Premijer ženska liga – pregled kola

Ovaj vikend kompletirano je vrlo zanimljivo 4. kolo Premijer ženske lige, i one za ostanak i one za prvaka. Pobjede su ostvarili gotovo svi favoriti, a vidjeli smo i neke rijetkosti poput čudesnih osam trica Katie Nekić te triple-double učinka Ive Todorić.

SPLIT – ZADAR 91:78 (20-30, 26-17, 21-16, 24-15)

Nije uobičajeno dojmove s utakmice započeti s poraženom ekipom, ali Zadranke su sve oduševile svojom velikom željom i hrabrošću da pobjede u ovoj, za obje ekipe, ključnoj utakmici u Premijer ligi za ostanak. Razlog zbog čega u tome nisu uspjele leži u činjenici da su Splićanke kvalitetnija i iskusnija ekipa. Bez greške je Zadar odradio prvo poluvrijeme, ubacivši čak 30 koševa u 1.četvrtini.

Split je preuzeo vodstvo u 3.četvrtini, ali gošće nisu dale da se utakmica prelomi na stranu Splićanki, stalno su “puhale za vratom” domaćim igračicama.

Kod Splita sve je odradila petorka Brnas, Turić, Miše, Džafić i Čipčić, koja je ukupno postigla 85 koševa od domaćih 91, i gdje su najbolju valorizaciju ostvarile Ivana Brnas i Tea Turić, ali su vrlo blizu double-double učinka bile Ana Miše s 9 asistencija i Dora Čipčić s 9 skokova. Kod Zadra vrhunsku realizaciju imala je Katia Nekić sa šutom za tri poena 8/11 (73%). Dobre asistente imala je u Mihaeli Dobrić i Hani Rudić, koja je jedina na utakmici ostarila double-double učinak s po deset koševa i skokova.

Završni komentar bi mogao biti da su i Split i Zadar poboljšali kvalitet svoje igre u odnosu na prvi dio sezone i da u nastavak lige mogu ući s više optimizma.

Boran Grgin, trener Splita:

” Uzalud upozorenja i obrambene upute  kroz cijeli tjedan kad je očito u podsvijesti curama bilo “lako ćemo”. Prvih 10min smo dopustili odličnoj Nekić da se razigra i primili smo 30 poena. Ostalih 30min je obrana bila puno bolja i na kraju nas je dovela i do +15, unatoč lošem postotku šuta nekih igračica. Za pohvalu su 24 ukradene lopte i čak 29 asistencija tako da se jos jednom pokazalo da pobjeđujemo isključivo ako igramo kao tim, kompaktno i bez samoisticanja.”

KAŽL – FSV 71:60 (21-16, 11-16, 18-17, 21-11)

Košarkašice KAŽL-a u utakmici Lige za ostanak svladale su gošće iz Rijeke boljom igrom u zadnjoj četvrtini nakon vrlo izjednačenog susreta. Nika Lokica predvodila je pobjednike s 27 poena, 7 skokova, 8 asistencija i 5 ukradenih lopti dok je Anja Perko s 16 poena, 6 skokova i 4 asistencije bila najbolja kod FSV-a.

Trener FSVa, Marin Mijaljević:

“Jako zanimljiva utakmica. Vise od 30 min “egala”, na kraju je otišlo na stranu KAŽLa, koji je pogodio neke teške šuteve, mi smo promašili, nismo ispoštivali neke dogovore. No energija je bila kvalitetna, znali smo da će biti teško protiv kvalitetnog protivnika, a i kriterija, nemamo šta zamjeriti curama. Čestitke KAŽLu na pobjedi, jedva čekamo uzvrat u Rijeci.”

Trenerica KAŽL-a, Žana Lelas:

“Max tvrda i iscrpljujuća utakmica, FSV se pokazao kao odličan protivnik. Danas nismo uspjeli u nekim svojim namjerama, plan A i B nije prošao, na sreću imali smo i varijantu C. Perko nam je zadavala dosta problema. Nismo uspjeli stvoriti dodanu energiju sa klupe, bilo je teško, svaki poen jako vrijedan, svaka greška jako skupa. Na kraju kad je bilo najpotrebnije bili smo najbolji. Važna pobjeda mojih cura, čestitke su zaslužile. Pohvala FSV-u na odličnoj utakmici.”

PLAMEN POŽEGA – NOVI ZAGREB  69:60 (24-18, 14-17, 12-13, 19-12)

U posljednjem susretu 4. kola Lige za ostanak, odigranom u nedjelju, košarkašice Požege došle su do svoje četvrte pobjede teže od očekivanog. Početak susreta nikako nije upućivao na jednu neizvjesnu utakmicu kada su se domaće košarkašice u svega par minuta odvojile na dvocifrenu prednost. Gošće se nisu predavale te su zaostatak do poluvremena smanjile na samo -3, a pred kraj 3. četvrtine došle su i do izjednačenja, no za više ipak nije bilo snage. Presudila je ipak kvaliteta košarkašica Požege kada su u posljednjih par minuta susreta napravile seriju 15-4 i tu je bio kraj. Požega je tako učvrstila svoju vodeću poziciju, a košarkašicama Novog Zagreba preostaje borba za ostanak do samog kraja.

TREŠNJEVKA 2009 – MURSA 94:47 (25-15, 18-18, 20-5, 31-9)

U4. kolu Lige za prvaka domaće košarkašice Trešnjevke 2009 došle su do uvjerljive pobjede protiv Murse. Sve je bilo riješeno početkom drugog poluvremena kada domaće ubacuju u višu brzinu i odvode utakmicu u sigurne vode.

