Olympiacos nakon Europe pokorio i domovinu

Nakon što je iznenađujuče predvođen trenerom Dušanom Ivkovićem i najkorisnijim igračem turnira Vassiliasom Spanoulisom na završnom turniru Eurolige pobijedio u uzbudljivoj završnici favorizirani CSKA, nešto manje iznenađujuče došli su igrači Olympiacosa i do desetog naslova prvaka Grčke.

Pregled ovosezonskog doigravanja započinjemo četvrtfinalnim ogledima u kojima su kao bolje plasirane momčadi u regularnom dijelu sezone s rezultatom 2-0 u poluzavršnicu prošli Olympiacos u susretu s PAOK-om, Panathinaikos protiv Arisa,kao i Kolossos protiv Kavale,dok je jedino iznenađenje u prvoji rundi doigravanja napravio Panionios koji je porazio četveroplasiranu AGOR-u s identintičnih 2-0.

Druga runda doigravanja grčkog prvenstva donijela nam je dva ogleda koja su se za razliku od prve runde igrala na tri pobjede.U prvom dvoboju Olympiacos je bez većih problema finale izborio s trima vrlo uvjerljivim pobjedama protiv Panioniosa rezultatima 83:67,90:65 i 66:87.

U drugom ogledu sastali su se branitelj naslova Panathinaikos i Kolossos kojeg su favorizirani Atenjani pobjedili s 3-1.U prvim dvijema utakmicama u Ateni domaćin nije ostavili niti malo prostora za moguće iznenađenje i s uvjerljivih 103:67 i 102:71 otišli su na gostovanje u Rodos. Domaćini su u trećoj utakmici iznenadili branitelje naslova i u neizvjesnoj utakmici koja se prelomila tek u posljednjoj četvrtini slavili rezultatom 73:68.Neugodni otočani ipak nisu uspjeli seriju vratiti u Atenu te su četvrtu utakmicu izgubili 66:74. Ovom pobjedom Panathinaikos se pridružio vječnom rivalu s Pireja koji je već ranije osigurao finale.

Finalnu seriju domaći Olympiacos otvorio je, u svojoj Dvorani mira i prijateljstva, pred skoro 15 tisuća fanatičnih navijača tijesnom pobjedom 84:78 uz vrlo lošu prestavu njihovog kapetana i najboljeg igrača Spanoulisa koji je iz igre gađao skromnih 1-9 uz 5 asistencija. Kod domaćina su se istaknuli Kostas Papanikolaou koji je ubacio 25 koševa i 8 skokova uz šut 6-10 iz igre, Georgios Printezis koji je dodao 19 koševa za svega 21 minutu provedenu na parketu te Kyle Hines koji je dodao 16 koševa. Kod gostiju su najbolji bili Diamantidis s 18 koševa i 6 asistencija, Ian Vougioukas s 15 koševa i Stratos Perperoglou s 11 koševa te 6 skokova.

U drugoj utakmici finala odigranoj u atenskoj Olimpijskoj dvorani pred nešto manje od 20 tisuća navijača domaći Panathinaikos izjednačio je seriju na 1-1 tijesnom pobjedom 81:79 izborenoj u posljednjim trenucima utakmice u kojoj su gosti bili blizu preokreta u četvrtoj četvrtini koju su dobili s ipak nedovoljnih 14:20 i pobjeda je otišla na stranu domaćina. U redovima domaćina briljirao je Dimitris Diamantidis s 23 koša i 4 asista uz šut iz igre 8-13, pridružio mu se i Kostas Kaimakoglu s 11 koševa i 10 sokova, te Mike Batiste s 11 koševa. Kod gostiju jos jednu lošu šutersku večer imao je Spanoulis uz svega 4-11 iz igre što mu je bilo dovoljno za 10 koševa čemu je pridodao i 5 asistencija.U porazu gostiju najviše se istakao Kyle Hines s 18 poena.

Povratkom serije u Pirej domaći Olympiacos vatio se starim navikama pobjeđivanja i rezultatom 84:72 lakše od očekivanog došao do druge pobjede. Utakmicu je Olympiacos riješio u prvom poluvremenu kojeg je dobio rezultatom 53-35, a do kraja su gosti uspjeli samo ublažiti poraz. U sastavu Olympiacosa najbolje je je odigrao Printezis koji je zabio 16 koševa uz odličan šut iz igre 7-8 od čega 2-2 za tri poena, a najbolje ga je pratio kapetan Spanoulis s 15 koševa i 4 asistencije, dok kod gostiju možemo istaknuti Diamantidisa i Batistu s po 12 koševa.

Utakmica broj 4 donijela nam je najzanimljiviju utakmicu finalne serije u kojoj su gosti na početku utakmice poveli s 8 poena razlike, da bi na kraju druge četvrtine domaćin stigao na svega 2 koša zaostatka. U trećoj četvrtini vodstvo se stalno selilo s jedne na drugu stranu a u posljednju dionicu utakmice ušlo se s 3 koša razlike za goste. Odličnom igrom u četvrtoj četvrtini, koju je domaćin dobio rezultatom 29-16, Panathinaikos je izborio pobjedu 84:74 i osigurao petu utakmicu finala u Pireju. Kod pobjednika Batiste je zabio 23 uz 11 skokova, Diamantidis 15 uz vrlo loš šut iz igre 4-12, dok su Kaimakoglou i Jasikevicius pridodali 12 koševa.Goste je predvodio Acie Law sa 16 koševa, Pero Antić s11 dok su po 9 koševa zabili Marko Kešelj i Printezis.

Odlučujuča 5. utakmica finalne serije odigrana u Pireju donijela nam je relativno jednosmjernu utakmicu u kojoj su izabranici Dušana Ivkovića od prve minute kontrolirali rezultat. Na kraju prve dionice utakmice bilo je plus 4 za domaćine, na kraju druge plus 12, da bi se razlika još malo povećala na ulasku u posljednju četvrtinu na velikih plus 14, 70:56. Tog trenutka dolazi do malog pada u igri domaćina koje je tijekom cijelog susreta kapetanski predvodio Spanoulis koji je utakmicu završio na 24 koša. Taj pad su branitelji naslova uspjeli iskoristit za smanjenje razlike na konačnih 82:76.Osim spomenutog Spanoulis, Printezis je dodao 14, Law 10 a Papanikolau 8 koševa. Kod poraženih Calathes je zabio 17, Diamantidis 13, Perperoglou 11 i Kaimakoglou 10.

Ovom pobjedom igrači Olympiacosa stigli su do drugog naslova ove sezone i 10. naslova prvaka Grčke.