Osmina finala: Raspoložena Srbija, uvjerljiva Italija i neuvjerljiva Litva prošle dalje

Kompletirana je osmina finala ovogodišnjeg Eurobasketa. Osim poraza Hrvatske od Češke, u preostala tri današnja dvoboja vidjeli smo tri različita scenarija. Finci su se solidno držali protiv sjajnih Srba, Italija je više nego uvjerljivo savladala Izrael, a Litva se teškom mukom preko Gruzije probila do četvrtfinala.

Srbija – Finska 94:81 (23:24; 25:19; 23:21; 23:17)

Napadački raznovrsna i iznimno raspoložena reprezentacija Srbije bila je prevelik zalogaj za ambiciozne Fince. Srbi za sada igraju najbolju košarku na prvenstvu, a današnjih 59 posto šuta iz igre i 30 podijeljenih asistencija šlag su na tortu njihove dosadašnje sjajne igre.

Finci otvaraju susret s dvije trice Sasu Salina i održavaju konstantno vodstvo tokom prve četvrtine, a Srbiju u priključku drži Nemanja Bjelica, koji je ubacio osam poena u tom periodu igre. U drugu dionicu ušlo se s prednošću Finaca 23:24, a minutu kasnije ono već iznosi 23:30. Miroslav Raduljica tada sa svojih osam uzastopnih poena smanjuje na 31:32, a Miloš Teodosić sredinom četvrtine tricom donosi vodstvo Srbiji (38:37). Nakon toga Srbi se više nisu osvrtali natrag, a prvo su poluvrijeme zaključili vodstvom 48:43.

Petteri Koponen i Salin početkom nastavka dovode Fince do izjednačenja (52:52), ali Raduljica ponovno dodaje gasa i odvodi svoju momčad do 71:64 uoči posljednjih deset minuta. Furiozno su Srbi otvorili posljednju četvrtinu i već na polovici iste na krilima Bjelice i Zorana Ercega stigli do na utakmici najviših +19 (89:70), te mirno priveli utakmicu kraju za konačnih 94:81.

Sa čak 27 poena i samo jednim promašenim šutom od 12 upućenih briljirao je Raduljica, a Bjelica je na 19 poena dodao 14 skokova. Kod Finaca se s 26 koševa istaknuo Salin, uz 15 poena Jamara Wilsona.

Izrael – Italija 52:82 (13:22; 17:18; 9:28; 13:14)

Talijani su puno lakše od očekivanog stigli do pobjede nad Izraelom i četvrtfinala Eurobasketa, odnosno Izraelci nisu pružili otpor kakav se od njih mogao očekivati. Iako su Talijani vodili čitav susret, ključna je bila treća četvrtina kada su odjurili na veliku i nedostižnu prednost.

Ubačaj Gala Mekela za 2:0 bilo je jedino izraelsko vodstvo na utakmici, a već deset minuta kasnije Daniel Hackett otvara drugu četvrtinu prvim dvoznamenkastim vodstvom Italije (24:13). Najmanja razlika koju su Izraelci spustili do kraja susreta bila je -4 (30:26), koju je u 15. minuti sa svojih pet uzastopnih poena postavio Mekel. Dvije i pol minute prije kraja prvog poluvremena ozlijedio se jedan od najbitnijih talijanskih igrača Andrea Bargnani, ali to nije poremetilo njihovu igru pa se na poluvrijeme odlazi s prednošću Talijana 30:40.

Nošeni sjajnim Alessandrom Gentileom i podrškom svojih navijača Talijani u trećoj četvrtini ubacuju 28 poena, a primaju svega devet i time praktički rješavaju susret. Marco Cusin je minutu prije kraja susreta Italiji donio na utakmici najvećih +32 (82:50), da bi Lior Eliyahu smanjio na konačnih 82:52.

Momčad izbornika Simonea Pianigianija predvodio je s 27 poena Gentile, a 14 je ubacio Marco Belinelli. Oni su bili jedini dvocifreni igrači Italije, a dvoznamenkasti dvojac kod Izraela bili su Mekel i Eliyahu s 20, odnosno 12 koševa.

Litva – Gruzija (17:20; 22:20; 22:22; 24:19)

Puni samopouzdanja nakon pobjede protiv Hrvatske, košarkaši Gruzije pružili su sjajan otpor Litvi i na koncu ipak morali stisnuti ruku i čestitati kvalitetnijem protivniku na prolazu u četvrtzavršnicu.

Gruzijci odlično otvaraju susret i njihov najopasniji dvojac Zaza Pachulia i Viktor Sanikidze vode ih do 20:17 nakon prvih deset minuta igre. Najveću prednost Gruzijci su imali sredinom druge četvrtine, kada Pachulia pogađa koš i dodatno slobodno bacanje za 33:24. Trgnulo je to reprezentativce Litve, koji su ponajviše zahvaljujući Jonasu Maciulisu do poluvremena smanjili zaostatak na samo -1 (40:39).

Isti igrač dodao je četiri svoja poena u 7:0 seriju Litve na početku drugog poluvremena, ali Sanikidze i Pachulia vraćaju prednost na gruzijsku stranu. U dva je navrata ona iznosila i šest poena razlike, ali Maciulis i Mantas Kalnietis opet vraćaju Litvu na samo -1 (61:62), na koncu treće četvrtine. Slobodnim bacanjima Pauliusa Jankunasa Litvanci su početkom posljednje dionice preuzeli vodstvo, koje do posljednje sirene nisu ispuštali. Dvije minute prije kraja rezultat je glasio 79:71, a nakon minute odmora gruzijskog izbornika Igora Kokoškova, Jacob Pullen ubacuje pet poena, a Duda Sanadze tricu 37 sekundi prije kraja. Na drugoj strani istom mjerom, ali s istekom napada, uzvraća Maciulis, da bi Pullen i Maciulis u preostalom vremenu izmijenili slobodna bacanja za konačnih 85:81 za Litvu.

Maciulis je odigrao fenomenalnu predstavu, do sada najbolju individualnu na cjelokupnom turniru. Ubacio je čak 34 poena, pritom promašivši samo dvije lopte, a dodao je i šest skokova, tri asistencije, četiri ukradene lopte i dvije blokade. Prvi do njega je sa 17 poena bio Jankunas. Kod Gruzije je najviše poena, njih 23 ubacio Pachulia, 14 je dodao Sanikidze, a obojica su imali po sedam skokova.