Od 29. lipnja do 4. srpnja očekuje nas kvalifikacijski turnir za Olimpijske igre koji se održava u Splitu.
Turnir je podijeljen u dvije skupine, a danas predstavljamo skupinu B u kojoj se nalaze Tunis, Brazil i Hrvatska. U polufinale prolaze dvije reprezentacije iz svake skupine.
Raspored
29.06. – Tunis vs. Brazil (20h)
30.06. – Brazil vs. Hrvatska (20h)
01.07. – Hrvatska vs. Tunis (20h)
Tunis
FIBA Ranking: 34.
Šanse za plasman na Olimpijske igre: 0.7%
Nastupi na Olimpijskim igrama: 1
Najbolji plasman na Olimpijskim igrama: 11. mjesto (2012)
Tunis je, uz Meksiko, najveća nepoznanica na ovom turniru. U Split dolaze kao aktualni prvaci Afrike iz 2017. – u finalu su tada bili bolji od Nigerije koja je 2016. godine na Olimpijskim igrama u Riju bila bolja od naše reprezentacije. Tunis nema ni jednog igrača kojeg bi mogli klasificirati kao zvijezdu, od poznatijih imena tu je samo 35-godišnji Salah Mejri koji je nosio dresove Real Madrida i Dallas Mavericksa.
U cijelom rosteru Tunisa tek jedan igrač ne igra u domaćem prvenstvu – Joackim Ali Haddad član je francuskog SMUC Marseillea. U aktualnom prvaku Tunisa, US Monastiru, igraju četvorica, Gannouni i Ben Taher članovi su Radèsa, najtrofejnijeg tuniškog kluba (13 titula), a već spomenuti Mjeri igra u Sahelu.
U pripremnim utakmicama najveću su minutažu dobili Oussama Marnaoui i Ahmed Addami. Upravo je Marnaoui u pripremama bio i najbolji strijelac Tunisa sa 16.3 poena te je bio jedini dvoznamenkasti tunižanin. Mejri i dalje uživa veliko povjerenje izbornika Dirka Bauremanna, u pripremama je bio drugi po pokušajima iz igre (8.8) no uz preciznost od 32% nije pokazao napadačku razinu zbog koje bi druge ekipe trebale biti zabrinute.
Kada pogledamo shotchart Tunisa iz pripremnih utakmica možemo vidjeti da ne bi trebali predstavljati opasnost; trica ni u jednoj zoni nije preko 30%, a poražavajući podatak je i tek 45% realizacije oko koša. Pripremne utakmice su igrali protiv reprezentacija koje sudjeluju na kvalifikacijskim turnirima, izgubili su svih 6 susreta sa prosječnom koš-razlikom -24.3.
Upravo zbog toga kladionice Tunisu daju tek 0.7% šansi za odlazak u Tokio. Sve osim dva uvjerljiva poraza bilo bi iznenađenje, a eventualna pobjeda prvaka Afrike zasigurno će dobiti predznak ‘senzacionalna’.
Brazil
FIBA Ranking: 11.
Šanse za plasman na Olimpijske igre: 16.7%
Nastupi na Olimpijskim igrama: 15
Najbolji plasman na Olimpijskim igrama: 3. mjesto (1948, 1960, 1964)
Od svih sudionika na splitskom turniru, Brazil nam je sigurno najzanimljivija momčad.
Aleksandar Petrović na raspolaganju ima momčad koja je spoj mladosti i iskustva. U dvije pripremne utakmicama protiv Poljske dio petorke koja je provela najviše minuta na parketu čine 41-godišnji Alex Garcia i 38-godišnji Anderson Varejao, a ni za Marcelinha Huertasa (38) se više ne može reći da je u cvijetu mladosti.
Prvo ime Brazila je 31-godišnji Vítor Benite koje je ove sezone vodio San Pablo Burgos do titule u FIBA-inoj Ligi prvaka te se okitio naslovom MVP-a finala. Benite igra na poziciji dvojke, a izrazito je opasan iza linije za tri poena – ove sezone je tricu šutirao sa 43% uspješnosti.
