Shved predvodio Khimki do pobjede u Madridu, Dončića sputala viroza

Khimki je u sklopu petog kola košarkaške Eurolige u Madridu ostvario veliku pobjedu protiv domaćina Reala 86:80 i tako skočio na treće mjesto euroligaške ljestvice.

Dosad neporaženi Madriđani dočekali su ruski sastav koji je prije ove utakmice ubilježio tek jedan poraz, onaj u Pireju protiv Olympiacosa, a sve oči uoči početka susreta bile su uprte u dvije najveće zvijezde momčadi – Luku Dončića kod domaćina te Alekseya Shveda u gostujućim redovima. Na razočarenje domaćih navijača, pobjedu je na kraju odnio mnogo iskusniji bek šuter iz Rusije.

Utakmica je krenula u izjednačenom ritmu, prvu četvrtinu dobio je ruski sastav 25:23, a do poluvremena su gosti povećali svoju prednost na šest koševa razlike.

Početkom treće četvrtine Real je uhvatio ritam serijom 9:2 i poveo 69:68, no trener gostiju Bartzokas tada mudro zove minutu predaha nakon koje njegova momčad uzvraća serijom 9:2 i ponovno preuzima konce utakmice u svoje ruke.

Khimki je krajem posljednje četvrtine usporio u napadu, no nije ispuštao svoju prednost do kraja utakmice. Carroll je minutu prije kraja pogodio tricu i doveo Real na samo dva koša zaostatka, a nakon dva uzastopna promašaja Shveda domaćin je imao priliku u potpunosti se vratiti u utakmicu, no Dončić je 15 sekundi prije kraja promašio šut za tri poena. Madriđani tada rade prekršaj, a Anderson s dva pogođena slobodna bacanja zaključuje utakmicu u korist svoje momčadi.

Iako je bio daleko ispod svoje razine, slovenski wunderkid Dončić ipak je zabio najviše koševa (12) za svoju momčad, iako je u drugom poluvremenu ostao bez ubačaja. Uz to je upisao sedam skokova i tri asistencije. Treba ipak spomenuti kako je Dončić ovu utakmicu odigrao pod utjecajem viroze, što se jasno moglo vidjeti po nekim njegovim reakcijama, posebice u drugom dijelu utakmice kad je ostao bez snage. Po deset koševa u redovima domaćina dodali su i Fabien Causeur, Gustavo Ayon te Jeffrey Taylor.

Očekivano, kod gostiju se najviše istaknuo Alexey Shved s 20 koševa i pet asistencija, a veliku pomoć imao je i u Jamesu Andersonu koji je dodao 16 koševa.

Real i Khimki sada drže drugo i treće mjesto euroligaške ljestvice, a na vrhu je usamljen ostao Olympiacos, koji će svoj susret 5. kola odigrati sutra na gostovanju kod Barcelone.