Prva liga (Ž): Trešnjevka i Medveščak se zagrijali za derbi u srijedu

U Prvoj ligi za žene bez iznenađenja u dvanaestom kolu. Split je pružio dobar otpor Medveščaku, Pula, Podravac i Ragusa su pobjedama iskočili kao prvi pratitelji vodećem dvojcu. Dubrava i nakon gostovanja u Puli ima na kontu nula pobjeda. Sljedeća doma protiv Zadra će biti veliko iskušenje za samozvane »tri Kralje« i to protiv trenerice s najdužim neprekidnim stažom na klupi prvoligaške ekipe, Marije Mazije.

Podravac nakon dvije odlične utakmice u Novoj godini trenutno drži 3. mjesto, a u međusobnim susretima ima pobjedu i protiv dubrovačke Raguse i protiv Pule. Sada ih čeka gostovanje na Baldekinu, gdje su u Kup utakmici nedavno bili poraženi za tri poena. Valentina Šimunić u ekipi Ivice Molnara s indeksom 47 bila je najbolja igračica 12. kola, upisavši 29 poena, 11 skokova i 10 asistencija.

Splićanke su bile na minus četiri s favoriziranim Medvjedicama, no presudna se iskazala loša treća četvrtina u kojoj su Žute postigle svega četiri poena. Cure Borana Grgina zaostaju pobjedu za spomenutom trojkom koja se bori za dva mjesta na Final 4. No, isto tako, Split sada dočekuje Trešnjevku, s kompletnom ekipom, vrijeme koje svakako radi za njih, moglo bi biti također ozbiljni kandidati za vrh lige.

Puljanke nisu štedjele košarkašice Dubrave, sve osim početka, odnosno ulaskom Lane Pačkovski bilo je u korist domaće ekipe. Maja Ramljak (17p, 13sk) odradila je veliki dio protiv Stephanie Taylor koja je već nakon druge utakmice potvrđuje kao veliko pojačanje u ekipi Zorana Jokića. I druga Dubravačka Amerikanka Principe odigrala je racionalnije, 12 potrošenih lopti iz igre, upola manje nego protiv Podravca, uz to dodala 8 asistencija i tako odradila pristojan posao na obje strane igrališta. Za zeleno-žute je Lana bila udaljena dva skoka od triple-doublea (21p, 8sk, 10a), uz nju i Maju, svakako treba spomenuti i Ivanu Đukić s 19 poena i 7 asistencija.

Karla Kalajdžić predvodila je Ragusu u prvoj utakmici u Novoj godini. Nakon što su odmarali u prošlom kolu, ekipa Zdravka Kitina uknjižila je pobjedu u Požegi s uvjerljivih 14 poena, Karla je završila utakmicu s 27 koševa, 7 ukradenih lopti, 5 asistencija i 4 skoka. U sljedećem kolu, u Gospinom polju Ragusa dočekuje Medveščak, koju još prije, u srijedu čeka zagrebački derbi protiv Trešnjevke 2009.

“Utakmica sa Medveščakom bit će, školskim rječnikom, kontrolni test da vidimo kakav je odnos ekipa i igračica u ovom trenutku. I jedni i drugi u sredini sezone imamo problem s ozljedama i bolestima, što nije neočekivano, ali igrat će oni koji mogu, pa ćemo vidjeti kakav je trenutni odnos snaga,” trener Trešnjevke Dean Nemec za portal Crošarku.

Mogli bi reći, sve je isto ko i lani, bez promjena, no Lana Pačkovski, Emanuela Salopek, drugačija Dubrava, konstantna dobra Trešnjevka, Medveščak koji je pred izazovom sezone su razlozi zbog čega ćemo s većim zadovoljstvom ispratiti drugi dio sezone. Uz to čekamo i Kup završnicu, Medveščak gostuje u Požegi, a Trešnjevka u Zadru. Dubrovčanke će u jednoj utakmici prolazak na završnicu tražiti protiv Dubrave, dok Split putuje u Gospić. Utakmice su na rasporedu 10. veljače.

