Pobjedom nad Splitom Osječani zakomplicirali borbu za petu poziciju

Do pete ovosezonske prvoligaške pobjede stigli su jučer košarkaši Vrijednosnice Osijeka. Oni su jučer u svojoj dvorani u Osijeku sa 70:64 bili bolji od Splita i time se približili na samo pobjedu zaostatka za petim mjestom, koje vodi u Ligu za prvaka. Nakon jučerašnje pobjede Jolly JBS-a nad Škrljevom, sada se pet momčadi nalazi unutar dvije pobjede i očito nas u posljednjih osam kola očekuje žestoka borba za to posljednje mjesto koje vodi među osam najboljih sastava u državi. Već sada sa velikom vjerojatnošću možemo reći da će svoje mjesto tamo naći momčadi Kvarnera 2010, Zagreba, Šibenika i Splita.

Već nakon minute igre trener Splićana Ivica Skelin bio je primoran pozvati minutu odmora, budući da su njegovi igrači gubili 8:0 iz tri domaća napada. Vraćali su potom Splićane u igru ponajprije vanjski igrači Goran Filipović i Srđan Subotić koji su kombinirano ubacili 11 poena za rezultat 17:15 nakon osam minuta igre. Prvo vodstvo gostima tricom u sljedećem napadu donosi Henrik Širko, a na prvi se odmor odlazi rezultatom 20:22. Početak druge dionice donio je dvoboj Luke Pandurića i Josipa Jukića, kad se na splitskog centra tricom nadovezao Luka Kotrulja gosti su stigli do svojih najviših šest poena prednosti (27:33), sredinom druge dionice. Krenuli su tada Brokeri s nešto boljom igrom, ali na poluvrijeme se ipak odlazi s prednošću Splita 35:38.

Do prvog vodstva u nastavku Osječani dolaze sredinom trećem dionice ubačajima raspoloženog Davida Ušića, a isti igrač sjajnim zakucavanjem postavlja 50:42 u 27. minuti. U posljednjih deset minuta ulazi se s vodstvom Osijeka 52:45, a sjajnom serijom od sedam uzastopnih ubačaja Aljoše Šarca domaćini sredinom posljednje dionice odlaze na najvećih +13 (65:52). Međutim, nisu se Žuti tu nipošto predali, već su nešto agresivnijom igrom dopustili domaćinima da ubace još svega dva poena do ulaska u posljednju minutu i smanjili zaostatak na 67:61. Napad na ulasku u posljednju minutu promašuje Šarac, a Toni Dijan ubacuje brzu tricu za 67:64 i vraća nadu Splićana u preokret. Međutim, već u sljedećem napadu Arijan Došen ubacuje sedmu domaću tricu na utakmici i postavlja konačnih 70:64.

Ušić s 20 poena i deset skokova te Šarac s double-double učinkom od 16 poena i deset skokova bili su najbolji igrači susreta i glavni pokretači domaće igre. Za Splićane je 12 poena ubacio Subotić, 11 Filipović a poen manje od njega Jukić.

U sljedećem kolu momčad Vladimira Krstića gostuje kod Zagreba, dok je momčad Splita pred TV kamerama u subotu u 17:10 domaćin Alkara.