Skupina B: Španjolcima drugi poraz

U najzanimljivijoj utakmici dana talijanski “NBA trio” je svladao Španjolsku i tako joj nanio drugi poraz. Ponovno je iznenadila i Turska koja je tijesno slavila nad domaćinom dok je Srbija bila uvjerljiva.

Italija – Španjolska 105:98 (19:20, 23:25, 31:18, 35:32)

Talijanima je malo tko davao šanse protiv Španjolaca pogotovo nakon poraza od Turske, ali uspjeli su se posložiti te sjajnom partijom njihovih najboljih igrača trijumfirati. Počelo je dobro za “furiju”, Pau Gasol je pogađao i postigao 14 poena u prvoj četvrtini te ih vodio do minimalnog vodstva na kraju četvrtine. Druga dionica je donijela izjednačenu igru i nitko nije stekao ozbiljniju prednost.

U nastavku na scenu stupa Marco Belinelli i utakmica seli na stranu “azura”. Kontrolirali su utakmicu od početka drugog poluvremena, a prvi puta su imali +10 u 24. minuti. Belinelli ih je predvodio sa svojih 17 poena u četvrtini koju su dobili sa 73:63. Španjolska nije opasnije zaprijetila talijanskom vodstvu u posljednjoj dionici i Italija je mirno privela utakmicu kraju. Kod Talijana najbolji su bili Belinelli sa 27 poena (7/9 3pt) i 7 asistencija te Danilo Gallinari sa 29 koševa i 8 skokova. Španjolskoj nije pomogla ni sjajna double-double partija Gasola koji je ubacio 34 poena i uzeo 10 skokova.

Turska – Njemačka 80:75 (31:11, 10:13, 19:19, 20:32)

Turska je napravila iznenađenje svladavši domaćina te si tako otvorila vrata drugog kruga natjecanja. Odmah na početku utakmice Turska nameće svoj ritam i radi seriju za serijom. +10 su imali već nakon 4. minute igre, a prednost je samo rasla te do kraja četvrtine narasla do ogromnih 20 razlike. Tu su već njemački navijači mogli naslutiti poraz jer je Turska igrala jako raspoloženo u tim trenucima. “Panzeri” se nisu ozbiljno oporavili od početnog šoka sve do posljednje četvrtine kada prvi puta dolaze na manje od 10 razlike, ali nisu više imali vremena i snage da preokrenu rezultat u svoju korist. U turskim su redovima najbolji bili Cedi Osman sa 17 poena i Semih Erden sa 16 ubačaja i 9 skokova, dok je kod Njemačke najefikasniji bio Dennis Schröder sa 24 koša. Njemačka sada više ne ovisi sama o svojoj sudbini te joj treba pomoć drugih kako bi ušla u drugi krug.

Srbija – Island 93:64 (24:16, 18:16, 25:16, 26:16)

Reprezentacija Srbije se lako obračunala sa nedovoljno jakim Islandom koji nije mogao parirati jakom protivniku. Dobro su krenuli u susret i kontrolirali ga od početka do kraja, a prvu dionicu su dobili 24:16. Srbija nije pojačavala ritam prije poluvremena i držala je prednost od 10 razlike kroz cijelu drugu četvrtinu te na veliki odmor otišla s rezultatom 42:32.

U nastavku Island nije ozbiljno zaprijetio “orlovima” koji su ubacili u veću brzinu te na kraju slavili sa visokih 93:64. Najbolji u redovima Srbije bio je Nemanja Nedović sa 15 poena, a kod Islanđana je najbolji bio Logi Gunnarsson koji je ubacio 18 poena.