Realu Superkup, Tomić solidan, Draper bez igre

U Španjolskoj prvi ovogodišnji trofej odlazi u Madrid. U španjolskom Superkupu koji se ove godine odvijao u Zaragozi, košarkaški Reala slavili su protiv aktualnih državnih prvaka, Barcelone. Konačni rezultat susreta bio je 84:95.

Madriđani su na krilima Rudyja Fernandeza i Sergia Llulla poveli 11:7, dok je jedini koji je na drugoj strani uspijevao zadržavati priključak bio naš Ante Tomić ubacivši 5 od 7 poena svoje momčadi. Do kraja prve četvrtine raspucali su se igrači Reala, točnije Nikola Mirotić i Jaycee Carroll odvevši svoju momčadi do prednosti od sedam poena nakon prvih deset minuta.

Dvije minute prije kraja poluvremena prednost košarkaša iz Madrida iznosila je jedanaest poena, međutim Joe Ingles serijom od sedam uzastopnih poena predvodi svoju momčad u dvominutnom povratku u kojem je Barcelona nizom 12:2 smanjila rezultat na svega poen zaostatka.

Početkom treće četvrtine hrvatski reprezentativac Ante Tomić je zbog treće osobne napustio parket, a zamijenio ga je nekadašnji NBA igrač Nathan Jawai. U tom razdoblju su Llull i Fernandez ponovno povukli svoju momčad te prije početka posljednje četvrtine donijeli Realu prednost od 9 poena.

Barcelona je lošom trećom četvrtinu, pogotovo u napadačkom segmentu gdje je bilo previše individualnih akcija, ponovno potrošila previše energije te vidljivo pala u oba smjera. Vratio se Ante u četvrtoj četvrtini, zabivši tada i svoj posljednji koš na utakmici (7 poena), i zadržao Barcelonu ispod dvoznamenkastog zaostatka. No, Carroll, Mirotić i Fernandez rade niz 13-2, odnosno postavljaju najveću prednost na utakmici, golemih 19 poena.

Do kraja susreta uspjeli su Katalonci umanjiti zaostatak i postaviti konačnih 95:84. Najbolji igrač utakmice bio je Rudy Fernandez ubacivši 22 poena i pritom uhvativši i 5 lopti. Carroll je dodao 17 poena, Llull je postigao 14, dok je Mirotić zabio 11. Dodajmo kako naturalizirani Hrvat, Dontaye Draper nije ulazio u igru. Kod Barcelone je najbolji bio Nathan Jawai s 20 poena, Joe Ingles je upisao 16 poena, 5 skokova i 4 asistencije, Lorbek je zabio 14, dok je Tomić upisao 7 poena (3/3 iz igre) te uz to uhvatio i 4 lopte. Mario Hezonja nije bio među 12 odabranih, čime se potvrđuje odluka vodstva ekipe da narednu sezonu provede u “B” momčadi Barcelone.

Real Madrid – Barcelona 95:84 (30:23, 44:43, 65:56)

Real Madrid: Fernandez 22, Carroll 17, Llull 14, Mirotić 11, Reyes 9, Rodriguez 8, Suarez 5, Slaughter 5, Pocius 2, Begić 2.

Barcelona: Jawai 20, Ingles 16, Lorbek 14, Rabaseda 11, Tomić 7, Mickeal 5, Sada 5, Huertas 3, Wallace 3.

Španjolsko prvenstvo počinje idućeg vikenda. Real u prvom kolu dočekuje Jasmina Repešu i njegovu Unicaju, a Barcelona Valladolid.

Za kraj možemo dodati i kako je Real danas doveo novog igrača u svoje redove, riječ je o 206 centimetara visokom brazilskom centru Rafaelu Hettsheimeru, koji je prošle sezone za Zaragozu prosječno postizao 13,3 poena i 6,4 skoka po utakmici.