ABA Liga: Porazi Cibone i Zadra, Cedevita teško u Skoplju

Ovoga vikenda odigrano je 13. kolo regionalne ABA lige te je time zaključena prva polovica tog natjecanja.

Igrači Zadra su gostovali u Nikšiću kod Sutjeske, gdje su doživjeli neočekivani poraz. Prvih 20 minuta Zadrani su bili kontrolirali susret i na predah su otišli s vodstvom 31:36. U drugome dijelu domaćini rade preokret i do posljednje dionice već imaju 12 poena prednosti – 55:43, dozvolivši samo sedam suparničkih poena u četvrtini. Do isteka vremena su zadržali prednost i na kraju slavili rezultatom 71:60. Sutjesku su do pobjede vodili Radosav Spasojević sa 17 i Draško Albijanić sa 16 koševa, dok su se kod Zadrana najviše iskazali Ante Delaš s 24 poena te Ivan Ramljak sa 17 poena i devet skokova.

Slovenski Tajfun je slavio na gostovanju u Aleksandrovcu protiv Igokee, ostvarivši tako četvrtu pobjedu u posljednjih pet utakmica. Nakon početnog vodstva domaćina, gosti završavaju četvrtinu serijom 16:2 koja im donosi prednost od osam koševa – 16:24, a do velikog odmora još povećavaju razliku na velikih 29:46. Igokea se pokušavala vratiti u utakmicu, no nije došla na manje od osam koševa razlike te je na kraju poražena 71:82. Najbolji pojedinci u domaćim redovima bili su Miloš Dimić sa 17 i Ivan Radenović sa 16 ubačaja. Tajfun je predvodio Ivan Držić s 19 koševa, a pratili su ga Domen Bratož sa 17 poena i sedam dodavanja te Aleksandar Ponjavić sa 16 poena.

Partizan i Olimpija su odigrali napetu utakmicu u Beogradu. Domaćini su do sredine druge četvrtine bili u blagoj prednosti, kada su otišli na malo osjetniju razliku – 32:23, a na poluvrijeme su otišli sa sedam koševa viška – 39:32. Početkom drugog dijela povećali su prednost na 10 poena (44:34), no tada gosti dodaju gas i tri minute prije isteka četvrtine nakratko preuzimaju vodstvo – 46:47. Od tada se igrala vrlo neizvjesna utakmica u kojoj je Partizan uspio ugrabiti pobjedu 76:74, iako je ekipa iz Ljubljane imala priliku za pobjedu, no Saša Zagorac je promašio šut za tri poena s istekom vremena.

Kod Partizana je najbolji bio Jamar Wilson s 21 poenom, a vrlo dobri su bili Čedomir Vitkovac s 13 poena te Kevin Jones s 10 poena i 11 uhvaćenih lopti. Olimpiju su predvodili Saša Zagorac sa 16 i Blaž Mesiček s 12 koševa.

Cibona je na svome terenu dočekala lidera prvenstva Budućnost. Obje momčadi su krenule agresivno, a nakon prvih 10 minuta Cibosi su vodili 22:19. U drugoj dionici gosti su igrali malo bolje pa su do predaha okrenuli rezultat na svoju stranu – 42:48. Drugi dio donio je jednu drugačiju priču. Gosti su pokazali zašto su prva momčad prvenstva te su odličnom trećom četvrtinom (7:26) riješili pitanje pobjednika. Ostatak susreta su mirno odradili te su na kraju zasluženo slavili 69:91. Za Cibonu su najviše zabili Filip Krušlin (14p) i Marin Rozić (13p), dok je goste predvodio Tadija Dragićević s 23 poena, a odličnu podršku su mu pružili Doron Lamb sa 17 i Bojan Subotić sa 16 poena.

Metalac je na svome terenu slavio protiv Mega Leksa, nanijevši im tek četvrti poraz sezone. Gosti su prvi poveli i imali su vodstvo do početka druge četvrtine. Tada su košarkaši iz Valjeva okrenuli rezultatsku prednost na svoju stranu i uspješno su, u nekoliko navrata, odbijali gostujuće pokušaje za preuzimanjem vodstva. Vrlo vrijednu pobjedu su ostvarili rezultatom 83:76. Pobjedničku momčad je predvodio Dušan Kutlešić s 20 poena, a pratili su ga Nikola Jevtović i Tomislav Gabrić sa 16, odnosno 14 poena. U ekipi Mega Leksa dvoznamenkaste brojke ostvarili su Danilo Nikolić (15p), Nikola Ivanović (13p) i Aleksandar Aranitović (12p).

Cedevita je na gostovanju u Skoplju kod MZT-a, bez Jacoba Pullena, teže od očekivanog došla do pobjede. Domaći sastav je kontrolirao susret od samog početka pa su tako do 27. minute ostvarili čak 12 koševa prednosti – 50:38. Tada su Vitamini serijom 14:0 preuzeli vodstvo i u napetoj završnici su bolje reagirali te na kraju, preciznim šutevima s linije slobodnih bacanja, slavili 65:70.

Đorđe Drenovac je bio najbolji u redovima MZT-a s 18 koševa, a vrlo dobri su bili Marko Luković i Danilo Mijatović s 13, odnosno 12 poena. U Cedeviti je prednjačio kapetan Miro Bilan s double-double učinkom od 14 poena i 10 skokova, a zapažene role su ostvarili i Luka Babić s 13 ubačaja te James White s 10 poena i 5 dodavanja.

Krka je u Novom Mestu vrlo dobro započela susret protiv favorizirane Crvene zvezde. U prvih 20 minuta uspjeli su napraviti prednost od pet koševa – 40:35. U drugome dijelu gosti su odmah, serijom 8:0, preuzeli vodstvo, koje su u jednom trenutku nakratko izgubili, te su bez većih problema priveli susret kraju. Desetu pobjedu Crveno-bijeli su odnijeli rezultatom 65:71. U redovima Krke najviše su se istakli Luka Lapornik sa 17 poena i Jure Lalić s 12 poena. Za beogradski klub po 13 koševa zabili su Stefan Jović (11as) i Maik Zirbes, a po 10 koševa dodali su Branko Lazić i Vladimir Štimac.

Nakon polovine odigranih susreta Budućnost i dalje prednjači s 11 pobjeda, a prate ju Crvena zvezda i Cedevita s pobjedom manje. Mega Leks je ovotjednim porazom ostao na 9 pobjeda, a uz navedene ekipe Zadar je, sa sedam pobjeda, jedini u ligi s pozitivnim omjerom. Na preostalih devet mjesta sve momčadi imaju između četiri i šest pobjeda.

MVP kola: Tadija Dragićević (Budućnost VOLI) – 23 koša, 6 skokova, 1 asistencija

Strijelac kola: Ante Delaš (Zadar) – 24 koševa

Asistent kola: Stefan Jović (Crvena zvezda) – 11 asistencija

Skakač kola: Kevin Jones (Partizan) – 11 skokova