Panathinaikos na krilima Ukića do pobjede, Budivelnik bolji od Nanterrea

Danas je odigran i ostatak utakmica pretposljednjeg kola prvog dijela euroligaškog natjecanja. Panathinaikos je predvođen sjajnom igrom Roka Ukića “razbio” Lokomotiv Kuban, a Budivelnik je uspio iskoristiti prednost domaćeg terena i pobijedio Nanterre.

Lokomotiv Kuban – Panathinaikos 63:82 (23:21; 30:46; 44:66)

Jasaitis 13 p, Hendrix 9 p ; Ukić 17 p, Fotsis 17 p

Panathinaikos je, možemo reći, punom brzinom pregazio Lokomotiv usred Krasnodara i sada je u utrci za drugo mjesto u skupini D. Panathinaikos sada ima omjer pobjeda i poraza 5:4, što je jedna pobjeda manje od Lokomotiva. U posljednjoj utakmici će se odlučivati pozicije od drugog do četvrtog mjesta u skupini.

Iako je utakmica započela dosta izjednačeno, 23:21 nakon prvih 10 minuta, Grci su prebacili u višu brzinu i nakon serije 2:20 više se nisu osvrtali. Ono što je gostima uvelike pomoglo da na naprave ovakav rezultat definitivno je bio šut za tri poena, jer uspjeli su “utrpati” čak 14 trica iz 23 pokušaja, što je veoma impresivno.

Kod Grka je ogromnu ulogu igrao naš reprezentativac Roko Leni Ukić, koji je, kao i Fotsis, zabio 17 poena, ali imao i 5 asistencija i ukradenu loptu te realizaciju šuta za dva poena 60%. Kod domaće momčadi jedini “dvoznamenskasti” igrač bio je Simas Jasaitis s 13 poena.

Budivelnik Kiev – JSF Nanterre 97:87 (21:19; 50:43; 71:62)

Summers 23 p, Lavrinovič D. 29 p ; Lighty 20 p, Daniels 17 p

Nakon pet uzastopnih poraza, od sedam sveukupno, Budivelnik je konačno došao do pobjede, koju u ovoj fazi natjecanja možemo slobodno nazvati utješnom. Ekipa iz Kieva i dalje je uvjerljivo na posljednjem mjestu, dok je Nanterre ovim porazom pao na pretposljednje mjesto, iza Partizana. Nanterre će u posljednjem kolu igrati protiv Fenera našeg Bojana Bogdanovića, koje moraju pobijediti ako žele proći u drugi krug.

U prvom poluvremenu utakmice možda se moglo naslutiti da će utakmica imati uzbudljivu završnicu, međutim tomu nije bilo tako. Predvođeni Darjušom Lavrinovičem i Dajuanom Summersom domaćini su u trećoj četvrtini “prelomili” susret i tako uzeli dugo očekivanu pobjedu. U gostujućoj momčadi najbolji se pokazao David Lighty s 20 poena i tri asistencije.