Skupina A – Njemačka i Rusija preko Meksika traže prolazak u polufinale!

Danas počinje kvalifikacijski turnir za Olimpijske igre u Tokiju.

Jučer smo predstavili skupinu B u kojoj se nalazi Hrvatska, a danas se okrećemo skupini A u kojoj se nalaze Meksiko, Rusija i Njemačka.

 

Raspored 

29.06. – Njemačka vs. Meksiko (16,30h)

30.06. – Meksiko vs. Rusija (16,30h)

01.07. – Rusija vs. Njemačka (16,30h)


Meksiko

FIBA Ranking: 24.

Šanse za plasman na Olimpijske igre: 1.2%

Nastupi na Olimpijskim igrama: 5

Najbolji plasman na Olimpijskim igrama: 3. mjesto (1936)

Meksikanci u Split dolaze kao autsajderi u skupini A.

Momčad izbornika Omara Quintera u pripremnom je razdoblju odigrala šest pripremnih utakmica, a pobjedu su ostvarili tek protiv drugog autsajdera ovog turnira, Tunisa.

Meksikanci na turnir dolaze bez svoje NBA zvijezde i (po)najboljeg igrača Juana Toscana-Andersona koji je odustao zbog nastupa u još nerazjašnjenim okolnostima. Spominje se da je meksički košarkaški savez odbio plaćanje osiguranja protiv ozlijeda, leta u business klasi te privatnog smještaja za svoju najveću zvijezdu…

U izostanku JTA-a, Meksiko se mora okrenuti svojoj drugoj najvećoj zvijezdi, 36-godišnjem Gustavu Ayonu. Njegova karijera je u laganom padu, nakon 3 godine u NBA ligi te 5 godina u Real Madridu, prošle godine pojačao je redove ruskog Zenita da bi se ove sezone vratio u Meksiko, točnije u Astros de Jalisco. Ayon (207 cm) svoju igru bazira na niskom postu gdje završava više od trećine svojih akcija, a šut sa distance i poludistance su ne postoje u njegovom napadačkom arsenalu.

Najbolji strijelac Meksika u prijateljskim utakmicama bio je 35-godišnji Orlando Homer Mendez, član meksičkog Minerios de Zacatecasa. U 5 utakmica ubacivao je 16.5 poena uz 3.8 asistencija, a najopasniji je kao ballhandler u igri dva na dva nakon koje će sa najčešće odlučiti na šut – rijetko se odlučuje na završnicu oko obruča.

Francisco Cruz (fiba.basketball)

Najveću minutažu u pripremama (30:32) dobivao je još jedan veteran, 35-godišnji Paul Stoll, član izraelskog Kapoeal iz Tel Aviva. Radi se o gotovo identičnom tipu igrača kao gore navedeni Mendez – igra sa loptom, šutiranje s distance i izbjegavanje reketa.

Posljedne ime vrijedno spomena je Francisco Cruz, najbolji strijelac turske lige (19.6 poena). U pripremama je odigrao tek jednu, malo slabiju, utakmicu (8 poena, šut 3/15), no činjenica da je u cijeloj sezoni tricu šutirao 44% (uz 8 pokušaja) po utakmici govori da se radi o opasnom igraču na kojeg će obrane morati obratiti pozornost.

Šut Meksika u pripremnim utakmicama

Gledajući shotchart Meksikanaca možemo vidjeti da se radi o ekipi koja voli šutirati sa krilnih pozicija i to radi dosta uspješno. Igra oko koša i prodori nisu akcije na koje se često odlučuju, a kada se i odluče, nisu efikasni. U obrani imaju velikih problema sa zaobilaženjem blokova pri uručenju i pick igri i to se ističe kao najveća mana u njihovoj igri.

Kladionice nisu naklonjene Meksiku – daju im tek 1.2% šanse za odlazak u Tokio. Potencijalni ulazak u polufinale već bi se mogao smatrati velikim uspjehom, ali za očekivati je da će, poput Tunisa u skupini B, imati sporednu ulogu na ovom turniru.


Rusija

FIBA Ranking: 9.

Šanse za plasman na Olimpijske igre: 11.1%

Nastupi na Olimpijskim igrama: 3

Najbolji plasman na Olimpijskim igrama: 3. mjesto (2012)

Rusija u Split dolazi nakon šest pripremnih utakmica koje su samo potvrdile da se radi o ekipi sa velikim amplitudama u igri.

Redom, pripreme su započeli sa dvije uvjerljive pobjede nad Tunisom (+27) i Poljskom (+15) da bi potom uslijedio poraz od Turske (-18) koju su slijedeći dan uvjerljivo (+13) pobijedili. Za kraj priprema upisali su još dva dvoznamenkasta poraza od Litve (-17) i Dominikanske Republike (-10).

Momčad Sergeya Bazarevicha nema istaknutu zvijezdu, to jest, ako ima nije se istaknula u pripremama. Najbolji strijelac Rusije u tom periodu bio je Timofey Mozgov (11.3 poena za 18 minuta), a dvoznamenkaste učinke zabilježili su i Andrey Vorontsevich (10.4) i Mikhail Kulagin (10.2).

