Skupina C: Česi iznenadili Poljake, Slovenija Španjolce

Nakon što je Hrvatska u infarktnoj završnici svladala Gruziju, sličan scenarij doživjeli su i Česi. S pola koša bili su bolji od Poljske koja je ovim porazom gotovo izgubila nade za drugi krug natjecanja. U posljednjoj utakmici dana Slovenija je pred domaćom publikom svladala aktualne prvake.

Poljska – Češka 68:69 (25:12; 38:34; 49:50)

Poljska: Karnowski, Kelati 10, Lampe 14, Szubarga, Chylinski, Zamojski, Ponitka 4, Ignerski 17, Waczynski 9, Gortat 5, Hrycaniuk 2, Koszarek 7.
Češka: Benda 6, Balvín, Pumprla 8, Hruban 5, atoransky 10, Welsch 7, Houska, Barton 10, Jelinek, Kudlácek, Svrdlik, Vesely 23.

Iako se u samom početku susreta činilo da je Poljacima jučer protiv Gruzije bio samo loš dan i da će opravdati ulogu favorita, dogodilo se suprotno. Uporni Česi su sustigli veliku prednost i na kraja u uzbudljivoj završnici slavili te pokazali kako jučerašnja dobra predstava protiv domaćina nije slučajnost i da će svima biti tvrdi orah.

Pogotkom Lampea, poveli su Poljaci osam razlike dvije i pol minute prije kraja. Ipak, Česi se nisu predali i smanjili su zaostatak. Jan Vesely je deset sekundi prije kraja samo jednim ubačenim bacanjem približio svoju reprezentaciju na minus jedan. Potom su se odlučili na brzi prekršaj nakon kojeg Lampe ubacuje također jedno bacanje i ostavlja Česima zadnji napad. Lubos Barton svojom drugom tricom u finišu potvrđuje epitet junaka utakmice odvodi svoju ekipu do pobjede.

Slovenija – Španjolska 78:69 (9:14, 25:33, 52:51)

Slovenija: Slokar 2, Laković 7, Balažić 3, Joksimović 0, Murič 6, Blažić 0, Nachbar 14, G. Dragič 18, Z. Dragič 12, Lorbek 5, Vidmar 5, Begič 6

Španjolska: Aguilar 5, Fernandez 5, Rodriguez 7, Rey 3, Calderon 14, Rubio 6, Claver 3, San Emeterio 3, Llull 2, Gasol 17, Gabriel.

U prvoj četvrtini domaćini su se držali sve do početka devete minute nakon čega Španjolci koševima Ricky Rubija i Marca Gasola završavaju četvrtinu u korist prvaka. U nastavku utakmice Boštjan Narchbar donosi Slovencima prvu prednost na utakmici, ali Jose Calderon brzo odgovara s dvije trice. Poluvrijeme završava San Emeterio slobodnim bacanjima te Španjolci s rezultatom 25:33 odlaze na odmor.

Drugi dio utakmice bio je ugodno iznenađenje za svih 5200 gledatelja u dvorani u Celju. Bodreni domaćom domaći igrači se bude i zakucavanjem Begića Slovenija se ponovno vratila u utakmicu. Šutom u posljednjoj sekundi Zoran Dragić donosi minimalnu prednost prije ulaska u posljednji dio utakmice.

Sve do 38. minute imali smo priliku gledati koš za košem, ali nakon toga, pri rezultatu 67:68, Slovenci rade seriju 11-1 i odnose veliku i važnu pobjedu 78:69. Najbolji igrač utakmice bio je Goran Dragić koji je upisao 18 poena, 6 skokova, 7 asistencija i dvije ukradene lopte. Nachbar je pridodao 14 poena, a na suprotnoj strani Gasol je zabilježio 17 poena uz 7 skokova, a Calderon je pridodao 14 ubačaja.

Slovenija je preuzela prvo mjesto u skupini i ostala jedina neporažena reprezentacija. Gruzija, Češka, Španjolska i Hrvatska imaju po jednu pobjedu dok Poljska ima dva poraza.