Poraz Zadra u Ljubljani

Košarkaši Zadra poraženi su večeras u ljubljanskoj dvorani Stožice od Union Olimpije sa 84:76, u okviru 21. kola regionalne ABA lige. Pred svega otprilike 1000 gledatelja Zadrani su pružili dostojan otpor, ali u završnici im je ponestalo snage za novu gostujuću pobjedu.

S ubačajem Marka Ramljaka i dva uzastopna koš-faula Zadrani otvaraju utakmicu vodstvom 1:8, a na prve poene Save Lešića odgovara tricom Glenn Cosey za zadarskih, pokazat će se kasnije i najvećih, osam poena prednosti. I držali su gosti prednost u prvih sedam i pol minuta, da bi tada Zack Wright donio domaćinima prvo izjednačenje na susretu (16:16). Odgovaraju potom ponovno mlađi Ramljak i Kraljević te serijom 6:0 prisiljavaju domaćeg stratega Gašpera Potočnika da pozove minutu predaha. Tada inicijativu preuzima Lešić i sa svojih šest uzastopnih poena postavlja izjednačen rezultat na koncu prve dionice (22:22).

Tih šest Lešićevih poena bili su početak serije 16:2 Olimpije, koja se nastavila u drugoj četvrtini i koja je okončana domaćom prednošću 32:24. Nakon čitanja bukvice trenera Ante Nazora Zadrani pokreću svoju seriju od 14:3, koju je zaključio Kraljević za vodstvo Zadra 37:38. Do kraja prvog poluvremena domaćini su pružili nešto bolju igru, pa na veliki odmor odlaze s vodstvom 44:40.

Zadar već nakon dva napada u drugom dijelu dolazi do izjednačenja, a do polovice treće četvrtine Zmajčeki povisuju svoje vodstvo na sedam razlike (53:46). Ubrzo su gosti smanjili zaostatak, ali na manje od jednog poena, koliko je iznosilo na kraju treće četvrtine, nisu mogli spustiti. U posljednju dionicu tako se ušlo s prednošću Olimpije 62:61, a Ivan Ramljak nakon minute igre donosi Zadru, ispostavit će se, posljednje vodstvo na utakmici (62:63). Već u sljedećem napadu Ronalds Zakis vraća prednost domaćinima, a drugom tricom Lešića na utakmici Ljubljančani dolaze do 73:65 sredinom posljednje četvrtine. Slobodnim bacanjima Kraljevića Zadrani smanjuju na samo tri poena zaostatka (74:71) četiri minute prije kraja te potom imaju napad za izjednačenje, ali Boris Barać gubi loptu zbog krivog vođenja te potom radi prekršaj na Lešiću i domaćin sa sedam uzastopnih poena dolazi do najvećih deset poena prednosti (81:71) minutu i pol prije kraja susreta te mirno privodi utakmicu kraju.

Lešić je susret završio s 22 poena i time bio najbolji igrač domaćina, 15 poena dodao je Miha Lapornik, a 11 Saša Zagorac. Kod Zadra je novu odličnu utakmicu odigrao Kraljević, koji je na 24 poena nadodao sedam skokova i tri asistencije. Cosey je odigrao svih 40 minuta i za to vrijeme ubacio 17 koševa i uhvatio pet skokova, dok je 14 poena i četiri asista prikupio Ante Delaš.

Sljedeći susret košarkaši Zadra igraju u petak, kada u svojoj dvorani na Višnjiku dočekuju momčad Metalca, dok Olimpija u slovenskom dvoboju u subotu dočekuje momčad Tajfuna.