Mozgov je igrač kojeg ne treba posebno predstavljati. Osam godina proveo je u NBA ligi, a 2016. je osvojio prsten prvaka sa Clevelandom. 2019. se vratio u Khimki gdje je odmah po dolasku zaradio ozljedu koja ga je na dvije godine udaljila s parketa. Košarci se vratio krajem ove sezone, odigrao je 4 utakmice regularnog dijela sezone te dvije utakmice doigravanja u kojima je bio na prosjeku od 8.3 poena i 4.2 skoka. Dobri nastupi u pripremama pokazuju da se polako vraća u staru formu i očekuje se da će biti centralna točka ruskih napada kroz pick igru te igru na niskom postu.

Andrey Vorontsevich (fiba.basketball)

Iza Andreya Vorontsevicha je najbolja klupska sezona u karijeri. U 33. godini života prvi je puta u karijeri postizao dvoznamenkasti broj poena (11.9) uz 6.1 skok u dresu Nizhnya iz Novogoroda. Vorontsevich sa svojih 207 centimetara ima sposobnost otvaranja reketa – vrlo je precizan iza linije za 3 poena (u pripremama 44%), a do kvalitetnih šutova dolazi kroz pick’n’pop, najčešće u suradnji sa Ivanom Strebkovim.

Upravo će Strebkov i Kulagin bili glavne ruske uzdanice na bekovskim pozicijama. Obojica su dobri ballhandleri u igri dva na dva uz razliku da će se Strebkov u tim situacijama odlučiti na šut, dok kod Kulagina postoji opasnost završavanja oko obruča.

Šut Rusije u pripremnim utakmicama

Ruski shotchart je poprilično jasan – odlični su iza linije za tri poena. U pripremama su bili na 39% realizacije dalekometnih pokušaja, a najbolju utakmicu odigrali su u pobjedi protiv Turske kada su pogodili 15 od 28 pokušaja (54%). Uz dobar šut, Rusija se često odlučuje na post i pick igru, pogotovo dok je na terenu Mozgov.

Kao što smo naveli, glavna zvijezda ove ekipe je Mozgov koji se na parket vratio nakon dvije godine izbivanja zbog ozlijede. Upravo je to razlog zašto su kladionice Rusiju smjestile na 4. mjesto favorita za Tokio – iza njih su samo Meksiko i Tunis.

A 2012. su osvojili olimpijsku broncu…


Njemačka

FIBA Ranking: 17.

Šanse za plasman na Olimpijske igre: 25.0%

Nastupi na Olimpijskim igrama: 5

Najbolji plasman na Olimpijskim igrama: 7. mjesto (1992)

Njemačka u Split dolazi u ulozi drugog favorita turnira.

Izbornik Henrik Rodl na raspolaganju neće imati najboljeg njemačkog igrača Dennisa Schrödera. Unatoč tome, Njemačka ima dva igrača sa američkom adresom, Isaaca Bongu (Wizards) i Mortiza Wagnera (Magic).

Nijemci su u pripremnom razdoblju odigrali dvije pripremne utakmice i u obje su upisali uvjerljive pobjede, +27 protiv Tunisa te +12 protiv Italije. Posebno impresivan protiv Italije bio je Voigtmann sa 11 poena, 9 skokova i 7 asistencija.

Iza 211 centimetara visokog centra moskovskog CSKA je dobra sezona u Euroligi (9 poena, 5.3 skokova). Radi se o napadački polivalentnom igraču, na postu se snalazi jednako dobro kao i iza linije za tri poena (43% ove sezone).

Drugi dio para pod koševima čini Danilo Barthel koji je član turskog euroligaša Fenerbahçea. 207 centimetara visoki Barthel pokriva poziciju četvorke, a gotovo jednak broj akcija završava na postu (23.5%) i vanjskim šutom (20.7%).

Henrik Rodl (fiba.basketball)

Najbolji strijelac Njemačke u pripremnim utakmicama bio je Joshiko Jorg Saibou (20 poena u prosjeku). Razigravač francuskog Reimsa do poena najčešće dolazi kao ballhandler u igri dva na dva, a posjeduje i jako dobar vanjski šut (44% ove sezone). Playmakerske sposobnosti mu nisu toliko izražene, 2.9 asistencija ove sezone popratio je sa 2.6 izgubljenih lopti po utakmici i to bi moglo predstavljati problem u igri sa visokim igračima gdje je i koncentrirana kvaliteta njemačke reprezentacije,

Šut Njemačke u pripremnim utakmicama

Kao što smo jučer spomenuli za reprezentaciju Brazila, dvije pripremne utakmice nedovoljan su uzorak da se pobliže upoznaju navike Njemačke. Vrlo visoki stupanj realizacija sa krilnih pozicija i reketa djeluje dobro na prvi pogled, ali taj učinak je došao iz utakmice sa Tunisom. Za odlazak na Olimpijske igre Njemačka mora igrati sa puno ozbiljnijim reprezentacijama protiv kojih bi moglo doći do promjene u selekciji šuta i samom postotku realizacije. Nastup protiv Italije može biti indikativan o planu Njemačke protiv jačih reprezentacija – u toj utakmici su se puno češće odlučivali na prodore i post igru u odnosu na utakmicu sa Tunisom kada su akcije završavali iz tranzicije i vanjskim šutom.

Njemačka i bez Schrödera ima jako kvalitetnu ekipu i s razlogom ih kladionice stavljaju kao drugog favorita turnira. Put do Tokia započeti će danas u 16:30 kada ih očekuje susret s Meksikom.

 

Related Articles