Trešnjevka je u WABA ligi izgubila u Bugarskoj protiv Montane, te je sada pobjedu iza Zvezde (zaostalu utakmicu protiv Medveščaka odigrat će 17. veljače, na Peščenici) i Partizana. Već smo gore spominjali, u srijedu nas očekuje hrvatski derbi u sklopu regionalne lige, na Peščenici u 18.30h, gdje će Trešnjevka tražiti petu pobjedu u Superligi, i drugu ovogodišnju pobjedu protiv Medveščaka.

Prva liga (Ž), 12. kolo, 20. siječanj

Trešnjevka 2009 – Šibenik 75:53 (20:13, 16:13, 18:11, 21:16)

Trešnjevka 2009: Katavić 7, Erjavec 24, Sorić 6, Marta Galić, Vujadinović 3, Pavić 12, Mühl 9, Kostić 4, Zadro 6, Turkalj, Savić 4, Ujević 0.
Šibenik: Ivančević 2, Vukšić 2, Strize 11, Pavičić 12, Tošić 4, Periša 20. Borič 2, Rončević, Dujić, Skrozić, Tanfara.

U dvorani Trnsko igračice Deana Nemca zadržale su stopostotni učinak u prvenstvu Hrvatske. Odlično otvaranje, Pavić sigurna s crte slobodnih bacanja, pridodaju poene Erjavec i Mühl za početnih 8:0. Do kraja četvrtine opustile su ruke i gošće iz Šibenika, Petra Pavičić veže šest poena u zadnje dvije minute za konačnih 20:13 nakon deset minuta.

Stigla je ekipa Stipe Bralića i na 23:20, svih osam poena za Šibenčanke postiže Klaudija Periša, no nije se dugo čekala reakcija sa zagrebačke klupe, vodeća ekipa prvenstva nakon timeouta radi seriju 11:1, a do kraja poluvremena zadržava dvoznamenkastu prednost.

Početkom druge dionice serija 12-0, za 12-0 na tablici. Treba istaknuti i 18 skokova više u korist Trešnjevke (55:37), deficit košarkašice na pozicije centra, kojeg će Šibenčanke kroz nastavak prvenstva pokušati “sakriti”.

Dean Nemec, trener Trešnjevke 2009: “Pokušali smo igrati napadački nešto više preko centara, ali i obrambeno agresivnije s vanjskom linijom. U dijelu utakmice smo uspjeli i tada smo stvarali razliku. Kada dogovor nismo uspijevali realizirati, protivnik se nametao svojim načinom igre i ritmom.”

Karla Erjavec postigla je 24 poena (11/17 iz igre), 7 skokova i 6 asistencija za Trešnjevku, na drugoj strani Periša 20 poena, 15 skokova i 4 ukradene lopte.

Stipe Bralić, trener Šibenika: “Pružili smo u jednom dijelu utakmice solidan otpor vodećoj ekipi prvenstva. Odigrali smo bolje nego prošli tjedan protiv Medveščaka, imali smo dosta otvorenih situacija za šut, ali loša realizacija koštala nas je boljeg rezultata.”

Šibenčanke u sljedećem kolu dočekuju Podravac, u prvenstvu su izgubili, u Kupu dobili za tri poena. Mamić je sada u Splitu i Šuster u Dubravi, no i dalje Molnar u svojim redovima ima prednost u visini. Svakako zanimljiv susret na Baldekinu.

Podravac Gigant – Brod na Savi 100:60 (32:15, 22:12, 20:18, 26:15)

Podravac Gigant: V. Šimunić 29, Hrastić 11, P. Šimunić 14, Ćurić 10, Vinković 2, Mihalić 2, Ema Šimunić 10, Dan. Bukovčan 14, Dij. Bukovčan 8,  Kapitanić, Triplat, Cik.
Brod na Savi: Ivanković 3, Kurdija, Lazić 26, Bertolović, Zirdum, Josipović, Đukić 23, Fastić Pajk, Bešter 8, Šebalj.

Odličan početak drugog dijela sezone za Podravac. Sigurna pobjeda protiv Dubrave, pa sada bez poteškoća protiv Broda koji je došao oslabljen u Virje. Na kraju visokih 100 poena za Molnarovu domaću ekipu, je li se to očekivalo zanimalo nas je nakon susreta?

