Sjajni nastupi naših igrača

Kao i obično niti sinoć nismo ostali zakinuti na NBA događanjima. Odigrano je 9 utakmica gdje smo mogli vidjeti odlične individualne utakmice (triple-double Cousinsa i Griffina, čak 8 igrača zabilo je 30 ili više poena),ali bez nekih prevelikih iznenađenja. Od tih 9 utakmica obići ćemo njih 3 i vidjeti nastupe mladog dvojca Šarić-Bender, a za kraj nam ostaje sjajna utakmica u New Orleansu, gdje je pitanje pobjednika riješeno tek nakon produžetaka.

Memphis Grizzlies – Philadelphia 76ers  105:101 (19:30;30:25;25:28;31:18)

(T.Evans 18k 4sk 8as, M.Gasol 19k 6sk, M.Chalmers 17k 3sk 3uk; D.Šarić 22k 10sk, J.Embiid 15k 14sk, T.Luwawu-Cabarrot 20k)

Malo iznenađenje priredili su, pred svojim navijačima ako ih još imaju, Memphis Grizzlies (17-29) pobjedom nad 76ersima (22-21) koji se grčevito bore za doigravanje. Domaćini su, nakon odličnog ulaska u sezonu, povukli par čudnih poteza poput uručivanja otkaza Davidu Fizdaleu i našli su se na dnu Zapadne konferencije. Puno toga su uložili u oporavak određenih igrača načetih ozljedama, ali to jednostavno nije dalo željene rezultate. Trenutno čekaju draft kako bi izabrali igrača oko kojeg će graditi relevantnu franšizu u budućnosti. Sixersi s druge strane imaju tu mladu jezgru koja sad treba pokazivati rezultate. Prošle 3 utakmice upisali su impresivne pobjede nad 1. i 2. momčadi konferencije Bostonom i Torontom i izravnim konkurentima za 8. mjesto Milwaukee Bucksima. U Memphis su došli pobjediti što se moglo vidjeti i u startu utakmice gdje ubojitom prvom četvrtinom odlaze na dvoznamenkastu prednost. Timothe Luwawu-Cabarrot iskoristio je minute u startnoj petorci (ušao umjesto ozlijeđenog Redicka) i zabio 3 trice u prvoj dionici. Klupa domaćih smanjuje zaostatak, a probudio se i veteran Marc Gasol zabivši par svojih karakterističnih koševa igrom leđima prema košu. Marc i novopridošli  Tyreke Evans stvorili su dobru kemiju u pick igri što je gostima bilo teško za braniti. Krajem 1. poluvremena prednost se skoro istopila i 76erse u igri drži jedino Joel Embiid poenima u postu ili igrom licem 1 na 1. Priključuju mu se Šarić s tricom pa dvicom i Luwawu-Cabarrot s tricom i 2 bacanja i na poluvrijeme se odlazi s prednošću Philadelphije 49:55. U 3. četvrtini prednost gostiju raste i do 13 poena prednosti u jednom trenutku. Dario je ovdje odigrao odličnu šutersku dionicu s par trica i dobrom igrom u obrani. Tako su Sixersi napravili razliku bez svog najboljeg igrača Embiida, koji se vratio početkom 4. četvrtine. A onda na scenu stupaju Grizliji serijom trica Henryja i Gasola i Evans svojom igrom 1 na 5. Završnicu je obilježila šlampavost gostujućih igrača koji nisu mogli izraditi poštenu poziciju za šut. Memphis, koji ima par iskusnih igrača, je bez problema priveo utakmicu kraju. Dario Šarić ponovno je bio sjajan i nastavlja nizati utakmice s dvoznamenkastim brojem poena (trenutno je na 22 utakmice zaredom). Za 35 minuta provedenih na parketu ostvario je double-double uz 22 poena, šut 7/11 (5/5 za 1, 4/7 za 2 i 3/4 za 3), 10 skokova , 2 asistencije, 1 blokadu, 4 izgubljene lopte, valorizacija +6. Igrači Philadelphije vraćaju se kući u idućoj utakmici, gdje će odmjeriti snage s Chicago Bullsima. Grizliji pak, ostaju doma dočekati Spurse.

