Pregled 23. kola ABA lige

Cedevita i Zadar ovog vikenda upisali su neugodne poraze, no Zadrane će ovaj vikend više boljeti s obzirom na činjenicu da su izgubili od izravnog konkurenta u borbi za opstanak te također ostali bez trenera zbog sukoba s navijačima i navodno igračima. Vukovi su pak uspjeli malo osvijetliti naš obraz u ligi s važnom pobjedom protiv iskusnih Makedonaca s kojom su došli na korak do doigravanja. U nastavku pak donosimo više o zbivanjima s ostalih parketa.

Radnički – Mega Vizura 84:86 (27:18; 60:38; 75:62)

Brkić 16 p, Lešić 13 p ; Varda 17p, Micić 15 p

Mega Vizura je pobjedonosno prošla kroz Kragujevac i napravila veliki korak ka mjestu koje vodi u Europu. Radnički je dominirao u prvom poluvremenu i gotovo sve vrijeme imao dvoznamenkastu prednost. Ipak, momčad Dejana Milojevića je u nastavku držala konce igre i došla do dragocjenih bodova. Rivali su u samu završnicu ušli poravnati (83:83). Na 20 sekundi prije kraja, Varda je imao maksimalan učinak sa linije slobodnih bacanja i Mega Vizura je bila pred pobjedom (85:83). Ostalo je još devet sekundi kada je Marinović promašio tricu, a Luković sa jednim slobodnim bacanjem praktično stavio točku na pobjedu gostiju.

Crvena Zvezda – Krka 78:65 (19:15; 38:28; 55:43)

Katić 19 p, Jenkins 15 p ; Murić 14p, Buljan 11 p

Ništa novo u Pioniru, jedina novost da je Ukrajinac Lipovyy debitirao.Crvena zvezda Telekom je srušila Krku i napravila novi korak ka osiguranju broja jedan. Crveno-belima je sada u preostala tri kola potrebna još samo jedna pobjeda da, bez obzira na ostale rezultate, osiguraju prvo mjesto na kraju regularnog dijela. Osim početka susreta sve ostalo je proteklo u znaku momčadi Dejana Radonjića. Krka je u par navrata uspjela zaprijetiti, ali domaćin je uvijek imao adekvatan odgovor zbog čega se stekao dojam da je igrao koliko je bilo dovoljno za pobjedu.

Union Olimpija – Partizan 66:59 (21:9; 42:25; 56:39)

Gailius 20 p, Vladović 12 p ; Bogdanović 19 p, Pavlović 11 p

Dugo se čekalo na prve poene iz igre crno-belih, dok se Olimpija odlučila na šut van linije 6,75. Iz nekoliko pokušaja uslijedile su i dvije trice za vodstvo 6:2. Bogdanović je pogodio prva tri poena za Partizan, ali je Vladović to anulirao svojom drugim uspješnim šutem van linije 6,75 9:5. Gailius se razigrao, pogađao sa svih pozicija uz novu tricu i dvocifrenu prednost domaće ekipe 19:9 u 8. minuti. Omić je poenima iz prodora postavio konačnih 21:9 nakon deset minuta igre. Nakon toga nastavili su domaćini gdje su stali i povećavali prednost sve do četvrtine četvrtine kada se gosti napokon bude, no kako je to Dule Vujošević nakon utakmice priznao: “Došlo je do kasnog paljenja.” Razigrali su se gosti u posljednjoj dionici, ali za preokret ipak nije bilo snage.

Budućnosti Voli – Igokea 74:63 (24:18; 37:29; 59:47)

Šehović 20 p, Ivanović 15 p ; Gordić 19 p, Jorović 11 p

Budućnost i dalje diše za vratom Ciboni. Pred 2500 ljudi u Morači domaćini su svladali Igokeu. Bila je to jedna rutinska pobjeda iskusnih Podgoričana. Rezultatska neizvjesnost trajala je samo u prvoj četvrtini. U nastavku domaćini dolaze do dvoznamenkaste prednosti prvenstveno zahvaljujući sjajnoj obrani kada su ostavili goste na samo devet poena u drugoj dionici.

Drugi dio susreta bio je rutinsko odrađivanje posla i znak Ciboni da još ništa nije gotovo. U posljednja tri kola će se voditi borba za posljednje mjesto koje vodi u doigravanje. Budućnost zaostaje za Cibonom jednu pobjedu, no puno je još do kraja.

Nakon 23. kola može se zaključiti da je Cedevita ostvarila cilj i praktički osigurala mjesto u doigravanju dok je Cibona na pravom puta da se nađe u odabranom društvu. Optimističniji Zadrani se mogu nadati ponavljanju prošle sezone kada su se u posljednjem kolu spasisli od ispadanja, no oni pesimističniji pamte da je ta pobjeda bila protiv izravnog konkurenta dok je ovaj vikend Zadar upravo prokockao takvu priliku protiv Širokog koji mu je izravni konkurent. I jedne i druge čeka težak ždrijeb pa ostaje za vidjeti tko će se bolje snaći u iduća tri kola, Zadar protiv Zvezde, Radničkog i Olimpije, ili Široki protiv MZT-a, Cibone i Igokee. Svakako, jedan će hrvatski klub sigurno napustiti ligu iduće sezone.