Povijesna prva pobjeda Cedevite u Euroligi

Igrači Cedevite ostvarili su prvu pobjedu u svojem petom nastupu u najelitnijem europskom natjecanju. U KC Dražen Petrović pala je španjolska Caja Laboral rezultatom 76:69. Španjolci su u Zagreb došli kao veliki favoriti koji su svoju dobru formu dokazali u posljednjem prvenstvenom kolu pobjedom na domaćem terenu nad moćnom Barcelonom. Za domaći sastav nije igrao kapetan Marino Baždarić, no njegov izostanak gotovo da je bio neprimjetan.

Cedevita – Caja Laboral 76:69 (24:24, 39:34, 58:46)

Obje ekipe započele su utakmicu uobičajenim petorkama. Prvi koš za Caju Laboral zabio je Maciej Lampe. Igrala se brza košarka, a prvo vodstvo Cedevite uslijedilo je nakon trice Predraga Šuputa. U takvoj košarci, koš-za-koš, najbolji gostujući igrač bio je Nemanja Bjelica koji je lako postizao poene. U redovima Cedevite najbolji su bili Miro Bilan i Bracey Wright. Očigledno je da Bilan izrasta u kvalitetnog centra te sukladno tomu postaje prva opcija pod koševima, a Wright je napokon radio ono zbog čega je i doveden – zabijao je šuteve i tako Cedeviti davao dodatni impuls s vanjskih pozicija. U igru je par minuta prije kraja prve četvrtine ušao i povratnik na euroligaške parkete Marko Tomas. Efikasna prva četvrtina završila je izjednačenim rezultatom 24:24.

Cedevita se bolje snašla u nastavku igre. Igrači Božidara Maljkovića počeli su igrati bolju obranu i kontrolirati defenzivni skok. Momčad Caje je izgledala izgubljeno u fazi napada, a u prvih pet minuta druge četvrtine nisu uspjeli postići niti jedan koš. Andrić je ušao kao zamjena za Bilana i svojim koševima postavio do tada najvećih plus 5 za domaćine. Mini-seriju Cedevite prekida Rochestie koji zabija koš-faul. Cedevita je nastavila podizati intenzitet obrane, a to je bilo puno lakše uz Mickaela Gelabalea koji je fantastično čuvao jednog od najboljih igrača gostiju Nocionija. Na veliki odmor otišlo se s plus 5 za Cedevitu, a posljednje poene postigao je Vlado Ilievski.

Treća četvrtina nije bila nalik niti prvoj, niti drugoj. Igralo se u serijama. Prvo je Cedevita napravila 7 razlike u vrlo kratkom vremenskom intervalu, a sve je počelo tricom Gelabalea i rezultiralo pozivanjem time-outa od strane trenera gostiju, Duška Ivankovića. Caja radi također seriju 7-0, a glavni kreatori su bili Carlos Cabezas i Fernando San Emeterio. Svoje prve poene postiže i Marko Tomas nakon što je bio fauliran na trici. Vidljiva je bila njegova želja za igrom, ali ruka ga još uvijek ne sluša najbolje. Valja spomenuti kako su se centri Cedevite ( Bilan i Andrić) odlično čuvali od prekršaja cijelu utakmicu. Gelabale je četvrtinu otvorio tricom, a zatvorio polaganjem. Velikih plus 12 za domaću momčad obilježilo je kraj treće dionice.

Na samom početku zadnje četvrtine dogodila se jedna neuobičajena situacija. Semafor koji pokazuje 24 sekunde prestao je raditi. Došlo je do prekida koji je potrajao desetak minuta. Moglo je to loše utjecati na domaće igrače, ali na sreću nije. Dobar ritam se nastavio. Zabijali su gotovo svi igrači koji su bili na parketu i možemo slobodno reći kako je kompletan sastav Cedevite dao svoj doprinos pobjedi. Marko Tomas je par puta pametno iznudio faul i na kraju je utakmicu završio sa solidnih 6 poena na kontu. Caja Laboral je odigrala solidno u napadu, ali jako loše u obrani (kao i inače). Jednostavno nisu pronalazili lijeka za Cedevitinu unutarnju igru. Miro Bilan je nastavio tamo gdje je stao u prvom dijelu utakmice, a na kraju je završio sa 16 poena i bio je najefikasniji domaći igrač (šut iz igre 7/9). Pobjede Cedevite nije bila upitna niti jednom tijekom posljednje četvrtine. Konačni rezultat bio je 76:69.

Cedevita se diže iz utakmice u utakmicu jednako kao i njihova forma. Marko Tomas će im sigurno dati jednu dimenziju više, kako napadačku tako i obrambenu. Caja Laboral u sljedećem kolu igra doma s Olympiacosom dok će Cedevita okušati svoju novu pobjedu tražiti protiv Žalgirisa.