Milwaukee Bucks – Phoenix Suns  109:105  (30:26;23:27;23:26;33:26)

(K.Middleton 35k 6sk 3as, M.Brogdon 32k 4sk 3uk, E.Bledsoe 19k 7as; T.Warren 23k 3sk 2uk 2bl, G.Monroe 19k 7sk 4as, D. Bender 7k 3sk)

Nakon serije ne baš dobrih rezultata i nekonstantnosti s obzirom na roster, uprava Milwaukee Bucksa (24-22) odlučila je uručiti otkaz treneru Jasonu Kiddu nakon što su ga 2014. silno željeli i doveli iz Brooklyn Netsa. Privremeni trener Joe Prunty vodio je momčad protiv Sunsa (17-30). Možda je baš otpuštanje Kidda bilo razlog pozitivnom šoku Bucksa i pobjedom nad momčadi iz Arizone. Bez Giannisa ovaj je put povukao Khris Middleton, te nakon triple double učinka prošlu utakmicu, ovdje je zatrpao koš Sunsa s 35 poena. U tome mu je pomogao Malcom Brogdon, povratnik u momčad nakon blage ozlijede (32 poena,odličan šut za beka, 11-14 iz igre). Njih dvojica kombinirano su zabili 67 koševa, a cijela prva petorka ukupno 100 poena. Sunsi nisu uspjeli ozbiljno zaprijetiti, ponajprije zbog loše šuterske večeri Devina Bookera (14 poena, šut 2-14). Pokušali su gosti gurati igru u post gdje su Bucksi dosta tanji no to im nije uspjelo.Napetu završnicu upropastio je upravo Middleton. Phoenix Sunsi stigli su rezultat tako što je Booker igrao playmakera, okružen šuterima i Gregom Monroeom na centru. Troy Daniels povezuje par trica i ulazimo u egal završnicu. Middleton rješava pitanje pobjednika s 2 clutch šuta preko nižeg Canaana. Domaćin su jednostavno talentiraniji i moraju pobijediti u ovakvim utakmicama ako si žele produžiti sezonu. Zanimljiv je podatak o broju asistencija koji ide na ruku Sunsa. Naime, gosti su imali 11 asistencija više (31. naspram samo 20. Milwaukeeja) što dovoljno govori o tome koliko su domaćini individualno bolji. Naš Dragan Bender ponovno je bio starter na četvorci te se nadamo da će se ustaliti na toj poziciji. Za 28 minuta pružio je solidnu all-around partiju s 7 poena (šut 3/4, 2/3 za 2 i 1/1 za 3) uz 3 skoka, 2 asistencije, 2 izgubljene lopte, valorizacija -10. Iduću utakmicu veselimo se duelu s Bojanom Bogdanovićem, na gostovanju Sunsa u  Indianapolisu, dok će Bucksi ugostiti Brooklyn Netse.

New Orleans Pelicans – Chicago Bulls 132:128 (25:21;29:27;27:33;33:33;18:14)

(D.Cousins 44k 24sk 10as 4uk, A.Davis 34k 9sk 5as, E.Moore 15k 5sk 3as 4uk, J.Holiday 12k 4sk 6as; J.Grant 22k 5sk 13as 6izg, R.Lopez 22k 4sk 3as, Z.LaVine 19k 5sk, L.Markkanen 14k 17sk 2bl)