“Očekivao sam, homogena smo ekipa, sastavljena od domaćih cura, nemamo nikoga sa strane. Živimo jedni za druge i to se poznaje na parketu. Sada nas čeka gostovanje u Šibeniku, očekujemo tešku utakmicu, imamo prednost na poziciji centra, no dvije smo podjednake ekipe, dnevne će forma odlučivati o pobjedniku,” Ivica Molnar za portal Crošarku nakon dvije pobjede u 2018. godini.

Tek je počeo drugi dio, još je ostalo osam utakmica, ali svakako se i u Podravcu sa zadovoljstvom gleda na poredak. Treći su, nakon Šibenika slijedi Split.

Dražen Rimarčuk, trener Broda na Savi: “Nismo mogli pružiti jači otpor ekipi Podravca jer iz objektivnih okolnosti gdje nam je 6 igračica, od kojih su tri u startnoj petorci, izostalo zbog bolesti. To ne umanjuje pobjedu domaćih jer su Podravke odigrale odličnu utakmicu u kojoj ih je i služio šut. Kod nas su Lazić (30) i Đukić (22) odigrale odlično i vukle koliko su mogle, no hendikep je bio prevelik u današnjoj tekmi. Čestitke Podravcu a nama ostaje ekipirati se za utakmice koje nam slijede.”

Valentinin učinak smo već spomenuli, još je pet cura postiglo dvoznamenkasti broj poena, Danijela Bukovčan je uz 14 poena zabilježila i 11 skokova. Na drugoj strani, Brođanke Lazić 26 poena, 6 trica, Ella Đukić 23 poena, 9 skokova 5 ukradenih lopti

Ivica Molnar, trener Podravca: “Sve osim početnih 5:0 bilo je na našoj strani. Korektna utakmica, Brod je došao doduše oslabljen, nedostajale su im dvije visoke igračice. Kod nas su igrale sve cure, Valentina je odigrala odličnu utakmicu postigavši triple-double učinak.”

Pula Črnja Tours – Dubrava BLC  88:68 (29:9, 28:27, 17:12, 14:20)

Pula Črnja Tours: Đukić 19, Pjevac, Pačkovski 21, Anita Perko,Anja Perko 2, Franić 2, Hajdin, Prugovečki 3, Petrinčić 2, Ramljak 22, K. Trehub 6, Đikić 10.

Dubrava BLC: B. Perić 13, Šuster 7, Boban, Principe 16, Džafić 5, Vojvodić 4, Todorović. Brkičić, Galušić 3, Taylor 20.

Dubrava BLC potiho se nadala iznenađenju u Puli. Poveli su 8:5, no nakon toga dvije trice Ivane Đukić, pa dvije Teje Đikić, pa dvije Lane Pačkovski za prednost od 20 poena. Svoje je pridodala Maja Ramljak, koji je odradila veliki posao pod obručima, gdje je prijetila i najveća opasnost Dubrave od strane Stephanie Taylor 20 poena, 15 skokova uz to i 16 slobodnih bacanja!

Nije domaća ekipa dozvolila iznenađenja, pa su i u nastavku zadržale visoki nivo, ostvarenih 20 u prvih 20 minuta se sačuvalo do kraja susreta. Dubrava tako nakon Podravca i Pule se sada okreće sljedećoj prilici, a to je Zadar koji ove sezone igra toplo-hladno.

“Mi se okrećemo sljedećem protivniku Zadru koji je favorit ali mi ćemo dati sve od sebe ne bi li možda došli u priliku da ostvarimo toliko nam potrebnu pobjedu,” komentar trenera Dubrave, Zorana Jokića za portal Crošarku.

U dresu Dubrave Tricia Principe je upisala 16 poena, 11 skokova i 8 asistencija. Ono što je vidljivo je dosta racionalnija potrošnja lopti u usporedbi na Podravac. Perić je postigla 13 poena i 4 asistencija, Šuster 7 poena, 8 skokova i 4 asistencije.

Ivan Đukić, trener Pule: “Od početka je bila jednosmjerna utakmica i u prvoj četvrtini radimo 20 razlike i do kraja utakmice kontroliramo rezultat. Pokušaji ekipe tri kralja ne padaju na plodno tlo i nastavlja se njihov sušni period do prve pobijede. Mada moram priznati da to više nije ona smiješna Dubrava iz prvog dijela lige i iznenadit će oni i neku od ekipa do kraja.”