Pozornost vrijedi obratiti i na Leonarda Meindla koji je protiv Poljske sa 16.5 poena bio prvi strijelac Brazila. Meindl je član španjolskog prvoligaša Fuenlabarde, ove sezone je u Ligi Endesi prosječno postizao 11.1 poen uz 5.7 skokova. Najviše vremena provodi na poziciji niskog krila, a većina njegovih pokušaja iz igre dolazi iz reketa; vanjski šut mu je na bezopasnih 26%.
Shotchart pripremnih utakmica može biti indikativan o napadačkim tendencijama Brazila, ali je uzorak premalen da bi se mogao donijeti konačni sud. Trice najčešće dolaze sa lijevog i desnog krila, ali 29.6% realizacije s tih područja ne garantira opasnost. U igri dva na dva puno veću opasnost predstavljaju igrači s loptom nego igrači koji postavljaju blok. Rolleri i popperi su u dvije utakmice završili akciju samo 9 puta, što predstavlja 7.7% ukupnih akcija Brazila. Za usporedbu, igrač s loptom je pick igru završavao u 14.1% situacija, a do catch-and-shoot završnice došli su u 23.9% akcija.
Brazil je sigurno puno kvalitetnija ekipa od Tunisa te prolazak skupine ne bi trebao doći u pitanje. U utakmici s Hrvatskom neće imati status favorita, no Aleksandar Petrović je 2016. godine pokazao da zna doći do rezultata iz pozicije underdoga. Nadamo se da do toga neće doći.
Hrvatska
FIBA Ranking: 14.
Šanse za plasman na Olimpijske igre: 53.8%
Nastupi na Olimpijskim igrama: 4
Najbolji plasman na Olimpijskim igrama: 2. mjesto (1992)
Hrvatska kvalifikacijski turnir dočekuje kao prvi favorit za plasman na Olimpijske igre.
Veljko Mršić na raspolaganju ima, bez lažne skromnosti, najkvalitetnijeg igrača turnira, Bojana Bogdanovića. Iza Bojana je duga NBA sezona, odigrao je sve 83 utakmice za Utah Jazz, no nije ni sekunde dvojio oko dolaska u Split. Veliku pomoć imati će i u Mariju Hezonji koji se preporodio s dolaskom u Panathinaikos te je sa 14.4 poena bio drugi strijelac grčke ekipe u Euroligi. Iako su odigrali tek jednu pripremnu utakmicu skupa, Bogdanović i Hezonja djeluju kao komplementaran duet – Bojanu odgovara igra bez lopte, dok Hezonji više odgovara uloga ball-handlera.
Ulogu startnog razigravača ima Roko Leni Ukić iza kojeg je vrlo dobra sezona u Splitu, a zamjenu ima u imenjaku Roku Rogiću koji je u njemačkoj Bundesligi bio na prosjeku od 11 poena i 4.1 asistencije.
Unutarnja linija Hrvatske također obiluje kvalitetom – Miro Bilan, Željko Šakić, Darko Planinić i Ante Žižić su redom kvalitetni igrači sa iskustvom igranja u najjačim europskim ligama. Posebno vrijedi izdvojiti Bilana koji je ove godine odigrao 46 utakmica za Dinamo Sassari uz odličnih 16 poena i 8 skokova po susretu.
Kladionice su Hrvatsku postavile kao glavnog favorita za odlazak u Tokio. Na svim pozicijama Hrvatska obiluje kvalitetom, što je odličan podatak kada se u obzir uzme da kvalifikacijski turnir zbog ozljeda propuštaju Luka Šamanić, Dragan Bender i Krunoslav Simon, a zbog NBA obaveza nema Darija Šarića i Ivice Zubca.
Nadamo se da će naši dečki opravdati ulogu favorita i da ćemo zbog njih imati razloga za rano ustajanje krajem srpnja.
SRETNO HRVATSKA!