Sudar ove 2 ekipe značio je samo jednu stvar, a to je da se obrane neće igrati. Pelicansi od tradea za DeMarcusa Cousinsa i uparivanja njega i Anthonyja Davisa, bacaju sve karte u napadu trudeći se zabiti koš više. Trenutno su na pretposljednjem mjestu u ligi po broju primljenih koševa (samo su Sunsi lošiji od njih), a niti Chicago ne briljira u tom segmentu. Mlada ekipa Freda Hoiberga postala je neugodan protivnik koji puno trči, skače i igra modernu košarku. Vratio im se i Zach LaVine nakon skoro godinu dana pauze od ozlijede koljena i pruža dobre igre zasad. Početak utakmice otišao je na stranu domaćina koje predvodi “Boogie” Cousins (čovjek je odigrao čak 52 minute ovu utakmicu!) poenima ali i asistencijama šuterima u korner ili Davisu u kontri. Ulaskom u drugu četvrtinu Davis odlazi na klupu no prednost ne jenjava. Bullsi se bude u drugom poluvremenu i preuzimaju vodstvo na krilima LaVinea i Robina Lopeza. Do kraja regularnog dijela igralo se koš za koš sve do kraja 4. četvrtine kada Chicago odlazi na 9 poena prednosti. Međutim, za uzbudljivu završnicu pobrinuo se Anthony Davis s 2 vezana koša i Jrue Holiday tricom za izjednačenje 110:110 i asistencijom Davisu za 112:110, 20 sekundi prije kraja. Na drugoj strani rookie Markkanen zabija ulaz uz kontakt i poravnava rezultat. Drami ovdje nije kraj jer potom gosti fauliraju Davisa pri rolanju iz picka i on stavlja 2 slobodna za 2 razlike. Nakon toga Bullsi imaju 3.2 sekunde do kraja, Justin Holiday (Jrueov stariji brat) dolazi do lopte i šutira tricu koju promašuje, ali u to se oglašavaju suci i sviraju 3 bacanja. Holiday zabija prva 2 i utakmica odlazi u produžetke. 1. produžetak protekao je igrom koš za koš (uglavnom Holiday protiv Markkanena) te se još uvijek nije moglo riješiti pitanje pobjednika. 2. produžetak ponudio je bolju igru Pelicansa, koji nisu mogli računati na Davisa zbog 6 osobnih grešaka. Markkanen je ponovno bio u središtu pažnje šutom koji bi vratio Chicago na pola koša razlike, međutim promašio je i domaći su se ponovno provukli do pobjede preko produžetaka. Luda utakmica koju ćemo zasigurno pamtiti unazad još koji tjedan. Fantastičnu utakmicu odigrao je duo Davis-Cousins te uz Holidayja, čine vrlo opasni trio na Zapadu koji je pokazao da neće nikome biti lak zadatak u doigravanju. S druge strane gosti iz države Illinois nastavljaju s polovičnim učinkom pobjeda i poraza. Sjajnu je utakmicu odigrao Jerian Grant, koji mijenja ozlijeđenog Krisa Dunna, uz double-double učinak i samo jedan promašeni šut iz igre (7/8). Čak 24 izgubljene lopte (Grant 6, Lopez 5) koštale su Bullse pobjede i bolje igre u produžecima. Iduću utakmicu igraju protiv Philadelphije u gostima, dok će Pelicansi ugostiti Hornetse.

Rezultati ostalih utakmica:

Charlotte Hornets – Sacramento Kings  112:107 (35:33;32:22;25:20;20:32)

(K.Walker 26k 6sk 9as, D.Howard 14k 16sk 6bl, J.Lamb 18k 5sk; S.Labissiere 23k 4sk, B.Hield 18k 5sk, D.Fox 16k 3sk 7as)

Atlanta Hawks – Utah Jazz  104:90 (19:20;23:21;32:22;30:27)

(D.Schroeder 20k, T.Prince 17k 3as 3uk; A.Burks 17k, D.Mitchell 13k 6sk)

Houston Rockets – Miami Heat  99:90 (25:33;21:17;25:18;28:22)

(J.Harden 28k 5as, C.Paul 16k 6sk 6as, C.Capela 14k 8sk; H.Whiteside 22k 13sk 7izg, W.Ellington 13k 5sk, J.Johnson 10k 3sk 4as)

Dallas Mavericks – Washington Wizards  98:75 (22:22;31:15;18:17;27:21)

(H.Barnes 20k 10sk, D.Smith Jr. 17k 3sk 6as; B.Beal 18k 3sk 3as, J.Wall 11k 3sk 5as)

Denver Nuggets – Portland Trail Blazers  104:101 (20:19;25:30;31:29;28:23)

(J.Murray 38k 5sk 6as, N.Jokić 16k 12sk 5as; D.Lillard 25k 8as, J.Nurkić 19k 12sk 3bl)

Los Angeles Clippers – Minnesota Timberwolves  118:126 (26:30;31:31;33:31;28:34)

(B.Griffin 32k 12sk 12as, M.Harrell 23k 6sk, M.Teodosić 15k 3sk 6as, L.Williams 20k 3sk 7as; A.Wiggins 40k 6sk, J.Teague 30k 3sk 6as, N.Bjelica 18k 9sk 4as, K.Towns 11k 17sk)