Pula je na kraju ubacila 14 trica, po 5 Ivana i Lana, dvije od Teje smo spomenuli, dvije je postigla još Lea Hajdin. Ohrabrujuće za nastavak, slijede Brod, pa Split.

Zoran Jokić, trener Dubrave: “Čestitke igračicama i treneru Pule na pobjedi. Naša igra je bila puno bolja nego protiv Virja, no opet smo imali žutih 5-6 minuta nakon vodstva 8-5 kada je ušla Pačkovski koja Puli donosi sigurnost drugima i onda kreće kanonada trica i odlaze na dvadeset razlike. Do kraja utakmice igra se izjednačeno uz lijepe poteze jedne i druge ekipe.”

Medveščak – Split 75:56  (24:15, 14:15, 19:4, 18:22)

Medveščak: Arežina, Nimac 4, Tadić 4, Borović 30, Todorić 4, Uzelac 11, Tepeš 12, Radoš 6, Kolovrat, Bura 11, Livajušić 2, Leovac.
Split: K. Puljić 8, Miše 6, M. Puljić 12, Silov 2, Salopek 4, Brnas, Škec , Nevešćanin 2, Mamić 6, Škaro 16.

Loše vijesti stigle su iz redova Medveščaka, nakon Ane Petrak ozlijedile su se i Ana Vojtulek i Nikolina Macan. No, ni Split u Zagreb nije stigao kompletan, nedostajale su dva najbolja strijelca kola protiv Požege Barać 17p, Chiabov 15p.

Iva Borović postigla je 8 trica iz 11 pokušaja, na kraju 30 poena i 3 asistencije. Na drugoj strani Split za koju je solidnih 12 minuta odigrala i Emanuela Salopek držao se prvo poluvrijeme.

“Sedam godina nisam preferirao zonsku obranu, no okolnosti su te koje nas tjeraju na promjene. U jednom trenutku izgledalo je to dosta simpatično protiv Splitu, koji je napravio pomak. Nedostajale su im dvije košarkašice, mislim da će svakako konkurirati za četvrto mjesto u prvenstvu,” prokomentirao je Turić susret protiv Splita za portal Crošarku.

U drugom dijelu Splićanke postižu tek četiri poena, loše reagiraju na promjenu obrane iz čovjeka na zonu, na drugoj strani postiže se nekoliko laganih poena za odlazak iznad 20 poena.

Medveščak koji je bio prepoznatljiv visokom postavljanom obranom, sada tako nakon Budućnosti i protiv Splita promjenom u zonsku stvaraju prednost. Zanimljivo će biti vidjeti za koju varijantu će se poslužiti u stožeru Braslava Turića koje već u srijedu očekuje Trešnjevka, pa u subotu odlazak u Dubrovnik.

Braslav Turić, trener Medveščaka: “Dobro smo otvorili susret, visokim presingom ostvarili prednost od petnaest poena. Vratile su se Splićanke, došle i na tih četiri poena, da bi u drugom djelu, prelomili susret. Okolnosti su te da mijenjamo stvari što u napadu, što u obrani. No, kada odigrate dobru obranu, onda uvijek slijedi udarac u leđa, kontra, i to smo iskoristili. “

Boran Grgin, trener Splita: “Znali smo da je Medo oslabljen u današnjem susretu,ali smo nažalost i mi doputovali bez Barać i Chiabov. Ušli smo katastrofalno u utakmicu i tek nakon time-outa uspostavili ravnotežu i došli do -4 u nekoliko navrata što nam je dalo neku nadu za 2. poluvrijeme. Potom smo u cijeloj 3. četvrtini zabili smo samo 4 poena i tu je utakmica bila riješena. Daleko smo još od prave forme nakon prvenstvene pauze ali stvari idu na bolje i jedva čekamo iduće kolo.”

