Prva liga (Ž): Split prvi porazio Podravac, Pula bolja od Šibenika

Prvi poraz doživjela je ekipa Ivice Molnara koja je poražena u Splitu. Neporažene ostaju tako obje zagrebačke ekipe Trešnjevka 2009 i Medveščak, ali i Zadar koji je slavio na gostovanju protiv Broda na Savi.

Do gostujuće pobjede stigle su i Puljanke koje su u završnici susreta pobijedile Šibenik.

Prva hrvatska liga za žene, 4. kolo, 21./22. listopad

Split – Podravac Gigant 88:72 (10:20, 32:20, 19:14, 27:18)
Silov 28, M. Puljić 21; P. Šimunić 21, V. Šimunić 16, Dan. Bukovčan 16 (kompletna statistika)

U Splitu su cure Borana Grgina ugostile do tada neporaženi Podravac Gigant. Splićanke su utakmicu otvorile neoprezno po pitanju obrambenog skoka pa tako prva četvrtina 10:20 odlazi na stranu Podravca. “Žute” se bude u sljedećih deset minuta i preokreću rezultat i na odmor odlaze s košem prednosti.

Drugo poluvrijeme Splićanke drže svoju prednost, u posljednjoj četvrtini još povećavaju prednost i utakmicu završavaju 88:72.

Dvoznamenkaste u redovima Splita bile su Silov s 28 te Puljić s 21 poenom. U protivničkoj ekipi Petra Šimunić je dodala 21.

Boran Grgin, trener Splita: “Znali smo da na domaćem terenu ne možemo ponoviti onako lošu igru u napadu kao u zadnjem kolu iako je ulazak u utakmicu bio problematičan što se tiče obrane i obrambenog skoka. Kad smo počeli “raditi” svi skupa taj dio obvezne igre, tada je i rezultat rastao u našu korist i otvorio nam se vanjski šut. Za kraj ovim putem želim poželjeti što brži oporavak našim ozlijeđenim igračicama Karmen i Kate”

Ivica Molnar, trener Podravac Giganta: “Dobro smo otvorili utakmicu – agresivno u obrani, brzom igrom u napadu, da bismo u drugoj četvrtini stali i dozvolili domaćoj ekipi da preokrene rezultat. U nastavku je borba za svaki poen da bismo u četvrtoj četvrtini mi napravili nekoliko krivih dodavanja, domaća ekipa koristi naše pogreške i dolaze do pobjede.”

Sljedeće kolo Split putuje u Pulu, dok je Podravac Gigant domaćin Ragusi. Nadamo se da će Split biti spreman za utakmicu protiv Pule unatoč izostanku ključnih igračica. Podsjetimo, na utakmici se ozlijedila Kate Puljić (skočni zglob), a Petreković je ozlijedila koljeno na treningu.

Brod na Savi – Zadar 51:59 (6:12, 17:11, 20:12, 8:24)
Lazić 23, Đukić 16; Vrsaljko 14, Dedić 13, Krstić 12 (kompletna statistika)

Zadar je u Brod na Savi stigao pun optimizma jer je prije ove utakmice već ostvario dvije pobjede u prvenstvu. Prvu četvrtinu Zadranje su odnijele na svoju stranu pri rezultatu 12:6. U drugoj četvrtini Brod na Savi stiže zaostatak te se na predah odlazi s izjednačenim rezultatom, 23:23.

Dobar nastavak ekipe Dražena Rimarčuka koja je pred početkom posljednje četvrtine povela za osam poena, no Zadranke ne posustaju, koriste širi kadar i posljednjih deset minuta dobivaju visokom prednošću za konačni rezultat 51:59.

Vrijedne spomena u ovoj utakmici su tri košarkašice Zadra koje su ostvarile double-double učinak. Nina Dedić ubacila je 13, Ana Vrsaljko 14 a Nina Krstić dodala je 12. U protivničkoj ekipi dominirala je mlada i perspektivna Mihaela Lazić s čak 23 poena te Đukić sa 16.

Sljedeće kolo Zadar dočekuje Šibenik, a Brod na Savi ide u goste Dubravi.

Dražen Rimarčuk, trener Broda na Savi: “Odigrali smo vrlo dobre tri četvrtine. Odlično smo branili, imali disciplinu. , ali veliki energetski pad i smanjenja rotacija u zadnjoj četvrtini presudila je utakmicu.

