Skupina A: Finska šokirala Francusku, Slovenci i Grci očekivano

Eurobasket je službeno otvoren na sjeveru Europe, u finskom Helsinkiju gdje su snage prvi odmjerili Slovenci i Poljaci, a potom Islanđani i Grci. Danas još u skupini A igraju Francuska i Finska.

Skupina A, Helsinki, 1. kolo, 31. kolovoza:

Slovenija – Poljska 90 : 81 (24:22, 29:24, 21:12, 16:23)
(statistika)

Slovenci su na krilima Gorana Dragića dobili prvu utakmicu na prvenstvu. Vidjelo se u početku susreta da će to biti utakmica slovenskog kapetana. Krenuo je u susret iznimno agresivno, poentirao uz prekršaj, držao svoju momčad iznimno visoku u obrani. Slovenci su praktički cijeli susret držali pritisak po cijelom terenu. Rezultiralo je to nizom laganih poena, pa i dvoznamenkastom prednošću, no Poljaci su ponajviše napadačkim skokom držali priključak te deset sekundi prije kraja poluvremena došli na svega tri poena zaostatka. Ali kažnjavaju sami sebe, nepotrebnom nesportskom koju prvo Dončić pretvara u dva uspješna slobodna bacanja, a potom i Dragić za 53:46 nakon prvog dijela.

U drugom dijelu Slovenci su krenuli slično kao u prvom dijelu, agresivno i brzo. Pretrčali su Poljake koji su već sredinom treće četvrtine zaostajali dvadeset poena razlike. Naši sjeverni susjedi mogli su dosta mirno privesti utakmicu kraju, ali su Poljaci u posljednjim minutama smanjili na jednoznamenkastu razliku. Ipak, Sloveija je na kraju zasluženo slavila rezultatom 90:81. Prednjačio je spomenuti Dragić s 30 poena, 2 skoka, 4 asistencije i 3 ukradene lopte. Luka Dončić nije dobro šuterski otvorio utakmicu (1/8 iz igre), no pružio je vrlo dobru all-around partiju s 11 koševa, 8 skokova i 6 asistencija. Kod Poljaka je najbolji bio Mateusz Ponitka s 22 ubačaja i 13 skokova.

Poljska za dva dana ima popravni ispit protiv Islanda, ujedno i ispit koji ih može zadržati u utrci za četvrto mjesto, dok Slovenci 2. rujna u 19 sati igraju protiv domaćina – Finske.

Island – Grčka 61 : 90 (10:26, 23:11, 12:24, 16:29)

Utakmica je krenula dosta usporeno, uz početno odmjeravanje snaga. No, sredinom četvrtine Grčka je odlučila pokazati zašto ima ulogu favorita u ovoj utakmici. Imali su vodstvo 13:8, a u posljednje tri minute dionice rade seriju 13:2 i na predah odlaze s velikih 26:10. Tada su se Printezis i društvo malo previše opustili, a Islanđani su to znali kazniti. U drugoj četvrtini Island je bio taj koji je kontrolirao igru, velikom brzinom smanjivali su zaostatak, a nakon prvih 20 minuta igre primakli su se na samo četiri koša minusa (37:33).

Na startu drugog poluvremena, Grci su se pobrinuli da ne dođe do, za njih neugodnog iznenađenja na samom početku natjecanja. Papanikolau i Calathes kreirali su seriju 9:0 u prve tri minute nastavka i Grčka je pobjegla na 46:33. Potom su i Islanđani ubacili nekoliko lopti kroz obruč, ali nedovoljno za smanjenje zaostatka, pa su nakon 30 minuta imali 16 koševa manjka (45:61). Dobra igra grčkih košarkaša nastavila se i u posljednjoj četvrtini, pa su u 32. minuti susreta prešli granicu od 20 poena prednosti – 46:67. Utakmica je u tom trenutku, ako ne i ranije, bila riješena, samo je bilo pitanje kolika će biti konačna razlika. Susret je završen rezultatom 61:90.

Grčku su do pobjede vodili Nikos Pappas s 20 i Georgios Printezis sa 17 poena, dok je kod Islanda jedini dvoznamenkasti bio Haukur Palsson s 21 košem.

Francuska – Finska 84 : 86 (15:23, 18:9, 20:17, 19:23, 12:14)

Iako bi košarkaški laici rekli da će ovo biti jednosmjerna utakmica, po tko zna koji put pokazalo se da Finska igra itekako ozbiljnu košarku. Šokirali su Francuze i došli do pobjede na otvaranju u punoj dvorani u Helsinkiju.

Sam početak susreta dao nam je do znanja da bi mogli svjedočiti još jednom iznenađenju prvog dana Eurobasketa (poraz Litavaca od Gruzije). Petorka De Colo-Heurtel-Fournier-Diaw-Lauvergne djelovala je potpuno inferiorno u odnosu na domaćina, a nakon 10 minuta igre na semaforu je svjetlilo 23:15 u korist Finske. Ipak, nakon početnog šoka, Francuzi su sabili svoje redove i doveli utakmicu u egal te na veliki predah otišli s minimalnom prednosti 33:32.

U nastavku se igralo koš za koš, a kada je Diaw pet minuta prije kraja pogodio tricu za plus devet činilo se da će Tricolori mirno privesti utakmicu kraju. Potom je uslijedio uragan domaćina koji su minutu prije kraja izjednačili. Fournier je 30 sekundi prije kraja doveo svoju momčad u vodstvo 72:70, a sljedeći napad Wilson je izjednačio. Francuzi su uprskali posljednji napad što znači produžetke.

Nastavili su domaći u istom naletu igrati i produžetke te minutu prije kraja došli na plus pet no propustili su riješiti utakmicu. Blitzkriegom Diawa i Fourniera gosti su izjednačili da bi Wilson u posljednjim sekundama zabio za pobjedu. Na drugoj strani De Colo bio je neprecizan.

Najefikasniji kod poraženih su bili Fournier s 23 poena te De Colo s 21. Za slavljenike Markkanen 22. Također treba istaknuti loš šuterski dan prve finske zvijezde Koponena (6 poena, šut 2/9).