Bila je to utakmica u kojoj je Trešnjevka vodila od samog početka i pobjeda domaćih košarkašica niti u jednom trenutku nije dolazila u pitanje. Gošće su došle bez najbolje i najiskusnije igračice Sene Matešić, a Davorka Balić ozlijedila se pri kraju prve četvrtine i bila je to nenadoknadiva teškoća za Mursu.

Osječanke su do poluvremena uspijevale držati priključak zahvaljujući šutevima za tri poena i obrambenim greškama domaćih košarkašica koje su dozvolile da druga četvrtina na kraju završi 18:18.

Nakon poluvremena Trešnjevka je sredila obranu i Osječke košarkašice u trećoj četvrtini postižu samo pet koševa što je utakmicu odvelo potpuno na stranu domaćih.

Posljednjih deset minuta utakmice treneri su dali priliku svim igračicama u rosterima i tu je Trešnjevka još povećala razliku do konačnih 47 koševa.

Goran Gunjević, trener Murse:

“Čestitam Trešnjevci na odličnoj utakmici. Mi smo došli oslabljeni bez prvog centra Sene Matešić, a sredinom prvog poluvremena ozlijedila nam se i druga stožerna igračica Davorka Balić i ovako razigranoj Trešnjevci bez njih dvije nismo mogli parirati dulje od jednog poluvremena. Ovo je svakako škola našim igračicama, a pogotovo našem organizatoru igre da shvati važnost svoje pozicije u ekipi.”

Dean Nemec, trener Trešnjevka 2009:

“Očekivali smo znatno težu utakmicu protiv Murse, no nedolazak Sene Matešić s protivničkom ekipom značajno je utjecao na tijek i ishod utakmice. Počeli smo agresivno i zadržali taj intenzitet tijekom cijelog susreta, što sam i tražio od svojih igračica u pripremi utakmice. U prvom poluvremenu, pogotovo u drugoj četvrtini, griješili smo taktički u obrani usprkos intenzitetu koji smo imali. Kad smo na poluvremenu riješili i taktički aspekt obrane primili smo u trećoj četvrtini samo pet koševa. Do kraja utakmice tako sam dobio mogućnost dati priliku svim igračicama u rosteru što je svakako korisno za nas. Važan nam je i povratak našeg prvog centra Josipe Jurič koja je ponovno nastupila nakon tri mjeseca pauze. Igrala je samo 7 minuta, ali pokazala je veliku želju i motivaciju da se vrati i pomogne ekipi što je za nas vrlo važno jer sa Žajom i Josipom naša centarska linija opet dobiva obrise dominacije u reketu na obje strane terena.”

ROCKWOOL PULA – MEDVEŠČAK  76:79 (16-27, 22-9, 22-21, 16-22)

U derbi susretu kola, susretu koji je taj epitet itekako i opravdao, vidjeli smo jednu odličnu i neizvjesnu utakmicu. Nakon prvog poluvremena u kojem smo vidjeli po dva različita lica obje momčadi, nastavak je pružio pravu dramu. U vrlo izjednačenom drugom poluvremenu prednost se izmjenjivala s jedne na drugu stranu, a posljednju dionicu bolje su otvorile košarkašice Pule koje tada odlaze na 69-61. No, onda na scenu stupa kapetanica Medveščaka, Ana Petrak, koja uzima sve u svoje ruke i sa 16 poena predvodi preokret gošći serijom 15-3. U posljednjoj minuti susreta domaće košarkašice nisu iskoristile napad za vodstvo, što je rezultiralo prekršajem i slobodnim bacanjima za Petrak koja tako potvrđuje vrlo važnu pobjedu Medveščaka u Puli!

ŠIBENIK – RAGUSA 64:70 (15-21, 17-12, 23-17, 9-20)

Košarkašice Raguse i nakon gostovanja kod neugodnog Šibenika nastavile su čudesni niz bez poraza. Nakon što su prvi dio sezone završile s učinkom od maksimalnih deset pobjeda, sada su došle i do četvrte pobjede u Ligi za prvaka. Iako su se košarkašice Šibenika vrlo dobro držale tijekom susreta, pa čak i ušle u posljednju dionicu sa 5 koševa razlike, to nije bilo dovoljno za iznenađenje kola. Ragusa je posljednju četvrtinu dobila rezultatom 20-9. Nekoliko vezanih promašenih slobodnih bacanja domaćina te šira klupa gostiju presudile su susret.

Trener Šibenika Stipe Bralić:

“Dosta izjednačena utakmica, imali smo  šest koševa šest minuta prije kraja, ali na kraju nismo mogli parirati zbog manje rotacije , te promašenih povezanih slobodnih bacanja i potrošnje energije s njihovim centrima koji su pogodili i neke vanjske šuteve. Ekipa Raguse je jaka na centarskim pozicijama i pogodili su vanjske šuteve kad je trebalo. Čestitam jednoj i drugoj ekipi na borbenosti i jako dobroj atmosferi, te gošćama na pobjedi.”

Trenerica Raguse Cvetana Matić:

“Jedna očekivano teška utakmica. Razlika u nekakvoj kvaliteti nije bilo. Mislili smo da ćemo možda u nekakvoj igri centara dati puno veću razliku u rezultatu, međutim izvanredna obrana ekipe Šibenika, čvrsta snažna nam nije dozvolila da se puno spuštamo dolje u reket i samim tim smo radili gluposti i greške. Ekipa Šibenika nam se primakla, pa i povela u jednom periodu, ali uspjeli smo se opet vratiti snagom volje. Naravno da ne mogu biti zadovoljna sa igrom, a s rezultatom sam jasno zadovoljna. Moramo raditi na poboljšanju suradnje centara jer nam tu nešto ne štima i morat ćemo tu dosta raditi. Čestitam ekipi Šibenika na izvrsnoj utakmici.”