Skupina C: Favoriti upisali nove pobjede, Hrvatska saznala protivnika u osmini finala

Završila je grupna faza Eurobasketa. Reprezentacija Španjolske ostala je jedina neporažena momčad u skupini C. Slavljem protiv Mađarske Španjolci su potvrdili prvo mjesto u skupini i u osmini finala idu na Tursku koja je večeras kod kuće poražena od Latvije. Crnogorci su pobjedom nad Rumunjskom zaključili skupinu C te ih očekuje okršaj sa Latvijom.

Skupina C, 5. kolo, 8. rujna:

Mađarska – Španjolska 64:87 (10:22, 19:19, 17:19, 18:27)

(statistika)

Mađari su se u utakmici držali samo prve dvije i pol minute. Nakon vodstva 3:2 stvari su krenule niz brdo. Gasol i Navarro vežu par dobrih napada te donose Španjolskoj plus devet nakon četiri i pol minute igre. Mađari se od toga nisu oporavili pa je prednost Španjolske postepeno rasla.

U drugom dijelu Gasol je nastavio s dominacijom u reketu, a ubrzo je i španjolski izbornik počeo s rotiranjem momčadi kako bi se svi odmorili za predstojeću knock-out fazu. Glavni favoriti za osvajanje naslova mirno su utakmicu priveli kraju, a susret je tricom zaključio Sergio Rodriguez za konačnih 64:87.

Pau Gasol predvodio je pobjednike s 20 koševa i osam skokova te je postao prvi na vječnoj ljestvici strijelaca europskih prvenstava. Dobru podršku imao je u Rodriguezu i Willyju Hernangomezu koji su pridodali po 15 poena. Kod Mađarske se pak istaknuo Ferencz sa 17 koševa.

Crna Gora – Rumunjska 86:69 (24:19, 18:11, 24:23, 20:16)

Naši susjedi bili su uvjerljivi u zadnjem susretu skupine C protiv domaćina Rumunjske. Stvari su bile riješene već do poluvremena. Crnogorci su se počeli lagano odvajati krajem prve četvrtine, a ključnim se pokazao početak druge dionice kada Ivanović veže nekoliko vanjski šuteva te donosi Crnoj Gori plus 12 (36:24). Domaćini su par puta zaprijetili, no Crnogorci su večeras bili na visini zadatka. Dubljević je zagospodario pod obručima pa su svi pokušaji rumunjskog povratka u utakmicu propali.

U nastavku se razigrao i  Vučević pa su košarkaši Crne Gore mirno utakmicu priveli kraju. Završilo je rezultatom 86:69. Bogdan Tanjević je odmorio Tyresea Ricea za osminu finala. Rice ima problema s ozljedom pa je večeras pošteđen. U izostanku Amerikanca, na pobjedničkoj strani se istaknuo Vučević s 19 koševa i šest skokova. Dubljević je također imao 19 ubačaja, a pridodao je k tome i devet skokova. Rumunjima nije pomogao sjajan nastup kapetana Mandachea koji je utrpao 28 koševa.

Stvari se sada sele u Istanbul. Hrvatsku u nedjelju očekuje okršaj s Rusima. Naši reprezentativci stižu u Tursku već sutra i nadajmo se da će proces prilagodbe na novo okruženje i dvoranu proći što prije.