Skupina B: Srbija prva, Njemačka ispala

Posljednjeg dana natjecanja po skupinama dobili smo i zadnje putnike za Francusku. Španjolska je u infarktnoj završnici svladala domaćina Njemačku i tako osigurala kartu za Lille, dok je Srbija u borbi za prvo mjesto pobijedila Italiju.

Njemačka – Španjolska 76:77 (20:18, 18:23, 10:19, 28:17)

Dirk Nowitzki se na neslavan način oprostio od reprezentativnog dresa pošto njegova momčad nije uspjela pred domaćim navijačima izboriti drugi krug. Španjolska je bolje počela susret i vodila kroz većinu prve četvrtine, no “panzeri” okreću rezultat na svoju stranu preko raspoloženog Dennisa Schrödera te ulaze u nastavak s vodstvom 20:18. U nastavku se probudio Sergio Rodriguez koji sa svojih 11 poena u toj dionici odvodi Španjolsku na veliki odmor s prednošću 41:38.

Nakon velikog odmora kreće potpuna dominacija “furije”. Obrambeno su izgledali odlično i Nijemci nisu nalazili način kako postići lak koš, a za to vrijeme je Španjolska gradila prednost. U zadnju dionicu ušli su sa +12, ali to im nije bilo dovoljno da mirno privedu utakmicu kraju. Domaćin radi seriju 14:3 u samo nekoliko minuta i dolazi na samo 4 koša zaostatka 3 minute prije kraja, a u posljednjoj minuti uz 2 vezane trice dolaze na -1. Španjolci su bili precizni sa crte slobodnih bacanja pa je Njemačka imala zadnji napad. Dosuđena su 3 bacanja za Schrödera 3 sekunde do kraja, ali ovaj pogađa samo 2 i Španjolci slave. Najbolji u redovima Španjolske bio je Pau Gasol sa 16 poena i 11 skokova, dok je Njemačku predvodio Schröder sa 26 poena i 7 asistencija.

Srbija – Italija 101:82 (25:19, 23:21, 26:19, 27:23)

Srbija je odlično otvorila susret serijom 8:0, no tu nisu stali. Njihova prednost je samo rasla, a Miloš Teodosić je bio posebno raspoložen i odmah na početku ubacio 14 koševa pa su imali u jednom trenutku i prednost od 13 razlike. Talijani su do kraja četvrtine spustili prednost na 25:19. U drugoj četvrtini bez Teodosića nije išlo Srbiji i to su “azuri” iskoristili te došli na 29:27, ali povratkom njega na parket “orlovi” rade seriju 14:2 i ponovno bježe Talijanima.

U nastavku Italija nije ozbiljnije zaprijetila Srbiji i prednost je samo rasla te do kraja susreta narasla na +19. U redovima Srbije najbolji je bio Teodosić sa 26 ubačaja i 8 asistencija, a kod Italije najefikasniji je bio Alessandro Gentile sa 19 poena.

Turska – Island 111:102 (29:22, 18:25, 27:20, 17:24, 20:11)

U posljednjoj utakmici dana u skupini B igrala se utakmica važna za Tursku kojoj je trebala pobjeda. Dobro su otvorili utakmicu i vodili cijelom prvom dionicom, no onda ih je stao šut i doveli su se u situaciju da love Islanđane što im je uspjelo do kraja poluvremena na koje se otišlo sa 47:47. U drugom poluvremenu ponovno bolja Turska koja čak dolazi i do +10 do kraja treće četvrtine. Island se nije predao makar im utakmica nije bila od nikakvog značaja i uspjeli su utakmicu odvesti u produžetak. U produžetku nisu više imali snage pa je Turska serijom 11:2 stavila točku na “i” i zasluženo prošla u drugi krug natjecanja. Kod Turske je double-double učinak ostvario Ali Muhammed ubacivši 28 poena uz 12 skokova, a kod Islanda je najbolji bio Jakob Sigurdarson sa 22 poena.