OI (Ž): Protiv Kine po prvu povijesnu pobjedu?

Drugi krug ženskog natjecanja u košarci otvorit će naša reprezentacija protiv Kineskinja koje su u uvodnom susretu neočekivano pobijedile Češku. Susret je na rasporedu u 10 sati po našem vremenu. Od ostalih susreta važno je istaknuti dvoboj u našoj skupini A između Turske i gore spomenute Češke koja nema više pravo na poraz. U drugoj skupini će biti iznimno zanimljiv susret između Ruskinja i Brazilki.

Skupina A

Hrvatska – Kina 10.00

Hrvatska je odradila debitantski nastup na Olimpijskim Igrama. I to više nego zadovoljavajuće, naime dobrih trideset minuta su držali dostojan otpor najboljoj momčadi svijeta, reprezentaciji SAD-a. Odlično je odigrala Jelena Ivezić koja je nakon nekoliko uvodnih promašaja više manje uredno sve pospremila u američki obruč i na kraju postigla 22 poena. Zadranka Marija Vrsaljko je postigla 17 poena, dok je Luca Ivanković dodala 7 poena, 7 skokova i 2 blokade. No, naše cure su odigrale susrete u kojem nisu mogle izgubiti, a sutra ih očekuje susret u kojem mogu puno toga dobiti. Prije početka prvenstva naglašavalo se kako će se prolazak u četvrtfinale tražiti protiv Kine i Angole, no Kineskinje su uvodnom pobjedom protiv svjetskim viceprvakinjama, reprezentaciji Češke donekle promijenile i zakomplicirane uvodni plan. No, bez obzira na to, Hrvatska ukoliko odigra utakmicu na visokoj razini te ih posluži šut iz vana mogle bi uknjižiti i prvu povijesnu pobjedu. Barem se nadamo.

“Računale smo da su Kineskinje kvalitetom nešto slično kao Koreja koju smo pobijedili u kvalifikacijama.Međutim, malo nas je iznenadila njihova pobjeda protiv Čehinja, ali utakmicom protiv njih počinje naša borba za četvrtfinale. Naša prednost trebala bi biti u visini i očekujem da će ih Vrsaljko i Ivanković nadskakati”, izjavila je kapetanica reprezentacije Hrvatske Sandra Mandir.

Češka – Turska 12.15

Nakon iznenađujućeg poraza od Kine reprezentacija Češke se mora vaditi na Turkinjama koje su u prvom susretu uvjerljivo svladale Angolu. Usput su stigle i malo odmoriti svoje najvažnije igračice. Čehinje nemaju pravo na drugi uzastopni porazi, pobjeda je imperativ i zbog toga bi ovo trebala biti jako zanimljiva utakmica. U prvom susretu su Čehinje stalno zaostajale za reprezentacijom Kine i osim početnog vodstva od 2:0 više niti jednom nisu imale vodstvo. Kod reprezentacije Češke najbolje su bile Viteckova s 14 postignutih poena i Elhotova s 13 poena. Na drugoj strani, njihove protivnice Turkinje su upravo suprotno u prvom susretu od samog starta vodile i držale kontrolu protiv Angole. I iz minute u minutu povećavale su prednost koja se na kraju zaustavila na 22 poena. U turskim redovima su najbolje bile Palazoglu s 13, Caglar s 11 i Holingsworth s 10 koševa.

SAD – Angola  23.15

U zadnjoj utakmici dana i prije samog početka sve je jasno. Amerikanke će pobijediti, pitanje je samo s koliko poena razlike. Za Angolu svaki poraz ispod tridesetak razlike bi bio jednak pobjedi, a Amerikankama će jedino biti važno da se nitko ne ozljedi i da se “ključne” igračice što više odmore. U prvom susretu gdje su igrale protiv naše reprezentacije reprezentativke SAD-a pokazale su solidnu igru u kojoj ima još puno prostora za napredak. Prve tri četvrtine su bile dosta neodlučne, da bi u posljednjoj ubacile u brzinu više i iskoristile pad naše igre te se odvojile na osjetljiviju prednost. U njihovim redovima su najefikasnije bile Charles s 14 i McCoughtry s 13 poena. Odabrana vrsta Angole protiv Turkinja nije imala nikakve šanse, od samog početka su bile u zaostatku. Za kraj vrijedi istaknuti tek 11 poena Nacissele Mauricio.

