Pobjede Unicaje i Maccabija u Euroligi

U četvrtak su odigrane dvije utakmice skupine B Eurolige, a oba gosta ubilježila su pobjede. Unicaja je uz odličnu predstavu naših Simona i Žorića bila bolja od Chalona, dok je Maccabi u neizvjesnoj završnici iščupao pobjedu u Berlinu.

Skupina B

Elan Chalon – Unicaja Malaga 78:88 (21:24, 32:44, 61:68)

Chalon: Tchicamboud 9, Capela, Ouattara, Adjagba, Lang, Aboudou, Lauvergne 10, Schilb 24, Adolphe 3, Rush 12, Williams 8, Evtimov 9.

Unicaja: Simon 16, Williams 12, Lima, Urtasun 5, Calloway 11, Perović, Gist 13, Vazquez 6, Diaz, Jimenez 3, Žorić 17, Dragić 5.

Dvije serije košarkaša našeg trenera Jasmina Repeše, te jedna domaćina obilježile su prvo poluvrijeme. Najprije su u prvoj četvrtini serijom 16-4 gosti poveli 13:22, da bi domaćini uzvratili serijom 14-2 za 27:24. Košarkaši iz Malage uzvratili su odličnom 16-0 serijom, da bi se na veliki odmor otišlo sa njihovom dvoznamenkastom prednošću (32:44).

U trećoj četvrtini nastavilo se s atraktivnom košarkom. Domaćine je u igri držao odlični Blake Schilb, da bi nesportsku grešku domaćina odlično iskoristio igrač s NBA pedigreom Shelden Williams, ubacivši dvije uzastopne trice. Tricom Lauvergnea domaćini su se približili na -5 sredinom četvrtine, ali gosti predvođeni Lukom Žorićem serijom 10-0 ponovno odlaze na veliku prednost.

U posljednjoj četvrtini domaćini su agresivnijom obranom pokušali stići prednost Unicaje, ali nisu se uspjeli približiti na manje od -7 (68:75). Do kraja nisu stigli opasnije zapapriti gostima, a utakmicu su košarkaši Unicaje zaključili s dva uzastopna alley-oopa Williamsa za Gista.

Najučinkovitiji su kod Unicaje bili naši reprezentativci Luka Žorić sa 17 (7 skokova, asist i blokada) i Kruno Simon sa 16 (2 skoka) poena, a vrlo dobru igru pokazao je i Williams koji je na 12 poena nadodao pet skokova i sedam asistencija. Domaćinima nije pomogla odlična partija Schilba, koji je uz 24 koša skupio i šest skokova i četiri asistencije.

ALBA Berlin – Maccabi Tel Aviv 76:78 (10:16, 35:38, 52:56)

ALBA: Avdalović 9, Schultze, Schaffartzik 3, Thompson 14, Fulle, Monse, Đedović 17, Miralles 9, Wood 8, Idbihi 6, Morley 10.

Maccabi: Logan 8, James 6, Smith 20, Hickman 8, Eliyahu 6, Roth, Pnini 11, Caner-Medley 2, Ohayon 1, Shermadini 7, Thomas 9, Landesberg.

Maccabi je produžio svoju seriju nepobjedivosti i nakon gostovanja u Berlinu. Iako je ALBA odigrala vrlo dobru utakmicu, veće iskustvo košarkaša iz Tel Aviva bilo je dovoljno za pobjedu Ponosa Izraela.

Gosti su vodili kroz cijelu utakmicu, osim jednog trenutka u trećoj četvrtini kada su domaćini poenima Thompsona poveli 41:40, a Schaffartzikovom tricom povećali na 44:40. Maccabi uzvraća preko odličnog Smitha, koji im vraća prednost po isteku treće četvrtine.

U posljednju minutu utakmice ušlo se vodstvom Maccabija 74:76. Obje ekipe postigle su još po dva koša, da bi ALBA imala posljednji napad za eventualno izjednačenje ili pobjedu, ali prvo se spetljao Avdalović, a potom Schaffartzik promašio dalekometni šut.

Izraelce je predvodio Smith s 20 ubačaja, a dvoznamenkast je bio i Pnini s 11. U berlinskom sastavu Đedović je ubacio 17 uz sedam skokova, dok je 14 poena dodao Thompson.

U posljednjem susretu ovog kola B skupine u petak se sastaju Prokom i Montepaschi (19:45).