Plamen Požega – Ragusa 57:71 (16:16, 10:26, 17:13, 14:16)

Plamen Požega: M. Lovrić 17, P. Lovrić 3, Šegota. Bašić 0, Devčić, Lana Hrmić 16, K. Soldo 4, Lea Hrmić 2, Pandža Brnić 8, B. Soldo, Berger, Halimic 7.
Ragusa: Marin, Stojanović 14, K. Zarač 16, Kljunak, Haklička 8, Matijević 1, Erslan 8, Žanetić, Zovko 13, Kalajžić 27.

Košarkašice Ragusu prvu su utakmicu u godini 2018 odigrali u Požegi. Doputovala je s ekipom i Zadranka Ina Marin, čiji povratak na teren trener Zdravko Kitin još čeka. Nedostajala je i prvi centar Ana Tomičić, Petra Stanković, Marija Pocrnjić ozlijedila se još u trećem kolu, dok su Kalauz i Žanetić, već jednom nogom, a glavom već praktički van kluba.

Dubrovčanke u drugom dijelu koncentriraju se na završnicu prvenstva gdje što zbog povoljnijeg rasporeda, što kvalitete ekipe daje se prednost u lovu na još jednu završnicu. Kao i napadanje Kup završnice. U WABA ligi, čekaju ih tek dvije utakmice protiv kadetske ekipa turskog Istanbula. Rasterećenje s te strane što se tiče cura i trenera , a  nagrada za dobru prošlu sezonu je odigrana, let avionom do Turske će biti samo posljednja stepenica.

“Ne bih rekao da je minus što nismo prošli, nagradili smo cure za dobro prošlu sezonu. Mislim da osim Celja u prvom kolu smo ostalo odigrali korektno. Kraljevo jednom dobili, odigrali dobru utakmicu protiv Partizana, dosta je to kilometara za tu mladu ekipu, ali sve to dolazi na naplatu u pozitivnom smislu. Već utakmica u Požegi je to potvrdila, gdje jest kvaliteta protivnika slabija, i tu nam to iskustvo igranja u regionalnoj ligi pomaže. Imamo još to gostovanje u Tursku, koje će nam biti još jedno veliko iskustvo,” prokomentirao je trener Raguse, Zdravko Kitin ovogodišnje igranje u WABA ligi.

Na drugoj strani, pomoćnik seniorske reprezentacije, trener Vladimir Englman već uobičajeno tijekom zimske pauze traži mjesto i dvoranu za odrađivanje prvih treninga u Novoj godini, s obzirom da je dvorana u Požegi u tom periodu zauzeta.

Iskoristile su ti gošće u drugoj četvrtini, nakon izjednačenih prvih deset minuta, Ragusa na poluvrijeme odlazi s prednošću od +16. U drugom dijelu, mijenjaju pristup domaće košarkašice, dolaze u jednom trenutku i na osam poena, no nedostatak fizičke spreme, promašeni ziceri koštale ih je da bi ozbiljnije zaprijetile i eventualno utakmicu uspjele dovesti u egal završnicu.

Vladimir Englman, trener Požege: “Da smo bili u pravom izdanju, mogli bi utakmici dovesti u najmanju ruku u egal. Tako je bilo i u prvom dijelu u Dubrovniku, dobro smo otvorili prvu četvrtinu. No, kako Martina Lovrić i Kristina Soldo vuku te svoje kronične ozljede Ahilove tetive, odnosno koljena, kako one padnu, padne nam cijela igra. Fizički smo nepripremljeni za ovaj nivo natjecanja, u trenutku kada se otvorilo Kalajžić, Zovko pogodila otvorene šuteve, razlika je bila nedostižna. Približili smo se u drugom dijelu, ali promašili smo tu nekoliko zicera, i utakmica se prelomila na njihovu stranu. Manjak rotacije, koštao je nas i prošlo kolo u Splitu, kao i sada protiv Raguse.”

Požegi sada slijedi kraća pauza, utakmice s Trešnjevkom u prvenstvu i Medveščakom u kupu neće biti pod povećalom, cilj će svakako biti pripremiti ekipu za posljednjih 5-6 kola, podići fizičku pripremljenost, te odraditi što kvalitetnije zadnji dio prvenstva, u kojem je Požega igrama u prvom dijelu već osigurala praktički opstanak u ligi.