Marija Mazija, trenerica Zadra: “Kao što smo i znali za nas uvjek teško gostovanje kod ekipe Broda. Ovaj put utakmicu su izvukle iskusnije cure, mlade su s moje strane ipak bile postedene vece minutaze jer ih je cekala teska utakmica u ned kadetske lige. Očito da nam je bila dovoljna jedna cetvrtina da odigramo na visokoj razini da bi dobili utakmicu, medutim moramo i dalje raditi na podizanju kvalitete nase igre

Šibenik – Pula Črnja Tours 70:78 (22:24, 15:24, 25:9, 8:21)
Periša 33; K. Trehub 21, Ramljak 15 (kompletna statistika)

Ponajbolji hrvatski trener u ženskoj košarci, Stipe Bralić i dalje čeka na prvu pobjedu nakon povratka na šibensku klupu. Bio je blizu, vodila je njegova ekipa pet minuta prije kraja, no tada se ozljeđuje šibenska reprezentativka Klaudija Periša, a Puljanke koševima Katarine Trehub i Ivane Đukić dolaze do nove pobjede.

Držale su se šibenčanke prvu dionicu nakon čega gošće odlaze na deset poena prednosti. U nastavku na krilima Periše (33 poena) Šibenčanke preokreću za vodstvo 62:57. I kad je upućivalo na prvu pobjedu za Pulu spomenute dvije cure vežu deset poena za mirnu završnicu.

Dvije igračice pobjedničke ekipe upisale su double double učinke, Katarina Trehub s 21 poenom i 17 skokova te Barbara Trehub s 12 poena i isto toliko skokova. Kod šibenčanki je Klaudija Periša također upisala double double učinak, međutim njezinih 33 poena i 10 skokova nije bilo dovoljno za pobjedu.

Stipe Bralić, trener Šibenika: “Puljanke su iskoristile veliku nadmoć u reketu preko Ramljak i Trehub i zasluženo pobijedile. U trećoj četvrtini smo agresivnijom obranom okrenuli tijek utakmice ali bez visoke igračice je jako teško igrati cijelo vrijeme. Ozljeda najbolje igračice Periše pet minuta prije kraja nam je odnijela zadnju šansu za pobjedu.”
Ivan Đukić, trener Pule Črnja Tours: “Početak susreta je nagovjestio jednu solidnu utakmicu jer obje ekipe ulaze u utakmicu sa solidnim napadačkim učinkom i prva četvrtina završava sa dva razlike za nas. U drugoj četvrtini počinjemo korostiti našu prednost pod košem i dobrim šutem Perko za tri poena i odlazimo na 11 razlike na poluvremu. U trečoj četvrtini upadamo u onu našu poznatu crnu rupu i unatoč vodstvu u jednom trenutku od 14 razlike četvrtina završava sa +5 za domaćine. Na našu sreću moje cure se vraćaju u igru i unutrašnjom igrom se pred kraj utakmice odvajamo na 12 razlike i privodimo lagano kraju. Pohvala svim curama za igru, a posebno Katarini koja očito bolje igra kad ne dolazi niti na jedan trenining tj. kako bih ja rekao igra na svježinu.”

Ragusa – Trešnjevka 2009 49:73 (14:19, 12:21, 8:17, 15:16)
Marin 13, Zovko 13; Katavić 12, Zadro 12, Erjavec 12 (kompletna statistika)

Zagrebačka ekipa nastavila je dobrim igrama u Hrvatskom prvenstvu visokom pobjedom 49:73 u Dubrovniku i ukupno četvrtom u nizu. Hendikepirana domaća ekipa zabila je samo 14 od ukupno 64 šuteva iz igre. S druge strane Trešnjevka je bila uspješna iz 41 uz dva pokušaja manje od domaćina.

Trener Raguse Zdravko Kitin nije mogao računati na Romanu Stojanović, zbog ozljede ramena i Mariju Pocrnjić koja je ozljedila koljeno u prošlom kolu protiv Medveščaka.

Anđela Katavić predvodila je svoju ekipu s 18 poena i osam asistencija. Karla Erjavec uz lošiji šut bila je blizu triple doublea s 12 poena, 10 asistencija i devet skokova, jednak broj poena imala je i Franka Zadro, a dvostruke kategorije imala je još i Josipa Pavić s 11 poena i 10 skokova.

