Sjajni Kaštelani do pobjede nad Hermesom u Draženovom domu

Ekstremno važna utakmica igrala se u Zagrebu između Hermes Analitice i Ribole Kaštela. Zagrepčani su ušli u utakmicu s pet poraza u nizu te su im očajno trebali bodove za mirniji nastavak prvenstva, dok su Kaštelani u lovu upravo na Hermes i sinjski Alkar kako bi ostali u elitnom društvu hrvatske košarke.

HT Premijer liga, 19. kolo, 17. ožujka

Hermes Analitica-Ribola Kaštela 73:83 (21:18, 16:25, 17:23, 19:17)

Svoboda 21, Perić 15 (6sk), Garafolić 11, Španja 8, Kordić 8, Rajić 7, Turić 3 ; Mandić 27, Šipić 16 (14sk), Kljajić 13 (10as), Rašetina 13, Došen 10 (6as), Đugum 4

Domaćini bolje ulaze utakmicu potpuno nošeni Ivanom Svobodom koji postiže 13 poena u prvih deset minuta igre. Gosti su bili sjajno šuterski raspoloženi te upotpunosti držali korak za domaćom ekipom, a već početkom druge dionice igre prelaze u vodstvo na što Zvonimir Mravak odgovara minutom odmora. Sjajni Dino Šipić i Ivan Rašetina predvode goste do vodstva na velikom odmoru.

Na otvaranju drugog poluvremena potpuni šou centra Ribole Ace Mandića koji ubacuje deset poena u nizu te održava prednost svoje ekipe, a Matej Kljajić svojom trećom tricom odvodi goste na devet poena prednosti. Treću tricu ubacuje i Mandić za najvećih plus 14 dotad (47:61). Pokušava domaćine vratit odlični Bruno Perić s devet poena u trećoj dionici igre, no s mirnih plus 12 ulaze Kaštelani u posljednjih deset minuta.

Dominantno gosti ulaze u posljednji period igre te imaju čak 20 poena prednosti nakon dvije minute igre. Sljedeće tri minute domaćini na krilima Filipa Kordića rade seriju 10-0 te prepolovljavaju prednost Kaštelana. Nakon bacanja Ante Đuguma više od dvije minute nema koša te dvije minute prije kraja Hermes zove minutu odmora kako bi pokušali stići veliki zaostatak od 12 poena (67:79). Hrvoje Garafolić smanjuje na devet poena minusa te 51 sekundu do kraja Luka Žitko zove minutu odmora kako bi njegova momčad mirno privela ovu vrlo važnu utakmicu svome kraju. Mirno su bacanjima bekovi Došen i Kljajić zaključili ovaj susret te je rezultat iznosi konačnih 73:83. Drugom pobjedu u nizu Kaštelani su stigli na dvije pobjede od Hermesa i Alkara sedam utakmica prije kraja.

Kod domaćina trebamo istaknuti trojac Svoboda-Perić-Garafolić koji su nosili svoju momčad, no ipak nedovoljno za prekid negativnog niza. Veliku je utakmicu odigrao Aco Mandić s gotovo nestvarnih 84% šuta (7/8 za dva, 4/5 za tri) što je za visokog igrača fenomenalan uspjeh. Sjajan je bio i drugi igrač pod obručem Dino Šipić s double-double učinkom, odličan je bio Rašetina, a fenomenalan posao je odradio bekovski par Kljajić-Došen s kombinirana 23 poena i što je važnije čak 16 asistencija! Sjajna utakmica koja je pokazala kako hrvatska košarka može biti izuzetno zanimljiva i u ogledima momčadi iz donjeg doma tablice.