Skupina B

Francuska – Australija  15.30

Nakon uvjerljive pobjede nad Brazilom Francuskinje ulaze u utakmicu pune samopouzdanja i vjere u sebe i svoje mogućnosti. S druge strane im stoje Australke koje su na otvaranju imale jedan malo jači trening protiv Britanki gdje se nisu baš previše umorile. Ovo je derbi grupe B u kojem su na papiru Australke lagani favoriti ali bi to trebala biti jako interesantna utakmica napeta do samog kraja. U prvom susretu su Francuskinje naletjele na čvrstu ekipu Brazila. Tri četvrtine je to bila rovovska bitka izjednačenih suparnika da bi u četvrtoj uslijedio Francuski uragan i uvjerljiva pobjeda od petnaest razlike. Kod Francuske je najbolja bila Celine Dumerc s 23 postignuta poena, dok je u utakmici Velike Britanije i Australije kod gošći najbolja bila Lauren Jackson s 18 poena a njoj uz bok je bila i Suzy Batkovic s 12 koševa.

Rusija – Brazil  17.45

Becky Hammon jučer je uspjela izvući prvu Rusku pobjedu na ovogodišnjim Igrama. Zaostajale su i 10 poena dobrih šest minuta prije kraja susreta, da bi nakon toga zvijezda WNBA lige povukla svoju momčad, preokrenula susret i donijela Ruskinjama prvo slavlje. Hammon je na kraju završila susret s 14 poena i 4 asistencije, dok je Danilochkina uknjižila 10 poena i 6 asistencija. Spomenimo i odličnu igru Osipove koje je uhvatila 12 lopti, od čega polovicu u napadu. Njihove druge protivnice će biti košarkašice Brazila koje su jučer potpuno posustale u posljednjoj četvrtini protiv Francuskinja i doživjele relativno visok poraz od 15 poena. Najbolja strijelkinja Brazila bila je Erika Souaza zabivši 17 poena, dok je Clarissa Santos dodala 9 poena, ali pritom uhvatila 12 lopti. Što se tiče sutrašnjeg susreta, Ruskinje su bez dvojbe u prednosti, očekuje se puno bolji njihov nastup, pogotovo u otvaranju susreta, dok se od Brazilki traži tečna, brza, agresivna igra kroz cijeli susret.

Velika Britanija – Kanada  21.00

U pretposljednjem susretu večeri sastaju se Kanada te domaćini natjecanja, Velika Britanija. Kanađanke su jučer doživjele podosta težak poraz, nakon što su sredinom posljednje četvrtine imale i dvoznameknstu prednost. Najbolja u redovima Kanade je bila Kim Smith ubacivši 20 poena, dok je Shorna Thorburn uknjižila 7 poena i 6 asistencija. Na drugoj strani Velika Britanija nije uspjela dočekati uzbudljivu završnicu. Protiv favoriziranih Australki nisu imale previše šansi za prvu pobjedu na ovogodišnjim Olimpijskih igrama. Izuzevši sam početak susreta, viceprvakinje s proteklih Igara su kontrolirale susret i bez većih poteškoća došle do pobjede. U britanskim redovima najviše su zabile Stafford (12 poena) i Leedhman (11), potrošivši međutim čak 30 lopti, te promašivši svih pet slobodnih bacanja. Ukoliko će htjeti pružiti bolji otpor nego što su ga pružile prvi dan zasigurno će morati poboljšati svoj postotak šuta.