Kod domaćina po 13 poena upisale su Ina Marin i Josipa Zovko.

Josipa Zovko, košarkašica Raguse: “Nakon dva poraza od Medveščaka na domaćem terenu smo dočekali ekipu Trešnjevke oslabljeni ne igranjem naše kapetanice Romane Stojanović s tim da su i Tomičić i Matijević bile bez ijednog treninga ovaj tjedan. Loš početak utakmice nas je na kraju koštao teškog poraza na domaćem terenu. Dogovor da sprijećimo njihovu tranziciju i lake poene nismo ispoštovali, a ekipa kao šta je Trešnjevka je to znala iskoristiti i odma se odvojiti na veliku razliku. Raspored nas nije mazio na početku sezone, na terenu se osjeti još uvijek naša neuigranost, ali na nama je da se skupimo i iz utakmice u utakmicu podignemo nivo naše igre.

Dean Nemec, trener Trešnjevke: “Utakmicu u Dubrovniku dobili smo zahvaljujući ispunjenju večine obrambenih zadataka koje smo dogovorili prije početka utakmice. Odvojili smo se već u prvoj četvrtini i čuvali prednost do kraja. WABA liga nam podiže razinu igre, igračice su iskusnije, igraju sve zajedno drugu sezonu i očito smo uspjeli učiniti korak naprijed. Veseli uključenje u ozbiljnoj minutaži kadetkinja Zadro i Savić, a pomogle su i ostale igračice sa klupe i bio je to dobar rezultatski kraj ugodnog vikenda u Dubrovniku.”

Plamen Požega – Medveščak 55:92 (20:25, 13:22,11:28, 11:17)
Soldo 17, Lovrić 14; Bura 22, Borović 18 (kompletna statistika)

Još jedno dobro otvaranje ekipe Braslava Turića koja je na krilima Borović i Vojtulek donijele prednost 2:10 nakon dvije minute igre. Plamen Požega je u nastavku šest koševima Sedine Halimić (ujedno svi poeni na susretu) donekle približili aktualnim prvakinjama. Došle su na četiri poena, no tada Borović postiše četiri poena u jednom napadu, nakon uspješne trice uz prekršaj.

Medvedice se tada odvajaju na dvoznamenkastu prednost da bi rezultat prve četvrtine bio i najbliže što su na kraju bile domaće košarkašice 20:25. Još jedna uvjerljiva pobjeda, tjedan s više treninga i rekoperacije, za gostovanje u bugarskoj gdje slijedi susret regionalne lige protiv Montana 2003.

Patricija Bura bila je glavna nositeljica Medveščakove pobjede u Požegi. Bila je izuzetno šuterski raspoložena (8-10 za dva poena). Iva Borović s 18 i Matea Tadić s 11 još su imale dvoznamenkastu realizaciju.

Za Požegu je Kristina Soldo postigla 17 poena, dok je Petra Lovrić ugradila 14 poena, četiri skoka i četiri asistencije za punih 40 minuta igre.

Braslav Turić, trener Medveščaka: “Utakmica u Požegi. Dobro otvaranje utakmice sa naše strane, da bi se Požega vratila u igru do kraja četvrtine. U trećoj četvrtini podižemo pozicijsku obranu na viši nivo, povećavamo razliku i pobjeđujemo. Pohvalio bih ovaj put, naše igračice koje manje igraju. Odigrale su obrambeno i napadački zadnju četvrtinu jako dobro, što do sada nije bio slučaj.”

Presjek dosadašnjeg dijela gdje aktualne prvakinje su uvjerljive na dmaćem terenu, dok su u WABA ligi na jednoj pobjedi u tri utakmica.

“Evo do sada smo odigrali sedam utakmica. U prvenstvo Hrvatske smo bili uspješni, pobjedili smo u sve četiri utakmice bez ikakvih problema. U svakoj od njih su mlađe igračice participirale, što je jako bitno za nas. U WABU smo se vratili nakon jedne godine. U prva dva kola smo izgubili od Partizana i Kraljeva, obe utakmice tijesno, dok smo Ragusu pobjedili. Nismo se mogli brzo adaptirati na ritam: subota- srijeda, ali sad smo se počeli navikavati, iako su nam putovanja daleka. Šteta što nismo pobijedili u jednoj od ove prve dvije utakmice, ali se nadam da ćemo to ipak u konačnici nadoknaditi.”