Partizan slavio u paradi promašaja u Beogradu

Drugi veliki derbi desetog kola ABA lige bio je onaj u beogradskom Pioniru, dvoboj Euroligaša Partizana i Cedevite. Očekivala se tvrda utakmica s izraženim ulogama obrane, no uz to smo dobili i nevjerojatno neefikasnu šutersku predstavu u svakom aspektu, bilo što se tiče ubačaja za dva ili tri poena, a kod košarkaša Partizana 10 promašenih slobodnih bacanja nakon tri četvrtine. Ne viđa se svaki dan ukupno 75 koševa na semaforu nakon tri četvrtine. Pogotovo se to vidjelo u trećoj četvrtini, koja je bila festival promašaja, izgubljenih lopti i faula u napadu.

Prvu četvrtinu okarakterizirali su problemi obje momčadi s vanjskim šutom, Cedevita je skoro polovicu koševa u prvih 10 minuta zabila preko slobodnih bacanja Lukše Andrića, koji je imao učinak 6/6 s linije, a Partizan je uglavnom poentirao u reketu, bilo nakon prodora ili nekog koša centra Gagića.   Nakon prvih deset minuta rezultat je bio 11:14.

Drugim faulom Milutinova, na Bilanu, Partizanovi košarkaši su nakon dvije i pol minute druge dionice ispunili bonus. Umjesto Bilana sredinom  četvrtine ulazi Jusuf  Nurkić, koji odmah radi faul, pa onda i Cedevita ulazi u bonus. Zakucavanjem Čakarevića za 20:20 nakon izgubljene lopte Cedevite, Jakša Vulić zove time-out, koji je  imao učinak budući da zatim Cedevita ubačajima Gelebalea radi seriju 5-0. Odgovara opet Bertans tricom. Do kraja poluvremena  nastavila se tvrda igra s dosta izgubljenih lopti, gdje je ipak prednjačio Partizan, a znakovito je da su obje momčadi šutirale ispod 40%. Može se reći  da je prednost Cedevite na poluvremenu od 4 koša (24:28) rezultat gotovo stopostotnog izvođenja slobodnih bacanja (10/11), jer razlike u drugim aspektima igre gotovo i nije bilo.

Na početku treće dionice vrijedi izdvojiti nesportsku pogrešku Muslija na Andriću, udario ga je glavom u glavu nakon faula igrača Cedevite. Uskoro uzvraća Green nesportskom na Westermannu, nakon što je Bertans presjekao jedno dodavanje. Fascinantno je koliko su toga igrači jedne i druge momčadi uspjeli promašiti, a sredinom treće četvrtine dogodilo se da preko minute nije bilo šuta na koš. Trend promašaja šuteva iz igre i izgubljenih lopti nastavio se do kraja četvrtine. Nakon pola sata igre, rezultat je bio 37:38.

Cedevita slobodnim bacanjima Andrića prva dolazi do 40 koševa, zatim Gordić pogađa jednu od rijetkih trica za 42:43. Tricom Milosavljevića Partizan prelazi u vodstvo 49:46, a Ilievski nakon još jedne izgubljene lopte Cedevite radi nesportski faul na istom igraču koji pogađa oba bacanja za 51:46. U strijelce se tada upisuje i Gordon, pa Partizan radi seriju od 11-0. Cedevita su uspjela pribrati pa je ipak uslijedila relativno neizvjesna završnica.

Wright je preko slobodnih bacanja smanjio na 55:52, a Cedevita nakon toga u dva navrata radi faul na Milosavljeviću koji oba puta pogađa jedno od dva bacanja. Car pogađa tricu od table za -2 Cedevite (57:55), ali to je bilo i najbliže što su Zagrepčani došli pobjedi jer je onda Milosavljević pogodio još jedno bacanje za konačnih 58:55. Partizan je u zadnjem napadu Cedevite napravio faul na Tomasu, ali Marko nije ubacio prvo bacanje, a nakon namjerno promašenog drugog slobodnjaka do lopte su došli domaći igrači.