Pobjede slovenskih klubova na otvaranju regionalne lige

Momčadi ljubljanske Olimpije i Krke iz Novog Mesta ubilježile su pobjede u prvom kolu ABA lige. Zmajčeki su bili uspješni na teškom gostovanju u Kragujevcu, dok je Krka svladala novaka u ligi, mađarski Szolnoki.

Radnički Kragujevac – Union Olimpija 65:71 (16:12, 31:18, 38:44)

Radnički: Sinovec 15, Krstović 12, Worthington 11, Birčević 7 (11 sk), Marković 7 (7 as),  White 6, Dragojlović 3 (9 sk), Amaning 2, Borisov 2
Olimpija:
Blažić 19, Page 15 (11 sk), Baynes 12, Salin 9, Rannikko 8, Prepelič 4, Bubnić 3, Waters 1

U dosta izmijenjenim sastavima u odnosu na prošlu sezonu, Radnički i Olimpija međusobnim su susretom krenuli su u novo izdanje regionalne lige. Odlično odigrana treća četvrtina gostima je bila dovoljna za pobjedu na kraju utakmice.

Početak utakmice obilježila je velika nervoza u redovima obje momčadi, što je rezultiralo malim brojem poena. Radnički se probudio u drugoj četvrtini, ostavivši Olimpiju više od pet minuta bez poena. Ubačajima Bubnića i Salina gosti su nakratko prekinuli post, a do kraja poluvremena domaćini su podigli svoju prednost na visokih +13 (31:18).

Drugo poluvrijeme druga priča. Znatno većim angažmanom momčad Olimpije ne samo da je stigla prednost domaćina, nego su sjajnom serijom 19-2 zaključili treću četvrtinu vodstvom 38:44. Najistaknutiji igrač do tada na utakmici bio je Olimpijin Dylan Page, koji je već krajem trećeg perioda igre stigao do double-double učinka (15 poena, 10 skokova).

U posljednjoj četvrtini Zmajčeki su uspjeli obraniti svoju prednost, a pobjeda je potvrđena minutu prije kraja utakmice, kada je domaći trener Miroslav Nikolić zaradio tehničku grešku zbog prigovora.

Najbolji strijelac na utakmici bio je Jaka Blažič iz redova pobjednika s 19 poena, Dylan Page ostao je na 15 postignutih poena, a tome je dodao 11 skokova i četiri asistencije, dok je Riječanin Dražen Bubnić utakmicu završio s tri poena i jednom blokadom. Kod domaćina je Sinovec ubacio 15 poena, a dvoznamenkasti su još bili Krstović s 12, te Worthington s 11 ubačaja.

Krka Novo Mesto – Szolnoki Olaj 71:56 (24:12, 41:25, 60:39)

Krka: Klobučar 13, Lalić 10, Lučić 8, Murič 8, Pavič 7, Vladović 7, Kastrati 6, Rojc 6, Golemac 4, Lorbek 2
Szolnoki:
Watson 12, Kalve 11, Bader 9 (8 sk), Simon 7, Szabo 6, Gay 5, Grebenar 4, Horvath 2

Utakmicom prošlosezonskog slovenskog i mađarskog prvaka zaključeno je prvo kolo ABA lige. Boljom igrom u većem dijelu utakmice, košarkaši Krke pokazali su da su kvalitetnija momčad, te na kraju utakmice zasluženo slavili sa 71:56.

Domaćini su bolje ušli u utakmicu i već nakon tri minute igre vodili 6:0, a tada Brandon Gay ubacuje tricu, odnosno prve poene mađarske momčadi u regionalnoj ligi. Već koncem prve četvrtine Krka je imala dvoznamenkastu prednost (24:12), a do kraja prvog poluvremena još su dodatno povećali razliku na visokih +16 (41:25).

Dominacija slovenskog prvaka nastavila se i u trećoj četvrtini, gdje ne samo da su održali prednost, nego su je i povećali na +21 (60:39) po isteku 30. minute. U posljednjoj četvrtini košarkaši Krke bez većih problema uspjeli su održati svoju prednost, koja se istopila na konačnih 71:56 tek u posljednje četiri minute kada su priliku dobili najmlađi igrači u momčadi domaćih Tomaž Bolčina i Marko Pajič. U tom razdoblju domaćini su ubacili svega dva, a gosti 11 poena.

U pobjedničkim redovima najefikasniji je s 13 poena bio Jaka Klobučar, a Jure Lalić je dodao 10 uz šest skokova. Jakov Vladović utakmicu je završio sa sedam poena, dodavši tome po tri skoka i asistencije, dok je Jurica Golemac pridodao šest poena i dva skoka. U redovima Szolnoka dvoznamenkasti su bili Watson s 12, te Kalve s 11 poena.