutom 0/5. Minutu i pol prije kraja druge dionice Simon je prekinuo seriju Španjolaca, a Žorić je u posljednjim trenucima još položio za pristojnih 38:32.

Upravo je Simon bio najbolji hrvatski igrač na poluvremenu, uz devet poena ostvario je tri skoka i četiri dodavanja, dok je Šarić bio na osam poena i šest skokova. Španjolce je predvodio San Emeterio s devet koševa.

U drugome dijelu na teren je izašla puno agresivnija Hrvatska. Nakon uvodnog koša Marca Gasola, odličnom obranom držali su svoj koš netaknutim gotovo tri minute, a za to vrijeme zabili su devet koševa i došla na samo pola koša zaostatka (40:39). Rubio zatim tricom prekida seriju hrvatskih košarkaša, ali Bogdanović uzvraća na isti način svojim prvim poenima na utakmici (igrala se 24. minuta). Šarić tada polaže za vodstvo Hrvatske (44:43), koje nakratko gubimo, nakon čega je prednost ostala na strani Hrvatske do kraja dionice. Krajem treće četvrtine mogla se vidjeti velika borbenost pod našim košem, kada su Španjolci pohvatali nekoliko uzastopnih skokova u napadu, ali su hrvatski košarkaši ostali koncentrirani i uspjeli se obraniti. U posljednjih 10 minuta ušlo se rezultatom 54:53 u korist Hrvatske.

Četvrta dionica krenula je onako kako je prethodna stala – tvrdo na obje strane terena. Tomas je otvorio četvrtinu tricom, no Španjolci vrlo brzo prelaze u vodstvo (58:57). Minutu kasnije vodstvo opet mijenja strane, nakon odlične akcije u kojoj je Bender sjajno uposlio Tomasa, koji je lakoćom položio loptu kroz obruč za 60:58. U finalnih pet minuta ušlo se izjednačenim rezultatom 62:62, što je garantiralo neizvjesnu završnicu.

Popović je četiri minute prije kraja ubacio jedno od dva slobodna bacanja, a potom Rodriguez uz pomoć San Emeterija donosi Španjolskoj +5 (68:63) dvije i pol minute prije kraja. Prošla je još jedna minuta bez koševa, nakon čega Pau Gasol dobiva tehničku zbog prigovora na prekršaj na Šariću, a istu dobiva i trener Sergio Scariolo. Šarić je realizirao sva četiri slobodna bacanja i Hrvatska je imala loptu sa strane, no ne zabija za vodstvo unatoč dva skoka u napadu. Zato je s druge strane zabio Rodriguez 40 sekundi prije kraja za +3, ali za nekoliko sekundi Bogdanović je već pretrčao cijeli teren i vratio dva poena. Vremena je ostalo malo i Hrvatska je morala raditi brze prekršaje, što nažalost nije urodilo plodom. Nakon što je Bogdanoviću blokiran šut, Španjolci su otišli na prednost veću od tri poena i bilo je jasno tko će biti pobjednik. Konačni rezultat glasio je 79:73.

Najbolji strijelac Španjolske bio je Ricky Rubio s 13 koševa, dok je Pau Gasol ostao na 11 koševa, no dodao je i 10 skokova. Hrvatsku je predvodio probuđeni Dario Šarić s 18 poena, 13 skokova, 5 dodavanja i dvije blokade. Uz njega je najbolji bio Bojan Bogdanović s 15 ubačaja.